Zápasy
čt 6.1.2022 | Tomáš Kalas | Foto: Marek Švamberg / HC Škoda Plzeň

Derby odčiněno! Po necelém roce v Plzni znovu za tři body

Tohle byla bitva! V Hradcem neoblíbené Plzni odehráli Lvi výborný duel. Ačkoliv v první třetině ztráceli, v té druhé se dostali do vedení, které v hektickém závěru již udrželi. Jako vítěznou situací se ukázala ta ze začátku 38. minuty, ve které odvedl výbornou práci Jakub Lev a Aleš Jergl poslal tým podruhé do vedení. Když se k tomu přidala jistota od Štěpána Lukeše v brance, tak může Mountfield po 359 dnech slavit opět tříbodový import ze západu Čech!

Po hořké prohře ve východočeském derby trenérský štáb do sestavy výrazně sáhl a několik hráčů se stěhovalo napříč útočnými formacemi. Došlo i ke změně obsazení brankoviště, Štěpán Lukeš šel celkově do devatenáctého utkání v sezóně jako první gólman.

Na vedoucí gól Plzně odpověděli Lvi v samotném závěru

Od úvodu se hrál šlágr 39. kola ve vysokém tempu a Plzeň byla zpočátku o něco aktivnější celek. Už po třech minutách mohla jít do vedení, neboť Kaňákovu střelu od modré těsně před Lukešem zastavil Marcel a z otočky chtěl zasunout za povyjetého hradeckého brankáře, z bekhendu ale puk poslal jenom do boční sítě. Domácí byli i nadále živější, což vyústilo v situaci z konce deváté minuty.

Škodovka rozjela rychlý brejk tři na dva a Kodýtek z levého křídla přihrával napříč útočným pásmem, načež kotouč dorazil až k Janu Schleissovi u pravé tyče. Plzeňský útočník se posléze rozhodně neunáhlil a puk zvedl přesně nad beton přesunujícího se Lukeše. Zanedlouho šel navíc na trestnou lavici Lalancette a Lvi museli čelit třetí nejlepší přesilovce extraligy.

Lukešovi během dvouminutového oslabení přála zejména branková konstrukce. Nejprve napálil břevno z první Michal Bulíř, na což o pár sekund později navázal z levého kruhu střelou do tyče Viktor Lang. Když už to vypadalo, že odejdou indiání s těsným vedením do kabiny, přišlo srovnání z východočeských hokejek. Chybná rozehrávka domácího kapitána Kindla před vlastní branku darovala puk Hradeckým, kteří se po několika pokusech v závaru dočkali srovnání z hole Jakuba Orsavy, a to jenom 14 sekund před koncem!

Hradec po divoké druhé třetině vedl o jednu branku

Start druhé třetiny poznamenalo vyloučení střelce prvního hradeckého gólu Orsavy a Západočeši tak dostali druhou přesilovku v zápase, tentokrát však netrefili ani brankovou konstrukci a Hradec bez problémů dvě minuty ve čtyřech zvládl. Navíc šel v čase 25:02 do vedení! Přesná přihrávka od vlastní střídačky nastartovala situaci 2 na 1, ve které byl Kevin Klíma s Patrikem Lamperem. Právě druhý jmenovaný po rychlé výměně předložil puk Klímovi, který zasunul za Svobodu.

Týmu okolo kapitána Smoleňáka dodal vedoucí gól více klidu a povedenou pasáž hry mohli Lvi korunovat využitím přesilovky po vyloučení Mertla. V ní nebyl daleko od třetího zásahu hostí Kelly Klíma, kotouč si však optimálně mezi kruhy při střele nezpracoval a Plzeň udeřila. Tomáš Mertl si na trestné lavici odpočinul, o to více sil pak měl při sprintu za Kodýtkovým vyhozením, byl první na puku a blafákem v úniku překonal bezmocného Lukeše. Východočechům se nabízely šance především skrze přečíslení po plzeňských chybách, v největší šanci ale Orsava nastřelil jenom lapačku Svobody.

To samé platilo i o přesilové hře domácích, která sice byla využita v 35. minutě díky Thorellovi, Bulíř mu však nalil odražený puk ze vzduchu rukou a platnost branky tak nemohla přijít v potaz. Poslední slovo ve druhé třetině tak měl Mountfield. Jakub Lev výborně obral za brankou Kvasničku o puk, poslal jej na Aleše Jergla do předbrankového prostoru, který si roztáhl Svobodu a na dlouhou hůl dal Hradci znovu vedení dvě minuty a 54 sekund před koncem.

Ve třetí třetině Hradečtí těsné vedení udrželi

Hradec však při cestě za důležitou výhrou trápila nedisciplinovanost. Na sklonku 45. minuty přišlo páté vyloučení, kdy putoval na trestnou lavici za držení Filip Pavlík. Domácí v ní měli opět několik nebezpečných situací, které ale obrana hostí ustála a čas na srovnání stavu se Plzni začínal krátit, což platilo i v opačném případě pro tým od soutoku Labe s Orlicí.

Výborný výkon předváděl i Štěpán Lukeš v hradecké brance. Ten bral plzeňským útočníkům notnou dávku sebevědomí, 11 minut před koncem si smlsnul na zakončujícím Musilovi v přečíslení 2 na 1, kterému sebral téměř jasný gól výtečným zákrokem lapačkou. Dařilo se i Lukešovým spoluhráčům, ti hráli poslední minuty výborně takticky. Indiáni se těžko dostávali do útočného pásma, Hradečtí se navíc nedostávali ani pod přílišný tlak a dokázali pravidelně střídat formace.

Vzhledem k jednobrankové ztrátě Plzně se dala čekat hra bez brankáře, která přišla až 66 sekund před koncem. V samotném závěru sice ještě zatrnulo Blainovi, který trefil holí nešťastně do obličeje Suchého, rozhodčí ale nevylučovali. A tak ani pak nevadilo, že Oksanen sekundu před koncem zblízka minul prázdnou branku. Hradec tak prolomil po necelém roce plzeňskou kletbu a přiblížil se na bod vedoucímu Třinci, jehož duely jsou kvůli týmové nákaze koronavirem odloženy.

Dostat se za současné situace na stadion soupeře není snadné. O to víc náš těší, že jsme ani na nepřátelském indiánském území nebyli sami 🤩