Zápasy
ne 26.3.2023 | Tomáš Kalas

Postup mezi poslední čtyřku! Tygry srazil v parádní bitvě Okuliar

To bylo drama! Pátá čtvrtfinálová bitva nabídla nejvíce zábavy v celé sérii. Přitom to téměř 22 minut hry vypadalo pro Lvy celkem jednoznačně. Na ledě dominovali a Christophe Lalancette navyšoval v čase 21:20 na 2:0. Tygři však v rozmezí 24. – 27. minuty třikrát skórovali, zcela otočili vývoj utkání a rázem z toho byla tahanice o každou branku. Z ní nakonec vzešli vítězně Hradečtí. Za fantastické podpory narvané ČPP Arény rozhodl ve 48. minutě Oliver Okuliar a zajistil tak Lvům třetí semifinále v novodobé extraligové historii!

Poprvé v probíhající sérii Hradec naskočil do hry s třinácti útočníky. Mimo čtyři formace zůstal střelec vítězného gólu pátečního souboje Matěj Chalupa, do sestavy se vrátil Jan Eberle, který nahradil Lukáše Cingela. Mimo hru zůstal obránce Patrik Marcel. Ještě před úvodním buly došlo k drobné ceremonii, popáté za sebou totiž vyhrál v rámci soutěže Extraligová NEJ obránce Filip Pavlík titul hráče s nejtvrdší střelou.

Pátý zápas, popáté vedení Hradce. Přesilovku využil Lev

V relativně ospalém úvodu často kazily oba týmy. Jak Machovský, tak Neužil mnoho práce v prvních minutách neměli. Hradec rozhýbal zápas až ve své první hře 5 na 4 a i v pátém duelu se dostal do vedení jako první. Po vyhraném buly na začátku deváté minuty Lvi snadno přehráli přes Filipa Pavlíka puk na levou stranu a Jakub Lev prostřelil Neužila přes vyrážečku. Elitní centr oslavil gól poprvé od 27. ledna!

Severočeši se posléze zapotili především na přelomu periody, kdy se hrálo prakticky výlučně v jejich pásmu. Celé téměř minutu a půl trvající obléhání ale skončilo na nepřesné nahrávce zpět na modrou, po níž už museli Hradečtí vystřídat. Hrál se silový hokej, velmi často se bojovalo o puk v klinčích nebo na mantinelu. V závěru první dvacetiminutovky se připomněli i Tygři. V polovině 16. minuty přišlo nahození do slotu a Vlach na hranici brankoviště tečoval kotouč, Machovský ale udržel betony na ledě a puk vykopl do bezpečnějšího prostoru.

Mnoho libereckých pokusů poté skončilo obranným zákrokem, jenom v první třetině zabránil blokem Mountfield celkem dvanácti hostujícím střelám! Domácí si pak mohli ještě zpříjemnit odchod do kabin po povedené souhře. Rosandič mohl z levého kruhu zakončovat, zvolil ale sehrávku na spoluhráče, kteří by zakončovali do prázdné. Přihrávka však letěla přesně mezi ně.

Emoce, góly, zvraty. Liberec šel do vedení, Jank srovnal

Uplynulo jenom 80 sekund z druhé třetiny a skóre se v ČPP Aréně měnilo podruhé. Výbornou práci předvedl Jergl, který udržel puk na hokejce a našel od mantinelu mezi kruhy připraveného Christopha Lalancettea. Hradecký forvard měl mnoho prostoru a šikovným zakončením pod víko nedal Neužilovi zblízka tolik prostoru na reakci. Nadějně rozehraný duel se ale Lvům začal sypat hned záhy.

Nejprve na začátku 24. minuty vystřelil Ivan jenom do Machovského a odražený puk propadl k Petru Jelínkovi, jenž z první propálil všechno před sebou. Domácí polevili v koncentraci a v čase 25:05 bylo srovnáno. Skrumáž nad kruhy zužitkoval nejlépe Oscar Flynn, který z bekhendu zametl puk za hradeckého brankáře. Vlivem vlastní nedisciplinovanosti pak šli Východočeši na minutu a půl do tří a v laufu hrající Liberec strhnul vedení na svou stranu. Petr Jelínek přebral puk od Bulíře a tvrdým pokusem prostřelil Machovského.

Velmi zajímavá perioda plná emocí a osobních soubojů gradovala. Lvi na konci první poloviny zápasu ustáli dvouminutové oslabení po vyloučení Janka, který ve finále zařídil hned poté srovnání. Okuliar totiž dostal puk od Rosandiče do jízdy, řízný obránce naskočil z trestné a oba jeli do otevřené obrany. Bohumil Jank pak dostal na starost zakončení a se štěstím prostřelil Neužila mezi betony.

Tři góly v poslední třetině, Hradci vystřelil semifinále Okuliar

Stejně jako začalo prostřední dějství, tak začalo i to poslední. Lvi měli totiž přesilovou hru a využili jí náramně. Kevin Klíma dal vzpomenout na svoje speciální zadovky zpoza branky a přesně tímto způsobem uvolnil Aleše Jergla, který z téměř nulového úhlu napálil puk na začátku 42. minuty křížem pod víko. Poté však šli Hradečtí znovu do oslabení a dvě sekundy před jeho vypršením inkasovali počtvrté. Melancon vypálil od modré a šikovná teč Michala Birnera překvapila všechny tak, že prolétla těsně nad Machovského lapačkou.

Vyrovnaný stav však vydržel pouze necelou minutu. Pak totiž přišla pátá gólová radost Hradce. Klíma na konci 48. minuty poslal puk do brankoviště a velký důraz ukázal Oliver Okuliar, který doslova dostrkal puk do branky. A platnost zásahu nezměnilo ani zkoumání přes videorozhodčího. Liberec tak znovu ztrácel a musel do toho šlápnout. Srovnat mohl hned v polovině 50. minuty, velkou příležitost Rychlovského ale vylapal Machovský.

Závěr už byl nervózní z obou stran. Liberec odvolal necelou minutu a půl před koncem brankáře a zkoušel to v šesti, těžké momenty ale domácí ustáli. Poslední sekundy navíc strávili v útočném pásmu, Oliver Okuliar na zadním mantinelu vybídl Jordanna Perreta z druhé vlny a francouzský rychlík čtyři sekundy před koncem poslal puk do prázdné. Tím tak bylo definitivně rozhodnuto a na pět let přesně si zopakovali Lvi postupové oslavy proti stejnému soupeři.