Zápasy
pá 8.9.2023 | Jan Brůna | Foto: Martina Bednar

Generálka? Sedm gólů a nula Bartošáka! Hradec zničil Vídeň

Zápasové menu

To byla generálka ve velkém stylu! Hradečtí po čtvrteční porážce Fehérváru zakončili rakouský trip a celou přípravu nejlepším možným způsobem. Kanonádu odšpuntovali už v první třetině a ze čtyř gólů na úvod nakonec byla vysoká výhra 7:0. Nulu při svém druhém startu za Lvy si připsal Patrik Bartošák a pomohl k šestému skalpu před startem extraligy zápasem v Brně příští pátek.

Trenéři Mountfieldu HK provedli oproti čtvrtečnímu zápasu dvě změny v sestavě. Do třetí lajny naskočil Radek Smoleňák, Lukáš Pajer se posunul do role třináctého útočníka. Branku Lvů teprve podruhé hájil Patrik Bartošák.

Hradec nadělil bezzubé Vídni tři kusy

Kdo čekal pomalý úvod, ten se hodně zmýlil. Již v první minutě Patrik Miškář zavezl puk do pásma a na modré se ho zmocnil Jérémie Blain, který na ofenzivním výletě bekhendem zavěsil pod víko a ztišil vídeňskou arénu – 0:1. Navrátilec do sestavy Smoleňák následně hledal v kruhu Jordanna Perreta, jemuž pokus ještě vyrazil Stefan Stéen, už však nestačil na střelu zápěstím od Chrise Lalancettea. Ten ze slotu našel mezírku u tyče a bylo to 0:2.

Vídeň tak vůbec nezachytila začátek utkání a pak se navíc nechala vyloučit, což mohl trestat znovu Lalancette, který cpal kotouč před kasu. Domácí měli problém se samotnou rozehrávkou a nepomohla jim ani početní výhoda – Dominique Heinrich toho na modré mnoho nevymyslel. Štěstí ze stejného místa zkusil na opačné straně Filip Pavlík a po mele ve středním pásmu měli Capitals další přesilovku. Bartošák si v nepřehledné situaci poradil.

Stéen si nepočínal dvakrát jistě a využít toho zkoušel Radovan Pavlík, když k němu vypadl touš. Neuspěl, vadit to ale nemuselo, jelikož Alex Tamáši se před klecí rychle zorientoval a skvěle našel Olivera Okuliara, jemuž stačilo trefit odkrytou svatyni – 0:3. Rakušané se v úvodní části na nic nezmohli, naopak Východočeši přidali čtvrtý gól, když si ideálně najel Patrik Miškář a procedil puk skrze brankáře – 0:4. V závěrečné výhodě se snažil přidat druhý osobní zásah Blain, ovšem hrací předmět napálil do Stéena.

Druhá třetina? Přehlídka brankářských zákroků

Prostřední dvacetiminutovka se sice nelišila od první v tom, že by Hradečtí neměli množství příležitostí, už se jim však nedařilo je proměňovat. Vídeňští zřejmě po hlasité domluvě v kabině zkraje periody zabrali a hned si vybojovali přesilovku, jenže do úniku jim skoro ujeli hosté. Největší možnost domácích přišla se střelou Leona Wallnera, proti kterému se vyznamenal Bartošák.

Do provozní teploty se záhy dostal i Stéen a najednou působil o mnoho jistěji, po pokusu Radovana Pavlíka ze strany pokryl i dvě dorážky Pajera zblízka. Směrem od mantinelu si pak najel i Perret a švédský gólman ve službách Vídně vytlačil jeho ránu těsně nad horní tyč. Brzy nato zkazil radost i Matěji Chalupovi a jeho projektil z mezikruží schoval v náruči.

Nervozita na place mírně stoupla, klid ale hostím dodal Bartošák jistými zásahy. Mountfield předvedl v přesilovce hezkou kombinaci a Miškář si nabruslil před klec, ovšem netrefil. Zato po bombě Marka Zachara se musí Stéenovi točit hlava ještě teď.

Lvi přidali tři góly a slavili ideální generálku

Poslední dějství načal Bartošák rutinními zákroky, Capitals ho nedokázali nikterak ohrozit. A tak mohl vařit znovu Hradec. Kotouče se zmocnil francouzský rychlík Perret a předal ho Alexi Tamášimu, jenž trefil přesně skulinu mezi nohama domácího strážce klece a pětka byla na světě – 0:5.

Smoleňák poté nesobecky nahrával ve slibné příležitosti spoluhráči, ale akci ani jeden nedotáhl do zdárného konce. Gólmani byli jednu chvíli celkem bez práce a bojovalo se hlavně ve středu hřiště. Avšak to už neplatilo při krásné souhře Miškáře s Janem Eberlem, když prvně jmenovaný předložil druhému touš před brankoviště a hosté jeli oslavovat kanára – 0:6.

Z tribun se chvilkami ozýval nespokojený pískot vídeňských fans a utkání se víceméně dohrávalo. Toho využila dvojice Tamáši a Aleš Jergl a kroměřížský rodák po kličce zasunul těsně vedle přesouvajícího se Stéena a rozhodl o finální podobě skóre 0:7. Mountfield se tak naladil na extraligu nejlepším možným způsobem, zato Vídeň má před startem ostré soutěže rozhodně o čem přemýšlet…

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jérémie Blain 1 0 1 0 0
Jan Eberle 1 0 1 0 0
Ralfs Freibergs 0 0 0 0 0
Michael Gaspar 0 0 0 0 0
Matěj Chalupa 0 0 0 0 0
Bohumil Jank 0 0 0 0 2
Aleš Jergl 1 1 2 0 2
Petr Kalina 0 0 0 0 0
Christophe Lalancette 1 0 1 0 0
Patrik Marcel 0 0 0 0 0
Patrik Miškář 1 1 2 0 0
Oliver Okuliar 1 0 1 0 2
Lukáš Pajer 0 0 0 0 0
Tomáš Pavelka 0 0 0 0 0
Radovan Pavlík 0 1 1 0 0
Filip Pavlík 0 0 0 0 0
Jordann Perret 0 2 2 0 0
Radek Pilař 0 0 0 0 0
Radek Smoleňák 0 1 1 0 0
Alex Tamáši 1 2 3 0 0
Marek Zachar 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Patrik Bartošák 60 0 0 0 0,00 0 0

Ohlasy k utkání