Zápasy
čt 30.12.2021 | Petr Koval | Foto: Daniel Klement / HC Olomouc

Vítězné zakončení roku 2021! Hradec přetlačil Olomouc 1:0

K poslednímu střetnutí roku 2021 zamířil Hradec jakožto tým s největším počtem vstřelených branek do Olomouce. Svěřenci Tomáše Martince ale ukázali, že umí zvládnout i duel bez velkého množství gólů. Taktickou bitvu totiž rozhodl svou desátou trefou v sezóně Jordann Perret. Na vítězství se výrazně podílel také Henri Kiviaho, jenž zapsal 25 úspěšných zákroků a přidal druhou nulu v extralize. Příchod nového roku tak Lvi oslaví se čtyřmi výhrami v zádech!

Realizační tým ponechal stejné formace, které dohrávaly vítězný duel s Třincem. Na pozici prvního centra se tak mezi Radka Smoleňáka a Ahtiho Oksanena postavil autor dvou branek z předchozího mače – Jakub Lev. Na jeho místo ve třetí lajně putoval Christophe Lalancette. Mezi tři tyče se postavil podruhé v řadě Henri Kiviaho.

Lvi se dostali do vedení osmadvacet vteřin před první sirénou

Hradec vstoupil do utkání velmi aktivně. První útočná letka ihned zamkla svého soupeře a zaměstnala brankáře Konráda, jenž po vážném zranění nastoupil potřetí v letošním ročníku. V první velké šanci se ale ocitli domácí. Káňa střílel sám před Kiviahem, jenže lepší zakončení útočníka Mory zhatil dobrým obranným zákrokem Šalda.

Svěřenci Tomáše Martince byli před utkáním 37. kola nejúspěšnějším týmem v prvním dějství. To chtěl potvrdit Orsava. Zkušený forvard dvakrát vypálil ze slotu, jenže jeho pokusy skončily jen na betonech slovenského gólmana. V osmé minutě pak dostala možnost pátá nejlepší početní výhoda soutěže, ve které se sám před hradeckou klecí zjevil Kolouch, ale ani on dosavadní stav nezměnil.

Vyrovnaná hra pokračovala. Tým v bílých dresech se mohl nadále spoléhat na svoji první formaci, ta totiž působila velmi aktivně. Tak jako při akci Oksanena, jenž schovaným projektilem z pozice pravého kruhu orazítkoval tyč olomoucké svatyně. Domácí v první dvacetiminutovce vyslali více střel než jejich soupeř. Přesto Hradec svoji přímočarou hrou tvořil výraznější šance. Nejprve z mezikruží nezamířil do prostoru branky Gaspar. Po něm už však Hradečtí mohli slavit. Jordann Perret využil clony Kevina Klímy a propálil Konráda střelou na vzdálenější tyč – 1:0.

Fotbalový stav trval i po čtyřiceti minutách

Na začátku druhé třetiny mohl zapsat druhou branku v utkání Perret, ale Konrád se dobře přesunul s přihrávkou Kevina Klímy a vystihl záměr francouzského útočníka. Olomouc zavítala do útočného pásma až po čtyřech odehraných minutách. Celek z pod Bílé věže do té doby tvořil v pásmu soupeře, byl opticky všude o krok dříve a dobrým pohybem diktoval tempo hry.

Mužstvo z Hané pak ale zahrozilo z protiútoku. Navrátilec Olezs, který se po zranění vrátil po měsíční pauze, napřáhl k bombě z vrcholu levého kruhu. Rasantní projektil však těsně minul hradeckou svatyni. Krátce před polovinou základní hrací doby dostali Východočeši první přesilovku v utkání. Ta nikterak neuspořádala svůj kombinační deštník a nenavázala na úspěchy z předchozích duelů.

Diváci přítomní na Zimním stadionu v Olomouci nadále viděli spíše taktickou bitvu vycházející z kvalitní hry směrem dozadu. Při dobýváni soupeřovy klece se však na obou stranách otevírala drobná okénka. Tak jako po akci Hanáků. Srovnat skóre totiž mohl Burian, jenž se zjevil osamocen před brankou. Jenže jeho zakončení jen rozezvučelo tyč. I závěr prostředního dějství patřil Moravanům, se všemi pokusy si ale Kiviaho bezpečně poradil a do šatem se šlo za stavu 1:0 pro Lvy.

Hradec už své vedení nepustil

Poměr střel na branku po čtyřiceti minutách byl 15:12, což demonstrovalo, že to v Olomouci žádné střelecké představení nebylo. Úspěšnost střelby nevylepšil ani Klimek, který přihrával před branku na Nahodila. Proti olomouckému forvardovi se nicméně znovu blýskl Kiviaho, který podržel své spoluhráče parádním reflexivním zákrokem.

Hradec nadále bránil svůj hubený náskok. Dvanáct minut před koncem třetí periody se mezi obranou zjevil v poslední době ve formě hrající Kusko. Student Masarykovy univerzity ale otřel kotouč o Kiviaha a nastřelil tyč. Olomouc pokračovala v dobývání hradeckých hradeb a Lvi čekali na své šance ze zajištěné obrany.

Hanáci potvrzovali, že v prosinci sbírají body především na ledě soupeře. Na Kiviaha totiž nevyzrál ani Krejčí, když z bezprostřední blízkosti našel jen brankářovu výstroj. Na druhé straně předvedlo pohlednou kombinaci duo Smoleňák–Oksanenem. Finský útočník ale ze slotu 17. gól v sezóně nepřidal. V závěru to domácí zkoušeli přes minutu a půl se šesti bruslaři v poli. Útočný tlak však obrana v čele s Kiviahem ustála a sedmým vítězstvím proti Olomouci v řadě zakončila rok se čtyřbodovou ztrátou na lídra z Třince (Mountfield má navíc jedno utkání k dobru).