Zápasy
čt 5.1.2023 | Jan Brůna | Foto: Roman Turovský / HC Škoda Plzeň

Snový start Jana Eberleho. Dvěma góly pečetil výhru Lvů v Plzni

První vítězství v roce. Hráči Mountfieldu HK si po ztraceném mači s Třincem spravili chuť na plzeňském ledě. Domácím nedali mnoho šancí a ze západu Čech odvezli jasnou výhru 4:0, kterou dvakrát podtrhl novic v hradeckém dresu Jan Eberle. Jakkoliv Lvi dříve na hřišti indiánů stěží brali tři body, teď se jim to povedlo už potřetí v řadě. Poprvé v historii tam navíc nedostali ani gól a vyhráli o čtyři branky!

V bráně dostal tentokrát šanci Jan Růžička, obrana zůstala beze změny. Hned v prvním útoku naskočil nováček Eberle, a zařadil se tak mezi šest různých hráčů, kteří v posledních šesti mačích nastoupili vedle Lukáše Cingela a Jakuba Lva v elitní lajně. Z důvodu zranění vypadl Oliver Okuliar, do druhé letky se posunul Radek Pilař. Odchozího Kellyho Klímu nahradil Petr Moravec.

Jerglova bomba přisoudila Hradci vedení

Mountfield v posledních čtyřech venkovních zápasech pokaždé bral body za výhru, Plzeň zase během čtyř měření sil nestačila jen na Liberec. Na úvod utkání jako by se chtěli hradeckým fanouškům připomenout Petr Zámorský s Tomášem Mertlem, kteří oba oblékali dres Lvů a jako první prověřili Růžičku. Druhý jmenovaný navíc nastoupil k 750. extraligovému duelu. Za hosty vystrčil růžky Christophe Lalancette, ale Miroslav Svoboda byl pozorný.

Indiáni byli střelecky lepší a Hradec si musel na šance počkat – Radovan Pavlík trefil z otočky jen brankářův beton. Hrálo se v dobrém tempu a Východočeši brzy srovnali krok. Sám v mezikruží se ocitl Aleš Jergl, avšak do rány mu sáhl Mertl a zabránil možné pohromě pro domácí. Martincovy svěřence trápil aktivní Martin Lang a k vidění byla častá zakázaná uvolnění.

Lvi si počkali na úvodní přesilovku a také ji rychle využili, když Aleš Jergl dostal nabito od Graema McCormacka a pod ramenem prostřelil Svobodu – 0:1. Zlepšil tak úspěšnost hradeckých početních výhod v této sezoně. Smolařem první třetiny se stal Lang, jenž schytal puk do obličeje a už mohl jen sledovat ze střídačky, jak hosté dohráli závěr periody u soupeře v pásmu.

Lvi se dostali do trháku

Hradečtí chtěli zaznamenat lepší vstup než ten do první části a zkraje prostředního dějství to zkusil od modré Jérémie Blain, k dorážce se rval Eberle. Mountfield v jednu chvíli zmáčkl Západočechy v pásmu a pětka, která byla zrovna na ledě, se alespoň trochu přiblížila celkové neuvěřitelné minutáži Zámorského.

Domácí pod dohledem plzeňského patriota Pavla Horvátha zvýšili obrátky a před kasu se cpal Mertl, střelu na zahřátí Růžičky zkusil Daniel Malák. Aktivní „Zámek“ se toužil prosadit proti ex-zaměstnavateli, ale do rány mu strčil hůl Klíma. Lev rovněž proti svému bývalému klubu mohl skórovat, jenže napálil jen rameno Svobody.

A pak to přišlo. Jergl vybojoval kotouč na modré a adresoval ho před klec Jordannu Perretovi, který překvapil Michala Houdka a zblízka pohodlně zakončil – 0:2. Pohádkový start v novém klubu zažil Jan Eberle, jenž nadvakrát dostal touš do sítě a zvýšil už na 3:0 pro své barvy. Navíc v Plzni, kde v letech 2018-2021 vydělával na chleba. Indiáni si až v závěru zkusili první přesilovku, leč skóre nezměnili.

Růžička vychytal nulu, Lvi v Plzni přepisovali dějiny

Západočeši po týmové debatě o přestávce vstoupili do poslední třetiny o poznání lépe než doposud, jenže tutovou příležitost si nevypracovali. Naopak k pokusu na bránu se dostal pilný střelec Filip Pavlík, neujala se ale ani následná dorážka. Hrálo se sice dlouho bez přerušení, o atraktivní části duelu se ale mluvit rozhodně nedalo.

Zadovkou se divákům připomněl Jan Schleiss a Svoboda se postaral o skvělý zákrok po střele Lalancetta z brankoviště. A když Martincova družina zamkla soupeře v pásmu, Cingelův pokus zápěstím si našel Jan Eberle a tečí a zároveň druhým gólem v utkání pečetil výhru hostí 4:0.

Nakonec to nemuselo být s čistým štítem pro Růžičku, když to po obkroužení svatyně zkoušel Mertl, ale puk skončil ve výstroji hradeckého gólmana. Ten si tak připsal první nulu v sezoně, na kterou si musel počkat 14 zápasů. Dva góly zaznamenal nováček Eberle a Mountfield mohl slavit jasnou výhru, navíc poprvé za svou existenci nedostal v Plzni ani branku a zvítězil dokonce o čtyři.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jérémie Blain 0 0 0 0 0
Lukáš Cingel 0 3 3 2 0
Zdeněk Doležal 0 0 0 0 2
Jan Eberle 2 0 2 2 0
Bohumil Jank 0 0 0 2 0
Aleš Jergl 1 1 2 1 0
Petr Kalina 0 0 0 1 0
Kevin Klíma 0 0 0 0 0
Christophe Lalancette 0 0 0 1 0
Jakub Lev 0 1 1 2 0
Patrik Marcel 0 0 0 0 0
Graeme McCormack 0 1 1 2 0
Petr Moravec 0 0 0 0 0
Filip Pavlík 0 0 0 1 0
Radovan Pavlík 0 0 0 0 2
Jordann Perret 1 0 1 1 0
Radek Pilař 0 0 0 0 0
Mislav Rosandič 0 0 0 0 0
Martin Štohanzl 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Jan Růžička 60 18 0 18 100,00 0 0

Ohlasy k utkání

https://tv.isport.blesk.cz/video/8120417