Zápasy
ne 8.10.2023 | Šimon Zemánek

Úvodní derby sezony bez bodů. Hradec podlehl Dynamu 2:4

Lídr tabulky vstoupil do prvního východočeského derby v ročníku lépe a po trefě Tomáše Zohorny museli domácí dotahovat. Ve druhé periodě využil přesilovku pět na tři Christophe Lalancette, Lvi následně nedali své šance, zatímco na druhé straně skóroval Martin Kaut. Krátce před sirénou náskok hostů navýšil Tomáš Vondráček. Zkraje třetího dějství snížil Jérémie Blain, jeho trefa však k vyrovnání nevedla, při hře domácích v šesti totiž zamířil přesně David Cienciala a rozhodl o výhře hostů 4:2.

Sestava Mountfieldu doznala oproti poslednímu klání několika změn. První východočeské derby sezony si nenechal ujít Patrik Bartošák, který se po krátké pauze vrátil zpět mezi tři tyče. Útočné řady byly lehce promíchány a místo Marka Zachara nastoupil Petr Moravec. Ve čtvrté brázdě se právě po boku jeho a Matěje Chalupy znovu představil, teprve 15letý forvard a čerstvý nejmladší střelec v historii nejvyšší soutěže – Adam Novotný.

Aktivnější Dynamo se ujalo vedení

V úvodní možnosti 45. východočeského derby se záhy ocitl hostující kapitán Lukáš Sedlák, avšak po úspěšném přebruslení domácí obrany před Bartošákem těsně minul klec. Na obou mužstvech byla znát jistá míra nervozity a projevovala se zejména mnoha nepřesnostmi. Brzy se však připomněl nejproduktivnější útok soutěže, Kousalovu pobídku v dobré pozici promáchl vedoucí kanadského bodování ligy – Lukáš Radil. Vzápětí se také poprvé pořádně přiostřilo, Ondřej Vála srazil na modré čáře Adama Novotného, jehož se následně vyrazil zastat Matěj Chalupa.

Krátce po první komerční pauze se zaskvěl strážce kasy Mountfieldu, když po rychlé souhře se Sedlákem pálil z kruhu Robert Říčka. Nejlepší brankář ligy, co se úspěšnosti zákroků týče, se pohotově přesunul a pokus vyrazil. Tlaku v útočném pásmu soupeře se dočkali také Lvi. Nejprve se sám před Romanem Willem zjevil Christophe Lalancette, jenže při bekhendovém blafáku mu puk utekl, úspěchem neskončil ani projektil Aleše Jergla z kruhu. Otěže hry na to opět převzal lídr tabulky, když po ztrátě kotouče Hradce na modré čáře nabil Tomáš Zohorna Kousalovi, ten ale z totožné pozice jako před chvílí Radil přestřelil.

Po podražení Bartošáka byla k vidění úvodní početní převaha mače. Nebylo vůbec znát, že svěřenci Václava Varadi jsou až na desátém místě podle jejího využití. Tým zpod Bílé věže krušné chvíle v oslabení přežil bez úhony, což se však brzy změnilo. Od modré čáry nahodil puk na kasu Ondřej Vála, u kruhu ho ještě, mimo dosah brankáře, tečoval Tomáš Zohorna. Situace se následně kvůli hraniční vysoké holi zkoumala na videu, sudí trefu však po chvíli uznali – 0:1. A jelikož mančaft v bílých dresech nevyužil žádnou svou slibnou příležitost ze závěru dějství, šlo se za tohoto stavu i do kabin.

Prostřední třetina nabídla tři góly, hosté šli do trháku

Krátce po startu druhé části byl na trestnou lavici odeslán Filip Pavlík. Početní výhoda Dynama měla velmi podobný osud jako ta úvodní, tým v červeném si vytvořil šance, ovšem obětavá hradecká čtveřice spolu s jejím maskovaným mužem tlak soka ustála. Záhy se role obrátily a poprvé šla do akce také procentuálně nejlepší přesilovka Extraligy, jež se už prosadila. Brzy po jejím zahájení šly totiž Pardubice do tří, od modré čáry vypálil Jérémie Blain pouze do mantinelu, právě od hrazení se puk odrazil příhodně pro Christopha Lalancetta a kanadský forvard se štěstím dostal touš za záda Willa – 1:1.

V pokračující početní převaze navíc nebezpečně střílel z otočky Jordann Perret, strážce hostující klece jeho projektil na poslední chvíli stačil vyrazit ramenem. Svěřenci Tomáše Martince byli rázem plní elánu a začali přebírat iniciativu klání. Herní převahu se ovšem Mountfieldu v branku přetavit nepodařilo, a tak přišel trest. Hradci se po nepřesnosti nevydařil přechod ze své třetiny, David Cienciala vybídl na kruhu volného Martina Kauta a navrátilec se zkušenostmi z NHL se ve svém premiérovém startu v tomto ročníku prosadil přesným švihem do šibenice – 1:2.

Vzápětí se mohlo skóre změnit znovu, pobyt domácích v útočné zóně utnula ztráta touše na modré čáře, po níž ujel do úniku Tomáš Vondráček. Specialista na oslabení zvolil bekhendový blafák, ovšem ten Patrik Bartošák vystihl a po skvělém zákroku rozjásal hradecké příznivce. Na sklonku periody už ale z vzájemného souboje vyšel lépe útočník Dynama. Po tvrdé ráně Michala Hrádka od modré čáry se na brankovišti nejlépe zorientoval právě Tomáš Vondráček a napodruhé se mu povedlo dostat puk do sítě za bezmocného „Bartéze“. Mužstvo v bílém tak mohlo litovat neproměněných šancí, po čtyřiceti minutách prohrávalo 1:3.

Hradečtí na vyrovnání nedosáhli

Mančaft od soutoku Labe s Orlicí vstoupil do finální dvacetiminutovky aktivně, už v jejích úvodních momentech se do zakončení natlačil David Šťastný, ovšem strážce svatyně Dynama stačil zasáhnout. Následně se ještě před Willem odehrál velký závar, ani z něj ale gólový úspěch nepramenil. ČPP Aréna, do níž si našlo cestu 5633 diváků, se však radovala vzápětí, přesilovku, za mohutné podpory z tribun, využil dělovkou od modré čáry kapitán a nejproduktivnější bek soutěže – Jérémie Blain – 2:3.

Poté byl v permanenci také Patrik Bartošák, jenž několikrát vytasil svou lapačku proti pokusům z pardubického tábora, a tak mohli na to udeřit Lvi, kteří dostali možnost početní převahy. V té se však převážně bojovalo o kotouč v rohu kluziště, výraznější příležitost tedy k vidění nebyla, páté nejlepší oslabení soutěže si počínalo velmi dobře. Naopak pátý celek tabulky se tlačil za vyrovnáním, ovšem rána Bohumila Janka ani pokus Davida Šťastného se neujaly.

Trenérský štáb Tomáše Martince tak zkusil více než dvě minuty před koncem odvolat brankáře, Lvi to zkoušeli v šesti hráčích v poli. Jenže risk jim nevyšel, k puku se totiž dostal David Cienciala a útočník s číslem 81 zamířil z vlastního pásma až do sítě – 2:4. Královéhradečtí se ještě nevzdávali a znovu vyjeli na led bez gólmana, více se už ale v utkání nestalo, a tak východočeské derby vyhrály Pardubice 4:2. Lvi, kteří doma ovládli pět z posledních šesti těchto třaskavých duelů tak tentokrát vyšly naprázdno.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jérémie Blain 1 1 2 -3 0
Ralfs Freibergs 0 0 0 -1 0
Matěj Chalupa 0 0 0 0 0
Bohumil Jank 0 0 0 -2 0
Evan Jasper 0 0 0 -4 0
Aleš Jergl 0 0 0 -1 0
Petr Kalina 0 0 0 0 0
Christophe Lalancette 1 0 1 -1 0
Patrik Marcel 0 0 0 0 0
Petr Moravec 0 0 0 0 0
Adam Novotný 0 0 0 0 0
Oliver Okuliar 0 0 0 -4 0
Tomáš Pavelka 0 2 2 -2 0
Filip Pavlík 0 0 0 0 2
Radovan Pavlík 0 0 0 0 0
Jordann Perret 0 0 0 0 2
Radek Pilař 0 0 0 0 0
David Šťastný 0 0 0 0 0
Alex Tamáši 0 0 0 -3 0
Marek Zachar 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Patrik Bartošák 58 32 3 29 90,63 0 2

Ohlasy k utkání

Fotogalerie