Zápasy
ne 14.1.2024 | Tomáš Kalas | Jakub Šustr/ HC Olomouc

V Olomouci rozhodovaly nájezdy, Hradec odvezl domů bod

Zápasové menu

I druhý vzájemný zápas na olomouckém ledě musely v letošní sezoně rozhodnout samostatné nájezdy. Hradečtí hokejisté přitom měli skvělý vstup do utkání 36. kola, byli jednoznačně lepší a dostali se díky Evanu Jasperovi do vedení. Hanáci ale ještě v téže třetině otočili vývoj, nejen střelecky aktivnějším Východočechům zajistil alespoň bod přesnou trefou Bohumil Jank v 45. minutě. V nájezdech ale Lvi vyšli naprázdno, Moře stačilo na výhru 3:2 přesné zakončení Silvestera Kuska mezi Laurikainenovy betony hned v první sérii. Se soupeřem ze srdce Moravy tak prohráli poprvé od 27. listopadu 2022.

Po porážce v derby doznala sestava výrazných změn. Do brankoviště se postavil Eeti Laurikainen, David Šťastný se společně s Giorgio Estephanem přesunuli do třetí útočné formace. Mimo hru stále zůstával kvůli zranění kreativní forvard Lalancette.

Hradec měl dominantní vstup, ztrácel ale jednu branku

Hradec byl v prvních minutách jasně lepším celkem. K povedenému vstupu do zápasu mu pomohla i přesilovka, kterou dostal v polovině třetí minuty. Přestože jí sehrál nadprůměrně a Konrád se musel proti pokusům Estephana s Blainem vytáhnout, gólem ale dvě minuty početní výhody neskončily. Olomouc doplácela na horší pohyb a první střelu na branku obstaral až po osmi minutách Černý, Laurikainen si nadvakrát poradil.

Povedený vstup do utkání vyvrcholil na konci deváté minuty. Marek Zachar si z křídla vybruslil na osu kluziště a z modré vyslal pokus, který šikovně mimo dosah přesouvajícího se Konráda tečoval Evan Jasper. Jenže o 71 sekund později bylo srovnáno. Řezníček ještě zachytil puk na modré a nahodil jej zpátky na brankoviště. Tam operoval Rok Macuh a mariborský rodák sklepl puk do branky.

Hra se najednou vyrovnala, pryč byla dominance Lvů a i Hanáci měli své šance. Přesilovou hru i díky několika zákrokům Laurikainena při závarech v brankovišti sice nevyužili, na konci 17. minuty se ale radovali z vedoucí trefy. Hradecké propadnutí rezultovalo v brejk do otevřené obrany, Nahodil v ideální moment přehodil puk na druhou stranu pro Jana Káňu, jenž už si ve výborné pozici poradil.

Lvi byli nadále střelecky aktivnější, stále ale prohrávali

Start druhé třetiny dlouho nepřinášel větší vzrušení. Opět byl mírně aktivnější východočeský celek, ale Konrád neměl s žádným zakončením sebemenší problém. Mora si na svou příležitost počkala až do konce 27. minuty, kdy znovu operovala první formace domácích. Rok Macuh našel zpoza kasy volného Jakuba Navrátila, který nadvakrát ale Laurikainena v nadějné šanci neprostřelil.

Mountfield se prakticky hned poté musel bránit po dvouminutovém trestu Perreta, jenž vysekl v přerušené hře Ondruškovi hůl z ruky, Kohoutům se ale v těchto situacích celou sezonu nedaří a Hradec pozorně tuto situaci dokázal uhlídat. Ve 33. minutě ztratil na útočné modré puk Navrátil a ex-olomoucký Jergl vyrazil na zteč. Zkoušel s nápřahem prostřelit Konráda mezi betony, slovenský gólman ale Olomoucké podržel.

Závěrečné minuty prostředního dějství patřily hostům. Jasper nejprve v přečíslení zakončoval do tyče, aby o pár chvil později vybojoval Blain na Klimkovi faul. Během následujících dvou minut byl vidět zejména Perret, z nadějných pozic ale Konráda neprostřelil. Poměrně emotivní třetinu zakončila srážka Okuliara s Macuhem po siréně, kdy slovinský útočník toužil po odplatě, Freibergs ve spolupráci s rozhodčími ale uchránili nejproduktivnějšího hráče Hradce od lynče.

Výraznější aktivita Lvů k výhře nevedla

Do třetí třetiny vstoupili Hradečtí velkou příležitostí, kterou si na konci 42. minuty vytvořil Patrik Miškář. Rychlým pohybem na levém křídle stáhl obránce a dával puk na hranici brankoviště, kde se nabízel na dorážku Aleš Jergl. Přes hokejku domácího hráče se ale nedostal k puku a Miškář po objetí branky střílel téměř z nulového úhlu, ke srovnání mu chyběly však centimetry.

O chvíli později ale Bohumilu Jankovi přebývaly, což mělo za následek srovnání. Právě řízný obránce vyvážel puk a po přechodu do útočného pásma okamžitě tvrdě vypálil. Za Konrádem zazvonilo břevno a hrací předmět se odrazem vrátil zpět do brankoviště, přezkoumáním videa ale došlo k odrazu již za brankovou čárou, a tak bylo v čase 44:19 znovu srovnáno.

Tím však výčet výraznějších událostí za třetí dvacetiminutovku končil. Stále platilo, že byl Mountfield o něco aktivnější a Konrád čelil více střeleckým pokusům, vyloženě krizové situace ale řešit nemusel. To platilo i o Eetim Laurikainenovi, jenž byl pozorný proti zakončením především na vyrážečku, které Olomoučtí často volili. Siréna oznamující konec třetí třetiny tak oběma celkům zajistila bod a šlo se do prodloužení.

Hradec v prodloužení ustál oslabení, v nájezdech ale neskóroval

Přestože prodloužení začalo pro Lvy výborně a drželi se dlouho v útočném pásmu, ztráta kotouče na mantinelu rezultovala v brejk Mory, který zastavil Perret jenom faulem. Tím pádem se domácím nabídla přesilovka čtyři na tři. Tu se ale nepovedlo sehrát dle představ, kombinaci chyběla častější střela. Platonický nápor loňských vicemistrů v závěru k rozhodnutí nevedl, a tak se šlo do nájezdů. V nich rozhodla už první série, Silvester Kusko propálil Laurikainena mezi betony a Mora tak získala druhý bod.

Eetu Laurikainen 65 29 2 27 93,10 0 0

Nezačali jsme úplně dobře, v prvních deseti minutách nás Hradec zatlačil a dostali jsme gól, naší brzkou odpovědí se ale hra srovnala a ještě se nám povedlo jít do vedení. Druhá třetina nám vyšla výborně, mohli jsme i odskočit, ale neproměňovali jsme šance, v té třetí to bylo už velmi náročné. Hradec výborně bruslil a měl skvělý pohyb, Braňo předvedl pár parádních zákroků, což nám pomohlo. Samozřejmě škoda branky na 2:2, ale ty dva body, zvláště proti Hradci, bereme všemi deseti. Má to pro nás cenu zlata, i vzhledem k tomu, jak jsme hráli na Kometě. Oproti předešlému zápasu jsme lépe šli do osobních soubojů, byli všude včas a lépe bruslili.