Zápasy
so 10.9.2022 | Tomáš Prodělal

Vydařená generálka! Lvi vrátili Frölundě porážku a mají 9 bodů

Hradečtí chtěli Frölundě oplatit finále z roku 2020 a první letošní zápas. To se povedlo na výbornou. Hosté se sice v první třetině dostali do vedení, když Jerre Innala využil dvojnásobnou přesilovku, poté ale domácí chytli střeleckou slinu a díky čtyřem gólům otočili utkání. Dvěma brankami se na tom podílel kapitán Radek Smoleňak. Tým z Göteborgu v závěru ještě zabojoval a snížil na rozdíl jediného gólu, více už však nezvládl. A když Kevin Klíma upravil na konečných 5:3, mohlo v ČPP Aréně propuknout nadšení.

Oproti zápasu s Grenoblem došlo v sestavě jen k malému počtu změn. Radek Pilař se vrátil zpět do útoku, po něm vzniklou mezeru v obraně zacelil River Rymsha. Do Ligy mistrů letos poprvé naskočil kolínský Jan Veselý.

Třetina plná vyloučení

V úvodních minutách se hra přelévala ze strany na stranu, ale ke střeleckým příležitostem se nedostal ani jeden ze soupeřů. První větší pozdvižení se odehrálo až při potrestání domácí střídačky za příliš mnoho hráčů, střelu z kruhu od Jerreho Innaly však ukryl Růžička do lapačky. Zbytek oslabení Lvi odehráli na jedničku, a mohli dokonce skórovat. Po objetí branky Jakuba Lva ale nezvládl na brankovišti dorazit touš na místo určení Radek Pilař. Johanssona v brance Frölundy poté vystrašila šikovná teč Jana Veselého, ani ta ale k úspěchu nevedla.

Na ledě byla velmi napjatá atmosféra, která vedla ke strkanicím téměř při každém přerušení, avšak rozhodčí zůstávali v klidu. Domácí také dostali možnost vyzkoušet si početní výhodu, a to dokonce čtyřminutovou díky dvěma navazujícím trestům Anderse Grönlunda. V první fázi mělo nejblíže gólu zacloněné nahození Jérémieho Blaina, švédský gólman i přes clonící hráče puk našel a vyrazil ramenem. V té druhé mu vypadla střela švihem od Kevina Klímy, stihl ji však ukrýt ještě před příjezdem hradeckých útočníků.

Po skončení přesilovky se Lvům poprvé povedlo zamknout Švédy v jejich obranném pásmu, rána Filipa Pavlíka však pouze vyprášila betony hostujícího maskovaného muže. Tým z Göteborgu pak dostal k dispozici téměř minutu a půl dlouhou přesilovku 5 na 3. Při té nejdříve Růžička fantasticky vyčapal Anthonyho Greca, na střelu Jerreho Innaly po přihrávce Ryana Lasche už byl však krátký – 0:1. Netrvalo to dlouho a domácí byli znovu ve třech. Tentokrát už to i s přispěním brankové konstrukce po nahození Filipa Johanssona zvládli. Do kabin se tak šlo hostům o něco lépe.

Třetina v režii Mountfieldu

Hned po vhazování zamkli hosté Východočechy v obranném pásmu, Folinově střele se však postavil do cesty Jan Růžička. I domácí se pak dostali do hry, nápadité přihrávky Rymshy se Ščerbakem ale cestu k adresátovi nenašly. V pokračujícím zámku dorážel střelu Filipa Pavlíka Richard Nedomlel pouze do oblouku branky. Na druhé straně už byla po skrumáži nová hradecká gólmanská akvizice překonána, naštěstí pro domácí se puk vykutálel mimo. Následnou bombu od modré obětavě zastavil Bohumil Jank a vysloužil si aplaus solidně zaplněné ČPP Arény.

Chvilku před polovinu zápasu už se Hradečtí dočkali. Christophe Lalancette obral soupeře o puk, který předal Radku Smoleňákovi, ten touš nahodil a díky holi švédského obránce překonal Johanssona – 1:1. Domácím vlil gól novou energii do žil a začali být lepším týmem, švédský brankář však při několika nebezpečných akcích podržel svůj tým. Aktivitu Lvů nezmírnilo ani zbytečné vyloučení Ščerbaka, v oslabení dokonce i hrozili. Radek Pilař se ocitl po sérii odrazů sám před gólmanem, avšak v rozhodující chvíli se mu puk zamotal mezi brusle.

Zbytek oslabení už díky obětavosti Východočeši ubránili a po chvilce udeřili znovu. Do přečíslení 2 na 1 ujeli Jakub Lev s Nikitou Ščerbkem, první jmenovaný zkušeně počkal až se otevře prostor pro přihrávku a poslal puk bývalému hráči NHL, který ho nekompromisně zavěsil pod víko – 2:1. Hradeckým narostly křídla a za chvíli si fanoušci mohli zakřičet gól znovu. Po nahození Jérémieho Blaina od modré se ke kotouči na brankovišti dostal Kevin Klíma a dorazil za bezmocného Johannsona – 3:1. opařená Frölunda poté mohla dostat další direkt ve vlastním oslabení, to však ubránila, a ještě nebezpečně zahrozila. Po chybce Východočechů na modré čáře ujel do brejku Nicklas Lasu, Růžička však dvougólový náskok fantastickým zákrokem udržel.

Hradečtí ustáli nápor a zvítězili

Hradečtí začali poslední periodu další přesilovkou. V té to bratři Klímové neúspěšně zkoušeli svou známou zadovkou. Poté však znovu ujel Lasu a díky hákování McCormacka bylo nařízeno trestné střílení. K tomu se postavila finská hvězda Jerre Inalla, Růžička však jeho bekhendový nájezd přečetl na výbornou, a tak mohl stadion vyvolávat jeho jméno. Když to nevyšlo nájezdem, zkusil to Innala střelou z blízka po zaváhání domácí defenzivy, znovu však neuspěl. Na druhé straně visel ve vzduchu čtvrtý gól, po závaru ale místo puku skončil za čárou Radovan Pavlík.

Když tlak Frölundy trochu polevil přišla druhá rána domácího kapitána. Radek Smoleňák se za brankou dostal k puku a střelou po zemi ze záporného úhlu, procedil touš za Johanssona – 4:1. Švédové stále neskládali zbraně, ale jak Ratkovic, tak Grönlund si vylámali zuby na skvěle chytajícím domácím fantomovi. V aréně v těchto chvílích nebylo slyšet vlastního slova. Hosté se čím dál více vrhali do útoku a zapomínali na zadní vrátka, čehož mohl využít Jan Veselý, kterému o krok nevyšlo natlačení před gólmana.

V samém závěru utkání přišel tvrdý nápor hostů. Max Friberg se zpoza branky drze natlačil až před Růžičku a procpal puk pod jeho betony – 4:2. To ale stále nebylo vše. Při následné power-play zamkla Frölunda domácí v pásmu Petteri Lindbohm si sjel od modré čáry do středu a nahodil. Puk se otřel o několik věcí a zapadl za Růžičku. Bylo tak zaděláno na drama – 4:3. Vyrovnání už ale domácí nedopustili, naopak ještě skórovali. Kevin Klíma se dostal k volnému touši před prázdnou brankou a bez problémů zavěsil – 5:3. Domácí tak mohli oslavit cenný skalp švédského soupeře spolu se svými fanoušky.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jérémie Blain 0 1 1 2 2
Lukáš Cingel 0 1 1 1 0
Michael Gaspar 0 0 0 1 0
Bohumil Jank 0 0 0 0 0
Petr Kalina 0 1 1 2 0
Kelly Klíma 0 0 0 -1 2
Kevin Klíma 2 0 2 2 0
Christophe Lalancette 0 2 2 2 0
Jakub Lev 0 1 1 1 0
Graeme McCormack 0 0 0 -1 0
Richard Nedomlel 0 0 0 1 0
Oliver Okuliar 0 1 1 2 0
Filip Pavlík 0 0 0 2 2
Radovan Pavlík 0 0 0 1 0
Radek Pilař 0 0 0 -1 0
River Rymsha 0 0 0 1 0
Radek Smoleňák 2 0 2 2 0
Nikita Ščerbak 1 2 3 3 2
Martin Štohanzl 0 0 0 -1 2
Jan Veselý 0 0 0 1 2

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Jan Růžička 60 32 3 29 90,63 0 0

Ohlasy k utkáníFotogalerie