Zápasy
st 23.8.2023 | Daniel Krátký | Foto: EV Zug

První ze tří duelů ve Švýcarsku nevyšel. Lvi padli s Zugem 2:5

Zápasové menu

V úvodním představení na Lehner Cupu svěřenci Tomáše Martince neuspěli. S vicemistrem švýcarské soutěže totiž padli 2:5, a to přestože se o první branku duelu postaral Jan Eberle. Jenže švýcarský celek si pomohl v přesilovkách a nakonec urval výhru. Tu podpořil dvěma body (1+1) i český kapitán Zugu Jan Kovář. Možnost spravit si chuť dostanou Lvi už ve čtvrtek, kdy vyzvou posledního mistra Švýcarska – Ženevu.

Do úvodní bitvy v rámci Lehner Cupu vstoupili svěřenci Tomáše Martince s Henrim Kiviahem v zádech. V obranných řadách se představila hned osmička beků. V útoku naskočilo mužstvo zpod Bílé věže se změnami ve třetím a čtvrtém útoku – prostor dostali po jednozápasovém volnu David Šťastný a Radek Smoleňák. Na tribuně pak zůstali Petr Moravec a Kryštof Lang.

Eberleho trefa? Zug odpověděl gólem do šatny

Úvod duelu nabídl rozháranou hru, která patřila spíše hokejistům v bílých trikotech. Tým v čele s českým reprezentantem Janem Kovářem byl daleko více na puku a tlačil se směrem k brankáři Mountfieldu HK. Hradeckým hokejistům po dlouhé cestě z východu Čech trochu trvalo, než se pořádně rozkoukali. Ale poté i oni předvedli několika svým věrným příznivcům svůj hokejový um.

Nejprve se do zajímavé možnosti proháčkoval svým typickým způsobem Aleš Jergl, ale jeho nadvakrát vychytal brankář švýcarského mužstva Luca Hollenstein. Hradečtí se totiž ještě chvilku zastřelovali, až po polovině úvodní dvacetiminutovky se přece jenom dostali do vedení – Jérémie Blain na modré čáře zachytil puk a poslal jej směrem k volnému spoluhráči, kterým byl Jan Eberle. Jeden z nejzkušenějších hráčů mužstva si pak tváří v tvář proti gólmanovi střelou ze slotu do horního rohu poradil – 0:1.

I pak si hokejisté Mountfieldu tvořili zajímavé možnosti, ale kupříkladu Christophe Lalancette v dobré příležitosti minul bránu. Dlouho to vypadalo, že si hokejisté v červeném ponesou do šatny vedení o jednu trefu, ale nakonec se hráči Zugu dočkali srovnání. Sven Leuenberger před Kiviahem cíleně tečoval střílenou přihrávku a odpověděl na úvodní trefu Lvů. Do šaten se tak šlo za stavu 1:1.

Přesilovky udělaly rozdíl

Zug vyrovnávací branka do šatny zřejmě pořádně nabudila, švýcarský celek totiž vstoupil do prostřední třetiny velkým tlakem, který vyvrcholil dalším gólem. O ten se po přihrávce Hofmanna postaral Marc Michaelis, jenž obdržel skvělou přihrávku na levou stranu a přesouvajícímu Kiviahovi nedal šanci – 1:2. A to nebylo vše. I přesilovku dokázali Švýcaři rychle zužitkovat.

Dorážku do prázdné branky poslal se po pěkné kombinaci poměrně snadno Fabrice Herzog, přičemž Kiviaho byl bez šance – 1:3. O necelé tři minuty pak bylo při dalším oslabení Východočechům ještě hůře. Drtivý start do prostředního dějství potvrdil další gól. Jan Kovář totiž krásně ve slotu našel Andrease Wingerliho, který z první vkleče nedal brankáři Mountfieldu šanci – 1:4. Hradečtí se chtěli do zápasu rychle vrátit, ale v přesilovce po dobré kombinaci pouze minul bránu Patrik Miškář.

O snížení na rozdíl dvou branek se nakonec zasloužil francouzský rychlonožka Jordann Perret, který dostal puk od Christopha Lalancetta a střelou přes obránce možná trochu nachytal Hollensteina mezi tyčemi – 2:4. Kuriózní moment se nicméně odehrál v závěru – při signalizovaném vyloučení hradeckého Jana Eberleho se totiž kotouč ocitl až v brance Zugu. Nicméně rozhodčí branku zřejmě správně neuznali, protože puk se do branky dostal po kontaktu s hradeckou holí. A tak museli Lvi před třetí dvacetiminutvkou dohánět manko dvou gólů.

Třetí třetina? Až gól do prázdné

Lvi vstoupili do třetího dějství s velkou vůlí, hradecký celek totiž chtěl ještě udělat něco se zápasem, ve kterém prohrával o dvě branky. To se však po třetím úvodním vhazování ve středovém kruhu příliš nedařilo. Naopak. Do velké šance se dostal Jan Kovář, ten však v úniku na Henriho Kiviaha nevyzrál. Jeden z kamarádů Jana Kováře – Radek Smoleňák zase o chvilku později hrozil před Hollensteinem. Ale ani jeden z jeho dvou pokusů nebyl úspěšný.

Snažení Východočechů bylo viditelné a enormní, jenže jako kdyby družině Tomáše Martince zkrátka nebylo přáno. Naopak. Nepřesnosti v zadních řadách musel hasit na poslední chvíli výborným obranným zákrokem Petr Kalina, který tak nepustil soupeře do nebezpečného brejku. Hradečtí už si pak pomalu začali chystat hru bez brankáře.

Na risk bez Henriho Kiviaha a hru s šesti hráči v poli došlo již pět minut před koncem. Velká možnost na snížení se otevřela třeba před Christophem Lalancettem, ale tomu v nejdůležitějším momentu kotouč poskočil, a tak z šance sešlo. Hradečtí sice tlačili, střelecké pokusy létaly na Hollenstaina z holí Blaina, Pavelky i Pavlíka. Ale nic z toho. Naopak. V 59. minutě se prosadil Jan Kovář střelou do prázdné branky a definitivně rozhodl – 2:5. Hradec na úvod Lehner Cupu padl 2:5.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jérémie Blain 0 1 1 0 0
Jan Eberle 1 0 1 0 2
Ralfs Freibergs 0 0 0 0 0
Michael Gaspar 0 0 0 0 0
Aleš Jergl 0 0 0 0 2
Petr Kalina 0 0 0 0 0
Christophe Lalancette 0 1 1 0 0
Patrik Marcel 0 0 0 0 0
Patrik Miškář 0 0 0 0 2
Oliver Okuliar 0 0 0 0 0
Tomáš Pavelka 0 0 0 0 0
Radovan Pavlík 0 0 0 0 0
Filip Pavlík 0 0 0 0 0
Jordann Perret 1 0 1 0 0
René Piegl 0 0 0 0 0
Radek Pilař 0 0 0 0 0
Radek Smoleňák 0 0 0 0 2
David Šťastný 0 0 0 0 0
Alex Tamáši 0 0 0 0 0
Marek Zachar 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Henri Kiviaho 55 4 4 0 0,00 0 0

Ohlasy k utkání