Zápasy
ne 17.9.2023 | Eva Šafranková

Vítězná domácí premiéra! Hattrick Okuliara pomohl zdolat Tygry

Domácí extraligová premiéra vyšla na výbornou! Hradec rychle otevřel skóre utkání, ale Severočeši dokázali z trestného střílení záhy vyrovnat. Situace, kdy šli domácí do vedení a hosté srovnali krok, se opakovala ještě dvakrát. Souboj šelem, který nabídl další dvě trestná střílení, nakonec dopadl lépe pro Mountfield. Obrovský podíl na jeho vítězství měl Oliver Okuliar, který si zapsal hattrick. Lvi tak zdolali Liberec 5:3.

Po vydařeném vstupu do nového ročníku Tipsport extraligy nebyl důvod dělat změny v sestavě. Hradečtí tak vstoupili do druhého kola ve stejném složení jako v pátečním mači, který odehráli v Brně.

Trestné střílení na každé straně, do vedení šli domácí

Před samotným začátkem duelu proběhlo čestné vhazování, které provedla primátorka města Pavlína Springerová. A poté už to celé vypuklo. Hradci se vstup do utkání velmi povedl, již ve druhé minutě se totiž radoval. Po chybě libereckého beka se puk dostal do mezikruží k Oliveru Okuliarovi, který z otočky propálil Dávida Hrenáka kolem vyrážečky. Uběhlo však pouhých 22 vteřin a bylo srovnáno. Jeden z hostů se ocitl v samostatném úniku, který hasil David Šťastný sekáním, proto bylo nařízeno trestné střílení. K němu se postavil Oscar Flynn, jenž bekhendovým blafákem překonal Bartošáka a zavěsil pod horní tyč. Aby toho nebylo málo, trestné střílení si vyzkoušel i Mountfield. Oliver Okuliar to zkoušel podobně jako Flynn, leč neúspěšně.

Neproměněný nájezd Východočechy nerozhodil, ba naopak. Hrálo se hlavně v jejich útočném pásmu. Dávida Hrenáka prověřil třeba z levé strany Patrik Marcel, jehož svižný pokus proletěl kolem tyče. Záhy dostali domácí po strkanici v předbrankovém prostoru Tygrů k dispozici přesilovku. Tu dokázali využít ve 13. minutě, když Jordann Perret zpoza klece nahrál Davidu Šťastnému, který z pravého kruhu prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 2:1. Pro letní posilu z Mladé Boleslavi se jednalo o první extraligový gól za Hradec.

Severočeši si několik zajímavých možností také vytvořili, ale pokaždé byl proti Patrik Bartošák. V libereckém přečíslení tří na jednoho však zasáhl Tomáš Pavelka hokejkou a situaci zachránil. V závěru měli početní výhodu právě i hosté, ale nesehráli ji ideálně. Zato Mountfield mohl přidat další branku, když Ralfs Freibergs naskočil z trestné lavice a mířil si to sám na Hrenáka. Ten však jeho záměr přečetl a kličku vychytal do lapačky.

Nevyužité trestné střílení hostů, Okuliar i Flynn vstřelili druhý gól v duelu

Několik málo minut prostředního dějství opět patřilo Lvům, ale poté iniciativu převzali Liberečtí. Patrik Bartošák se pořádně zapotil, když spálil pár gólových příležitostí. Jednu z nich měl na holi exhradecký Kelly Klíma, který mířil do horního rohu, ovšem bez úspěchu. Poté měli diváci v ČPP Aréně možnost zhlédnout do třetice trestné střílení, které bylo nařízeno po faulu Patrika Marcela. Znovu dostal důvěru Oscar Flynn, tentokrát si s jeho kličkou Bartošák poradil. Severočeši neměli stále dost, k vyrovnání skóre jim tak mohla pomoci přesilová hra.

V tomto oslabení ale Hradečtí odváděli výbornou práci, dokonce rychlé nohy ukázal Marek Zachar, Hrenáka ovšem neprostřelil. Zato byli domácí ihned potrestáni. Po uklouznutí Jordanna Perreta v neutrální zóně se Tygři hnali do útoku. Jakub Rychlovský pobídl ve 28. minutě Oscara Flynna, kterému se napodruhé podařilo procpat kotouč za beton Bartošáka – 2:2. Ačkoliv o něco více navrch měli hráči v modrém, blízko skórování se ocitl Aleš Jergl, jenže střela z prostoru mezi kruhy cinkla o kovovou konstrukci.

Po delší době zahrozili i Lvi, kteří sevřeli svého soupeře v pásmu, ale žádná z ran neskončila za brankovou čarou. Velkou možnost měli v přečíslení Marek Zachar a Evan Jasper, avšak do pokusu kanadského forvarda sáhl vracející se bek hostů. To Mountfield nemuselo mrzet, protože 18 vteřin před koncem periody využil přesilovku, a to podruhé v tomto zápase. Tomáš Pavelka udržel puk v útočné třetině, hrací předmět doputoval přes Jérémieho Blaina k Oliveru Okuliarovi, jenž trefou o tyčku dostal svůj tým do těsného vedení 3:2.

Zkompletovaný hattrick Olivera Okuliara

Svěřenci Tomáše Martince zahájili i třetí dvacetiminutovku výborně a Liberecké trápili svým aktivním pohybem. Evan Jasper nadvakrát zakončoval z těsné blízkosti, Dávid Hrenák však nadále udržel těsný stav. Před hostujícím gólmanem vznikla menší šarvátka mezi Kellym Klímou a Patrikem Marcelem a oba si šli na dvě minuty odpočinout. Domácí málem odskočili na rozdíl dvou branek, jenže parádní střela Davida Šťastného z levého kruhu skončila na břevně.

Tento neúspěch Hradce Tygry nakopl, zamkli Východočechy a již potřetí v tomto utkání srovnali krok. V přečíslení tří na dva, které zakončoval zkušený kapitán Michal Birner. Patrik Bartošák na jeho pokus lapačkou nedosáhl. Záhy to mohl být Liberec, který odskočí do vedení, jenže početní výhodu nevyužil. Naopak Oliver Okuliar po vypršení hradeckého trestu byl blízko zkompletování hattricku, když objel obránce a mířil na vzdálenější tyč. Kotouč však v síti neskončil.

V 52. minutě už ale hokejisté zpod Bílé věže potěšili své příznivce. Z rohu kluziště přihrál Alex Tamáši na Aleše Jergla, jenž se nemýlil a zaznamenal první gól v této sezoně – 4:3. Severočeši se hnali opět za vyrovnáním, ovšem na Patrika Bartošáka recept nenašli. A to ani ve hře se šesti muži v poli. Tečku za soubojem šelem udělal Oliver Okuliar, který z kruhu z vlastního pásma trefil odkrytou klec. Slovenský mladík tím tak zapsal hattrick. Lvi tedy ve druhém kole zdolali Tygry 5:3.