Zápasy
so 26.8.2023 | Daniel Krátký

Na závěr pohodová výhra. Lvi porazili Ambri 5:1 a končí druzí

Zápasové menu

V závěrečném klání švýcarského Lehner Cupu hokejisté Mountfieldu HK porazili Ambri-Piottu. A to po poměrně jasném průběhu. Hradečtí prakticky celý zápas vedli a zvyšovali svůj náskok. O víteznou trefu se nakonec postaral v přesilové hře Tomáš Pavelka. Prvním gólem v hradeckém dresu se prezentoval kuriózně přes celé hřiště zadák Ralfs Freibergs. Lvi nakonec zakončili turnaj na druhém místě, z vítězství se raduje švédska Luleå, tedy tým, se kterým se Východočeši neutkali.

Kuriózní trefa znamenala vedení

Lvi vstoupili do duelu poměrně aktivně, slušným pohybem a vysokým forčekem dělali Ambri-Piottě poměrně značné trable. Pomohlo tomu i brzké vyloučení na straně švýcarského soupeře, během nějž dostali Hradečtí šanci tvořit v útočném pásmu. A tahle možnost dodala východočeskému celku poměrně značné sebevědomí. Na gól si však nejvěrnější hradečtí příznivci v Sursee museli ještě nějakou chvilku počkat. Mělo to totiž stát za to!

Nejprve se ale do zápasu dostali také Švýcaři. Ti začali ohrožovat branku Henriho Kiviaha, hradecký brankář však mezi tyčemi působil jistě a svým zákroky odrážel všechny akce hokejistů v bílém. Nejlepší zásah vytáhl Fin v barvách Mountfieldu v 15. minutě. Do úniku se dostal Dario Bürgler, který zkoušel roztáhnout hradeckého brankáře a blafákem za betonem zakončit. Jenže to se mu nepovedlo, Henri Kiviaho se ve vlastním půlkruhu roztáhl jak široký, tak dlouhý a kličku švýcarského forvarda zastavil.

V prvních dvou představeních byla hradeckou bolestí zbytečná vyloučení a následné proměněné přesilovky soupeře. Paradoxně při vyloučení královéhradeckého Blaina se hosté z východu Čech dostali do vedení. A to vskutku kuriózním způsobem. Krátce po úspěšném buly ve vlastním obranném pásmu totiž vyhodil puk Ralfs Freibergs. Kotouč mířící na brankáře Benjamina Conze však skončil až za zády chybujícího gólmana. A Hradec Králové se dostal do vedení 1:0. Pro lotyšského beka se jednalo o první trefu v hradeckých barvách.

Na snížení Ambri odpověděla hradecká přesilovka

Druhé dějství odstartovalo v poměrně mohutném tempu, celkově vůbec se hrálo zajímavý hokej plný příležitostí na obou stranách. Ambri-Piotta mohla srovnat v přesilové hře, se dostal dvakrát ke kotouč k italskému reprezentantovi Diegu Kostnerovi, jenže ten nejprve nechal vyniknout Henriho Kiviaha, odražený kotouč poté poslal bekhendem mimo. Hrozil také Hradec Králové, který byl ještě blíže gólu. Jergl našel nad pravým kruhem Filipa Pavlíka, jenž golfákem napálil tyč! Conz v brance měl velké štěstí.

Své schopnosti ale švýcarský brankář ukázal o pár minut později. Hra během toho času trochu uvadla i kvůli vyloučením na obou stranách. Do úniku se však ve vlastním oslabení dostal Radovan Pavlík, jeho pokus ale brankář pokryl. Nakonec se však přece jenom hosté dostali do trháku. V přesilové hře po rychlé kombinaci našel Jergl na pravém kruhu Tomáše Pavelku, jenž z první nedal šanci brankáři a zvýšil – 2:0.

Následovalo však švýcarské snížení na 1:2. Střelu Johnnyho Kneubuehlera dorážel nejprve Laurent Dauphin, ujala se však až další střela z hole Daria Bürglera, který si tak spravil chuť po neproměněném úniku z prvního dějství. Hradecká odpověď však netrvala vůbec dlouho – třetí hradecký útok vyrazil rychle dopředu. Chris Lalancette posunul puk na Jordanna Perreta, který od levého hrazení hledal před brankou Davida Šťastného, jenž umě tečoval kotouč za záda gólmana – 1:3.

Pohodová výhra a stříbro na Lehner Cupu

Třetí dějství nabízelo poměrně klidnou podívanou, ve které byl zpočátku znovu aktivnější Mountfield. Zajímavou akci například předvedl hradecký celek v přesilové hře. Oliver Okuliar naznačil michigan, ale nakonec puk posunul na Jana Eberleho, ten nakonec našel Jérémieho Blaina. Jeho golfák od modré velmi kvalitně a rovněž efektivně lapil gólman Conz do své lapačky.

Třetí dějství rovněž provázalo spoustu nepřesností a technických přestupků, které pramenily ve vyloučení. Ambri-Piotta se pak paradoxně při bránění přesilovky soupeře dostala do velké možnosti. Dominic Zwerger ale tváří v tvář na Henriho Kiviaha v úniku nevyzrál. A tak měl přijít nakonec další hradecký trest. O ten se postarali Východočeši krátce po vypršení hry čtyři na čtyři, tudíž paradoxně v oslabení.

Hned po vyhraném buly Patrika Miškáře se k puku dostal Jan Eberle, který nejprve svou střelou neuspěl. Avšak brankářem Conzem vyražený puk bekhendem zkušený útočník poslal do sítě – 1:4. A nebylo to vše! Z brejku se radoval Hradec Králové znovu. Šťastný našel úplně volného Chrise Lalancetta před brankou a ten vymíchal Conze a završil bůra Ambri-Piottě! Lvi tak zakončili Lehner Cup ve Švýcarsku povedenou výhrou, která zajistila stříbro na Lehner Cupu.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jérémie Blain 0 1 1 0 4
Jan Eberle 1 0 1 0 0
Ralfs Freibergs 1 0 1 0 0
Michael Gaspar 0 0 0 0 0
Aleš Jergl 0 1 1 0 0
Petr Kalina 0 0 0 0 0
Christophe Lalancette 1 1 2 0 0
Patrik Marcel 0 0 0 0 0
Patrik Miškář 0 1 1 0 0
Petr Moravec 0 0 0 0 0
Oliver Okuliar 0 0 0 0 0
Tomáš Pavelka 1 0 1 0 0
Filip Pavlík 0 0 0 0 0
Radovan Pavlík 0 0 0 0 0
Jordann Perret 0 1 1 0 0
René Piegl 0 0 0 0 0
Radek Pilař 0 0 0 0 0
Radek Smoleňák 0 0 0 0 2
David Šťastný 1 1 2 0 0
Alex Tamáši 0 0 0 0 2
Marek Zachar 0 0 0 0 2

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Henri Kiviaho 60 1 1 0 0,00 0 0

Ohlasy k utkání