Tiskové zprávy
so 4.5.2024 | Tisková zpráva

Gólmanský návrat! Dres Hradce opět oblékne Filip Novotný

Brankářská dvojice Mountfieldu HK je kompletní! Východočeský celek představuje (staro)nového člena, který bude hájit prostor mezi tyčemi. Novou akvizicí Hradce Králové se stává dvaatřicetiletý Filip Novotný, jenž vytvoří duo se svým novým slovenským kolegou Stanislavem Škorvánkem. Odchovanec Jihlavy se na východ Čech vrací po dvou sezonách v barvách Mladé Boleslavi.

Syn bývalého extraligového brankáře Marka Novotného začínal s hokejem v Jihlavě, z které se propracoval do mládežnických reprezentačních výběrů, aby ještě jako junior zamířil do Sparty. V Praze si vybojoval první starty v extralize, odrazil se také k angažmá v KHL. Následně se usadil v Karlových Varech, kde se stal jasnou jedničkou a také mimo jiné prvním přímým brankářským střelcem gólu v Tipsport extralize.

Hradci Králové v sezoně 2021/22 pomohl po trejdu za Štěpána Lukeše k velkému úspěchu – vítězství v základní části a historickému zisku Prezidentského poháru. Své krátké působení zakončil Filip Novotný smolným vyřazením ve čtvrtfinále s Mladou Boleslaví. Po dvou letech právě u Bruslařů přichází dvaatřicetiletý zkušený gólman navázat na předchozí angažmá pod Bílou věží.

Komentář GM Aleše Kmoníčka k příchodu Filipa Novotného do Hradce Králové: „O Filipa měli trenéři zájem již v loňské sezoně, kdy jsme permanentně řešili problémy s gólmany, což však nevyšlo. Poté, co jsme se domluvili na smlouvě se Staňem Škorvánkem, jsme k němu hledali zkušeného českého brankáře, který by splňoval naše požadavky. Z možností, které byly na hráčském trhu, se všichni trenéři jednomyslně shodli na Filipovi. Jelikož i Filip měl velký zájem na opětovném působení v naší organizaci, došlo velmi rychle k dohodě a podpisu dvouletého kontraktu. Doufám, že Filip v našem dresu uplatní všechny svoje přednosti a zkušenosti, které ve své dosavadní kariéře nasbíral.“

Profil Filipa Novotného

Filip Novotný se narodil 6. května 1991 v Pelhřimově, jeho dorostenecké roky jsou ale spojeny s jihlavskou Duklou. V juniorce následoval přesun do Sparty, ale na Vysočinu se v průběhu další kariéry ještě několikrát vrátil. Během mládežnických let pravidelně reprezentoval Česko, a to i na mistrovství světa do 18 nebo 20 let. Na tom prvním byl navíc vyhlášen jedním ze tří nejlepších hráčů svého týmu.

Po juniorském světovém šampionátu následovala fáze kariéry, ve které pendloval mezi oběma nejvyššími tuzemskými soutěžemi. V 1. lize hájil barvy Jihlavy, Litoměřic, Třebíče nebo Benátek, v extralize Sparty Praha – v jejím kádru se trvaleji usadil v ročníku 2014/15, kdy pomohl vyřadit Mountfield ve čtvrtfinále poměrem 4:0 na zápasy. Poté pro mohutného gólmana následovala turbulentní sezóna. V ní si dokonce vyzkoušel 4 zápasy KHL v dresu Novokuzněcku, byl součástí sparťanské i liberecké organizace.

Pro ročník 2017/18 se dohodl na spolupráci s tehdy prvoligovou karlovarskou Energií a značnou měrou – měl všeobecně nejlepší čísla ze všech gólmanů – pomohl k jejímu návratu zpět do extraligy. V ní se od té doby nastálo usadil. Každou základní část dostal porci přibližně 40 duelů, pokaždé s úspěšností zákroků nad 90 %.

Přední stránky sportovních deníků zaplnil nejvíce poté, co 29. ledna 2021 na ledě Mladé Boleslavi potvrdil výhru svého týmu gólem do opuštěné klece přes celé hřiště. Povedlo se mu to jako prvnímu gólmanovi v extralize. Po výměně do Hradce Králové za Štěpána Lukeše zaznamenal další úspěch: Zisk Prezidentského poháru, který byl pro Hradec první větší trofejí po návratu mezi elitu.

Následně přišlo možná trochu překvapivé vyřazení ve čtvrtfinále s Mladou Boleslaví, aby Filip Novotný právě k Bruslařům zamířil. Po dvou letech ve městě automobilů se dvaatřicetiletý gólman vrací do Hradce Králové, kde vytvoří zbrusu novou brankářskou dvojici se Stanislavem Škorvánkem.

Statistiky Filipa Novotného