Zápasy
ne 30.1.2022 | Daniel Krátký

Víkend za plný počet! Hradec přehrál bojovné Vítkovice 3:0

Hromada soubojů a velký boj. To sledovali v nedělním odpoledním duelu pod Bílou věží hradečtí fanoušci. Jejich oblíbenci si ale s nepříjemnou hrou soupeře poradili a nakonec zvítězili 3:0. Cennou výhru vystřelil v oslabení Radek Pilař, čtvrté čisté konto v sezóně zase vychytal Štěpán Lukeš.

Trenéři v neděli razili heslo – vítězná sestava se nemění. V brance tak opět naskočil Štěpán Lukeš, kterému kryl záda už vykurýrovaný Henri Kiviaho. V defenzívě znovu nechyběl univerzál Radek Pilař a v útoku zase Martin Štohanzl. Jako třináctý útočník byl po nemoci připraven Kevin Klíma, který se protáčel povětšinou se členy čtvrté letky.

Gólmani kralovali

Start nedělního odpoledního utkání byl plný osobních soubojů, o něco aktivnější ale byli hokejisté z Ostravy. Ti si především díky prvnímu útoku Dominika Lakatoše vypracovali několik zajímavých příležitostí, ty ale dokázal zastavit královéhradecký brankář Štěpán Lukeš. V 5. minutě musel gólman Mountfieldu řešit první opravdu těžkou situaci, kdy na něj nebezpečně vyslal střelu vítkovický šikula Rostislav Marosz. Pokus na vzdálenější tyč avšak domácí muž s maskou dokázal udržet ve výstroji.

Královéhradečtí ale dokázali rychle kontrovat. Postupnými krůčky se totiž více a více usazovali před Danielem Dolejšem na druhé straně, až nakonec mohli jít do vedení. Jenže ruská posila Nikita Ščerbak v obrovské šanci z prostoru levého kruhu jen těsně minula. O chvilku později už domácí fanoušci dokonce zvedali ruce – Graeme McCormack totiž skryl nahození od hostující střídačky za hráče a Dolejš logicky nic neviděl. Nakonec měl ale štěstí, protože za ním pouze zazvonila konstrukce.

Brankář Ridery vůbec přidělával hradeckým forvardům vrásky na čele. V další zajímavé akci totiž před ním neuspěli domácí poté, co se tečí McCormackova pasu snažil prosadit Jakub Lev. Nechybělo ale moc a do kabiny šli ve vedení hosté z Moravy. Dominik Lakatoš totiž v brejku z otočky hledal před brankou spoluhráče Bondru, který se k puku těsně nedostal, jinak by dost možná slavil gól. Ani Lakatoš o pár sekund později si na Lukeše nepřišel.

Vedení vystřelil Pilař

Ani na samotném začátku druhé dvacetiminutovky se ráz nedělního souboje nezměnil. Diváci v ČPP Aréně tak mohli sledovat velký boj, ve kterém hosté potvrzovali, proč mají největší počet hitů v soutěži. Hradečtí měli někdy problém se s vítkovickou tvrdostí v soubojích vypořádat. Ale do nějakých velkých šancí se hosté i tak nedostávali. Naopak. Větší nebezpečí znamenaly spíše akce domácího výběru trenéra Martince.

První branku královéhradecká ledová aréna uviděla ve 27. minutě. A to během vítkovické přesilovky. V ní hosté, konkrétně Jan Hruška, těsně minuli Lukešovu klec, čímž se vytlačili z útočného pásma. Volného kotouče se následně chopil univerzál Radek Pilař, který si vyměnil puk s Petrem Koukalem. Hradecký veterán následně našel přesnou přihrávkou před brankou hradeckého odchovance, který zakončil mezi betony Dolejše – 1:0.

Vítkovičtí mohli ale celkem rychle srovnat: Pár minut po Pilařově pátém gólu v sezóně se po nahození Jakuba Stehlíka od modré před brankou v obrovitánské příležitosti neprosadil Marek Kalus, jenž nejprve trefil pravou tyč a z dorážky dokonce břevno. Štěstí v tu chvíli hrálo s hradeckým týmem i brankářem Lukešem, který stále držel čisté konto. A tento fakt platil i po dvou třetinách.

Lukešovo čtvrté čisté konto

Od začátku 41. minuty bylo jasné, že hradecké hokejisty čeká v cestě za tříbodovou výhrou ještě hodně těžká šichta. Vítkovičtí se pomalu, ale jistě usazovali v pásmu. No a když nestihla dostřídat čtvrtá formace Východočechů, tak si první útok hostujícího výběru vypracoval velký tlak před Lukešovou brankou. Za cenu obrovského úsilí však nakonec borci v červeném odolali. Moravany poté v rozletu zastavil faul na unikajícího Kellyho Klímu.

Domácí sice následnou přesilovku nevyužili, ale nakonec se vstřeleného gólu přece jenom dočkali. A to chvilku poté. Radek Smoleňák udržel útočné pásmo, dokonce dokázal nezištně najít Ahtiho Oksanen, který posléze přesnou přihrávkou naservíroval puk pro Richarda Nedomlela, jemuž stačilo jen nastavit hůl, přeletět přes Dolejše a jít se radovat. Zábavu z branky vlka obranáře měla tahle parta velikou, přece jenom nikdo nečeká na hrotu útoku defenzivního beka Nedomlela…

Ostravany inkasovaná branka viditelně rozhodila, svěřenci Miloše Holaně pak asi tušili, že na body to z Hradce Králové stačit nebude. I tak to už více než čtyři minuty před koncem zkusil v šesti hráčích. Risk však hostům nevyšel, ve středním pásmu totiž získal kotouč na svou hůl Nikita Ščerbak, který následně poslal herní předmět Ahtimu Oksanenovi, jenž bez problémů trefil prázdnou branku a definitivně rozhodl o cenné výhře. Lvi tak zažili úspěšný víkend, ve kterém přehráli Liberec i Vítkovice. V úterý pak třízápasovou domácí šňůru budou moci úspěšně dokončit proti Kladnu.