Zápasy
ne 2.10.2022 | Tomáš Prodělal | Foto: HC Verva Litvínov

Třetí třetina rozhodla. Litvínov otočil zápas a vyhrál 3:2

Lvi odjeli do Litvínova s cílem prolomit střelecký půst. Od samého začátku byli lepším týmem, za což byli odměněni v 16. minutě, když Oliver Okuliar svým prvním extraligovým gólem otevřel skóre. Hradečtí byli i v dalším průběhu zápasu aktivnější, z toho pramenila další branka Radka Smoleňáka. Do třetí třetiny však nastoupily oba týmy jako vyměněné. Andrej Kudrna dvěma góly vyrovnal a Šimon Stránský v přesilovce dokonal obrat. Hradečtí už přes veškerou snahu nedokázali zareagovat a připsali si druhou porážku v řadě.

Do utkání s Vervou vstoupili Východočeši v lehce pozměněné sestavě. Do branky se po dvou zápasech vrátil Henri Kiviaho. Na levém křídle první lajny se objevil Marek Zachar. Třetím centrem se po návratu z marodky stal Kevin Klíma. Do Litvínova neodcestoval Petr Moravec, jehož místo ve čtvrté útočné letce zaujal Radovan Pavlík.

Pohledná třetina pro Mountfield

Hradečtí se do utkání pustili s velkým nasazením. Už na konci první minuty domácí obrana pozapomněla na Petra Kalinu, který v samostatném úniku mířil těsně vedle levé tyče. Šimon Zajíček se pak poprvé pořádně protáhl při štiplavém nahození Graema McCormacka a následném tygřím skoku po puku. Lvi byli za svou aktivitu odměněni zkrácenou přesilovkou, v té nebezpečně tečoval nahození Jérémieho Blaina Radek Smoleňák, mladý gólman Vervy si však poradil. Henri Kiviaho se poprvé zapotil při individuálním akci Šimona Stránského, kterému efektivně vystavil stopku betonem.

Po komerční pauze přišel zámek žlutobílých, který zakončoval dorážkou mezi betony Nicolas Hlava, finský maskovaný muž ale podržel svůj tým. Hosté mohli udeřit po nádherné přihrávce Blaina, Kevin Klíma však trefil obě tyče najednou a touš se odrazil ven. Na ledě se začalo přiostřovat, což vyústilo jedním vyloučením na každé straně. Při následné hře 4 na 4 jel po zaváhání Radovana Pavlíka sám na branku Giorgio Estephan, ale i on mířil jen do tyče. V další akci hrála znovu roli Kiviahova branková konstrukce, a to když se o ni otřel přízemní pokus Patrika Zdráhala.

Za nedovolené bránění byl poté poslán na trestnou Kristaps Zile. V následné přesilovce zkoušel Zajíčka překvapit Jakub Lev, avšak našel pouze jeho lapačku. Na konci přesilovky už se ale hosté radovali. Oliver Okuliar dostal přihrávku od Aleše Jergla, natlačil se před gólmana a forhendovou kličkou zakončenou přesnou střelou do levého růžku dal svůj první gól v extralize – 0:1. Pro Hradec šlo o první branku po 105 minutách. V další početní výhodě už svěřenci Tomáše Martince neskórovali, ale i tak mohli jít do kabiny spokojenější.

Lvi zvýšili vedení

Druhou třetinu začaly oba celky se zpevněnou defenzivou. Tu narušilo až zacloněné nahození Graema McCormacka, které se zastavilo na břevně. O dvě minuty později byl velmi blízku gólu po nahrávce Martina Štohanzla Lukáš Pajer, střelu do odkryté branky zastavil na poslední chvíli obětavým blokem Patrik Demel. Do koncovky se pak tlačil i Jan Veselý, touš mu byl však odpálen. Následně přišla nepříliš zajímavá část zápasu, ve které se střídaly zakázaná uvolnění s ofsajdy.

Když už se Litvínov nadýchával k výraznějšímu tlaku, hrál kvůli nepozornosti v šesti a Východočeši dostali k dispozici další početní výhodu. Už na jejím začátku ukradl Šimon Zajíček téměř jistý gól Lukáši Cingelovi, jehož dorážku zastavil špičkou betonu. Z probíhajícího tlaku již po skončení trestu to zkoušel Jan Veselý, i on byl však vychytán. Po další akci už však musel domácí fantom lovit puk ze své sítě. Z vyhraného buly dostal puk Jérémie Blain který ho naservíroval jako na podnose Radku Smoleňákovi, tomu stačilo už jen správně nastavit hokejku – 0:2. Verva mohla snížit z trestného střílení, avšak Giorgio Estephan ani napodruhé tváří v tvář Henrimu Kiviahovi neuspěl, tentokrát našel jeho lapačku.

Litvínov se snažil s výsledkem něco udělat a začal více útočit, agilní hosté je však k ničemu nepouštěli. Naopak mohli domácí znovu inkasovat, Marek Zachar se šikovně prokličkoval před Zajíčka, ten ale jeho i Blainův pokus zneškodnil. Verva se dostala do vysokých obrátek a zamkla svého soupeře v obranném pásmu, avšak přes obětavé bloky se jí nepovedlo ohrozit finského brankáře Hradce. A když celá akce končila zakázaným uvolněním domácích, začal se v aréně ozývat nelibí pískot fanoušků. Jestli něco dnes měli oba brankáři společného, tak to byly dobře postavené tyčky. Za Kiviahem zvonilo po střele Kristapse Zileho, na druhé straně olízla konstrukci střela Lukáše Cingela.

Litvínov obrátil skóre a zvítězil

Do poslední části vstoupil Litvínov nejlépe, jak mohl. Andrej Kudrna si dojel odražený puk a po čtrnácti vteřinách prostřelil Kiviaha kolem vyrážečky – 1:2. Domácí branka nakopla a svého soka zmáčkli, ten se osvobozoval jen za cenu zakázaných uvolnění. Tlak byl navíc ještě umocněn vyloučením jednoho z Hradeckých. A to přineslo vyrovnání. Lvům se nepodařilo vyhodit, k puku se dostal Giorgio Estephan, potáhl si ho na střed kluziště, odkud nahrál Andreji Kudrnovi, kterému nezbývalo nic jiného než smeknout – 2:2. Začínalo se tak od nuly.

Hosté se otřepali a snažili se znovu dostat do vedení, k vážnější šanci se však nemohli dostat. Oba týmy už se soustředili hlavně na obranu, i když lehce navrch měli Hradečtí. Domácí příznivce poté rozjásal Jan Strejček, který čistým hitem zastavil Radka Smoleňáka. Nerozhodný stav se pokoušel zlomit rychlým průnikem Marek Zachar, v pádu však touš za Zajíčka nedostal. Domácí dostali k dispozici další přesilovku, se kterou naložili skvěle. Matěj Chalupa sice ještě neskóroval, Šimon Stránský už ale z dorážky rány od modré ano a obrat byl dokonán – 3:2.

Východočeši vrhli všechny síly do útoku. Aleš Jergl se pokoušel obtočit kolem branky, avšak Šimon Zajíček touš za čáru nepropustil. Už v několikáté velké šanci se objevil Lukáš Cingel, ani tuto příležitost však v gól nepřetavil. V koncovce Lvů se začala projevovat křeč. Kotouč jim v dobrých pozicích začal sjíždět z čepelí a jejich nervozita se stupňovala. Nepomohla ani hra bez brankáře, ve které Oliver Okuliar netrefil ideálně pas od Jakuba Lva. Zbytek zápasu už Litvínovští uhlídali a mohou se radovat z první výhry v sezoně, naopak Hradečtí mají po druhé porážce v řadě rozhodně o čem přemýšlet.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jérémie Blain 0 1 1 0 0
Lukáš Cingel 0 0 0 1 0
Zdeněk Čáp 0 0 0 0 0
Bohumil Jank 0 0 0 0 2
Aleš Jergl 0 1 1 0 2
Petr Kalina 0 0 0 0 0
Kevin Klíma 0 0 0 0 0
Christophe Lalancette 0 0 0 -1 0
Jakub Lev 0 2 2 1 0
Graeme McCormack 0 0 0 0 0
Richard Nedomlel 0 0 0 0 2
Oliver Okuliar 1 0 1 0 2
Lukáš Pajer 0 0 0 0 0
Radovan Pavlík 0 0 0 0 0
René Piegl 0 0 0 0 0
Radek Smoleňák 1 0 1 1 2
Martin Štohanzl 0 0 0 0 0
Jan Veselý 0 0 0 -1 0
Marek Zachar 0 0 0 -1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Henri Kiviaho 58 26 3 23 88,46 0 0

Ohlasy k utkání

https://tv.isport.blesk.cz/video/7948710