Zápasy
út 28.11.2023 | Tomáš Prodělal

Obratem zpět na vítěznou notu! Lvi přehráli Moru 5:3

Zápasy Hradce s Olomoucí obvykle nenabízí příliš pohledný hokej a velké množství branek. Úterní střetnutí však bylo výjimkou. Mora se v úvodu duelu dvěma góly dostala do vedení, ale Hradec nesložil zbraně, a ještě před polovinou mače dokonal obrat. Jenže ani Kohouti se nenechali zlomit a do třetí třetiny se šlo za vyrovnaného stavu. Ten v čase 54:19 rozsekl Jordann Perret a do prázdné pojistil Evan Jasper. Mountfield tak odčinil prohrané derby výhrou 5:3.

Po porážce v derby učinil Tomáš Martinec hned několik změn v útočných řadách. Jan Eberle byl přesunut do čtvrté řady, jeho místo zaujal Oliver Okuliar. Druhá letka poté nastoupila v novém složení Šťastný – Tamáši – Jasper.

Mora se rychle dostala do vedení

Mdlý úvod utkání nabral na obrátkách po Kalinově vyloučení. První minutu oslabení Lvi ubránili více než solidně, jenže následně přišel zámek a také první gól. Jakub Orsava z levého kruhu nabil na modrou Jakubu Sirotovi, který prostřelil klubko hráčů a Lukáše zároveň – 0:1. Bývalý gólman Hanáků se ještě ani nestihl vzpamatovat a už lovil puk ze sítě podruhé. Jakub Navrátil si píchl touš kolem Petra Kaliny a vydal se do rychlého kontru, jenž neomylně zakončil ranou nad lapačku – 0:2.

Hradecké v jejich snaze vrátit se do zápasu přibrzdilo další vyloučení. Následná dvouminutovka paradoxně přinesla větší šanci domácím, když se Jordann Perret prohnal do útočného pásma a předal Tomáši Pavelkovi, jehož pokus vytěsnil Konrád rukávem. Domácí se za neutuchající podpory kotle přeci jen osmělili a v nabídnuté přesilovce si vypracovali první velkou šanci. Oliver Okuliar výborně přenesl na Tomáše Pavelku, který před sebou měl dálnici ke střele, do té mu však na poslední chvíli skočil Černý a tečoval puk do ochranné sítě.

Mountfield přebral aktivitu, za niž byl vzápětí odměněn. Ondruškovo vyhození zastavil na kruhu David Šťastný, povyjel si na střed hřiště a krásnou žabkou našel Alexe Tamášiho. Slovenský útočník si s pukem poradil náramně a forhendem ho poslal nad rameno gólmana Mory – 1:2. Následoval asi nejofenzivnější úsek, který vzájemné duely kdy viděly. Nebezpečnější byli hosté, ale Jan Lukáš si dokázal poradit, jak s nájezdem Navrátila, tak pokusem Macuha z úhlu. Závěr zajímavé periody ozdobil ukázkový strom Davida Šťastného, který odnesl Lukáš Mareš.

Hradec otočil, Mora srovnala

Do prostřední části nastoupil Hradec jako vyměněný a okamžitě mohl vyrovnat. V pokračující přesilové hře před brankou, podobně jako při prvním gólu, vyplaval Alex Tamáši, tentokrát však ještě nahrával na Davida Šťastného, který byl zablokován. Lvi pokračovali v náporu, z něhož pramenilo další vyloučení hostí, které už domácí těsně před jeho koncem využili. Christophe Lalancette přesunul na druhý kruh Giorgiu Estephanovi, ten nezasobčil a ukázkově našel Evana Jaspera, který dobře nastavenou bruslí srovnal skóre – 2:2.

Hanáci se vzpamatovali celkem rychle a zavřeli svého soka v obranném pásmu. Minutový tlak umocnění absencí hole jednoho z domácích uzavřela Řezníčkova pumelice od modré, ale Jan Lukáš si poradil, a tak mohl znovu úřadovat Mountfield. Giorgio Estephan přenechal Tomáši Pavelkovi, který pokračoval v jízdě, nalákal Konráda na střelu, přihrávkou vybídl ke skórování Jana Eberleho a ten nepohrdl – 3:2. Utkání i nadále nabízelo ofenzivní show a při hře ve čtyřech měla Olomouc skvělou šanci na vyrovnání, jenže Jan Bambula vzal situaci 3 na 1 na sebe a trefil jen gólmana Lvů.

Svěřencům Tomáše Martince narostly křídla a začali situace zbytečně přehrávat. Třeba když Oliver Okuliar vytvořil další přečíslení o dva hráče, ale místo přihrávky do lepší pozice volil otočku a o černou pryž přišel. Po šipce Davida Šťastného se do dobré příležitosti dostal Martin Pláněk, ale Branislav Konrád dokázal betony secvaknout včas. Domácí za svou laxnost byli nakonec potrestáni. Jakub Navrátil přebral puk od Lukáše Nahodila, proháčkoval se až na osu hřiště, odkud si do protipohybu brankáře připsal druhý gól v utkání – 3:3.

Lvi dokonali obrat

Poslední dvacetiminutovku začali domácí znovu náporem. Martin Pláněk se snažil lišácky zapsat svůj první gól po návratu zpoza branky, Konrád však dokázal pokus vyrazit před sebe a poradil si i s následnou skrumáží. Východočeši, oslabení o odstoupivšího Radovana Pavlíka, byli aktivnější i nadále, hanácká defenziva už ale naplňovala své standardní kvality. První větší šance třetiny přišla až v domácí početní výhodě, Perretův pokus po Jasperově přihrávce ale gólman Mory vyškrábl vyrážečkou.

Olomoučtí téměř rezignovali na útočení, což se jim mohlo zle vymstít. Tomáš Pavelka si udělal na modré čáře solidní prostor, počkal, než klubko hráčů projede ve výhledu, a vypustil žíni, jenže ta trefila jen plastrony. Hosté se připomněli až ve vlastním oslabení, kdy Jan Lukáš holí překazil Knotkovu přihrávku do odkryté klece. Na opačné straně zase ranou z první neuspěl Jérémie Blain. Avšak Lvi nakonec za svou snahu odměněni byli. Patrik Miškář zpracoval lob do útočného pásma, Oliver Okuliar zadovkou uvolnil Jordanna Perreta, který pověsil touš do vinglu – 4:3.

V závěru duelu se sice Olomouc snažila s utkáním ještě něco udělat, ale Východočechy hnali rozjaření fanoušci, a tak se musel mít Branislav Konrád stále na pozoru, třeba proti bekhendu Davida Šťastného. Dvě minuty před koncem ho Jan Tomajko odvolal a Moravané to zkusili v šesti. To jim však nebylo nic platné. Jordann Perret dojel vyhozený puk a předložil Evanu Jasperovi, který druhým gólem v duelu uzavřel skóre na stavu 5:3. Mountfield tak doma v ČPP Aréně zvítězil podruhé v řadě a odčinil prohrané derby.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jérémie Blain 0 0 0 2 0
Jan Eberle 1 0 1 1 0
Giorgio Estephan 0 2 2 1 0
Ralfs Freibergs 0 0 0 1 0
Matěj Chalupa 0 0 0 -1 0
Bohumil Jank 0 1 1 2 2
Evan Jasper 2 0 2 2 0
Petr Kalina 0 0 0 -2 2
Christophe Lalancette 0 1 1 2 0
Patrik Marcel 0 0 0 1 0
Patrik Miškář 0 1 1 -1 2
Oliver Okuliar 0 1 1 -1 2
Tomáš Pavelka 0 1 1 1 0
Radovan Pavlík 0 0 0 -1 0
Jordann Perret 1 1 2 2 0
Radek Pilař 0 0 0 0 0
Martin Pláněk 0 0 0 -1 2
David Šťastný 0 1 1 1 0
Alex Tamáši 1 0 1 1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Jan Lukáš 60 26 3 23 88,46 0 0

Ohlasy k utkání

Fotogalerie