Fotografie není přiložena
Jan Růžička
brankář

Jan Růžička

Narozen
23. 2. 1997
Výška
185 cm
Váha
86 kg
Hůl
levá
Národnost
CZE
Místo narození
Mladá Boleslav
Předchozí klub
BK Mladá Boleslav
Příchod
květen 2022
Přezdívka
Růža, Rose

Rodák z Mladé Boleslavi začal s hokejem právě ve městě automobilů díky otci, dres Bruslařů oblékl v každé mládežnické kategorii. Nejprve chtěl dávat góly v útoku, pak se ale po návrhu kouče přesunul mezi tyče. A udělal dobře. Jeho talentu si pravidelně všímali také trenéři národních mužstev, kteří ho pravidelně povolávali na reprezentační srazy mládeže.

Do branky A-týmu Středočechů se talentovaný brankář postavil už v 16 letech, tehdy prvoligová Boleslav ale padla v Olomouci 0:3. Zajímavostí je fakt, že v sezóně 2014/15 se v brankovišti Bruslařů mohli střídat dva Růžičkové, kromě Jana v klubu totiž působil i jmenovec Martin. Do toho ještě nadějný gólman zvládl vychytat stříbro mladoboleslavské juniorce.

Jako každý mladý hokejista, i Jan Růžička snil o NHL. Před sezónou 2015/16 se dokonce účastnil nováčkovského kempu Washington Capitals. V zámoří následně zůstal, jelikož dva roky nastupoval v americké USHL v trikotu Des Moines Buccaneers. První ryze dospělou sezónu už ale strávil v rodné Boleslavi, kde už ve dvaceti letech odchytal 22 extraligových duelů.

Jenže následovaly dvě mentálně velmi náročné sezóny spojené se zdravotními lapáliemi. A to proto, že si 185 centimetrů vysoký brankář během letní přípravy před sezónou 2018/19 nešťastnou náhodou vážně poranil pravé koleno, kvůli kterému absolvoval tři operace a během dvou nadcházejících ročníků velmi dlouho v bráně scházel.

Vrátil se však ve velkém stylu. V sezóně 2020/21 přispěl k postupu Mladé Boleslavi do semifinále, ve kterém Středočeši trápili Třinec, s nímž padli až po sedmizápasové sérii. Tehdy čtyřiadvacetiletý muž s maskou si během celého ročníku připsal 7 čistých kont, po sezóně byl za své výkony odměněn debutem v národním týmu. Jednalo se o premiéru vítěznou, jelikož Češi zvítězili nad Německem 4:1. V uplynulé sezóně byl mladý gólman součástí družiny, která vyřadila vítěze základní části z Hradce Králové. A právě pod Bílou věž nyní Jan Růžička míří, v královském městě chce naplno předvést svůj potenciál, a tak podepsal dvouletý kontrakt s opcí.

Aktuální statistiky 2022/2023

nenalezeny žádné aktuální statistiky

Posledních 5 zápasů

nenalezeny žádné aktuální statistiky

Statistiky eliteprospects.com

Rozhovory po 30.5.2022
Brankářská posila Jan Růžička se do kasy A-týmu Mladé Boleslavi, kde také působil většinu své dosavadní kariéry, postavil už v 16 letech. Nyní ho v pětadvaceti čeká nová výzva –⁠ přesun do...
Aktuální zprávy z klubu st 4.5.2022
Tři nové tváře přivítal Mountfield HK se začátkem přestupového období – Jana Růžičku, Rivera Rymshu a Marka Zachara. Všichni tři budou hradeckým fanouškům postupně podrobně představeni. Jako první je...