Zápasy
út 22.11.2022 | Adam Kodet

Nejlepší osmička Evropy! Hradec zdolal Färjestad a postupuje

Mountfield to opět dokázal! Nadějný výsledek ze Švédska přetavil ve výhru v prodloužení na domácím ledě a podruhé v historii proklouzl do čtvrtfinále Champions Hockey League. Dlouho to vypadalo na hladkou cestu za postupem, ale třígólové vedení Färjestad ve druhé polovině zápasu stáhl na rozdíl jediné branky a poslal zápas do prodloužení. To rozlouskl tři minuty před jeho koncem Lukáš Cingel a stal se hrdinou zápasu, ve kterém Hradec Králové vyřadil úřadujícího švédského mistra.

Lvi si přivezli z Karlstadu nadějně vyhlížející výsledek, který znamenal jediné. Vítězství Mountfieldu o dvě a více branek bude znamenat postup. O ten se pokusila zabojovat oslabená sestava, která postrádala čerstvé marody Zachara, Radovana Pavlíka či Smoleňáka. Šanci tak dostali Moravec, Morong nebo Čáp, záda jim v brance kryl Henri Kiviaho.

Färjestad zvonil na tyče, góly ale dával Hradec

Jen co utkání o postup mezi elitní osmičku Ligy mistrů začalo, mohlo být hotovo. Färjestad na soupeře nastoupil takovým způsobem, že za dvě minuty stihli Johansson a Nygård trefit tyč a Åslund protlačil puk mezi rukou a tělem Kiviaha a ten už mířil do sítě. Na poslední chvíli ho odpálil Bohumil Jank a zabránil jasnému gólu. O to překvapivější byl pak výpad Kevina Klímy, který perfektně přečetl situaci, využil chybu soupeře při střídání a v samostatném úniku bekhendovou kličkou z první střely na branku otevřel skóre.

Švédům takový průběh rozhodně nepřidal, ba naopak. V sedmé minutě fauloval Nygård a první početní výhodu dokázal Mountfield po necelé minutě zužitkovat. Lev objel branku, krátkým pasem našel na hraně brankoviště nehlídaného Lukáše Cingela a ten zblízka procedil puk přes Tomkinsovu výstroj. A to utlumilo útočné chutě týmu z Karlstadu natolik, že několik minut nedokázali jeho hráči ani přejet na útočnou polovinu.

Naopak Hradec se nenechal brzkým vedením ukolébat a nenechával soupeři ani kousek prostoru zdarma. Vysoké napadání, rychlé nohy a okamžitý přístup k hráčům činil úřadujícímu švédskému mistrovi nemalé potíže. A když už Lvi dopustili střelu na branku, úřadovaly především Kiviahovy betony. V závěru třetiny ještě pořádně přiložila pod kotel Lalancettova formace a Färjestad se jen horko těžko ubránil gólu do šatny z hole Jergla a Kevina Klímy. Dvougólový deficit byl však z jejich strany uhájen.

Lvi neustávali v aktivní hře, v závěru však inkasovali

I po vstupu do druhé dvacetiminutovky si Hradec ponechal na své straně výbušnost a dynamiku a hned po zisku dokázal rychle otáčet hru a mnohdy dojet až k zakončení. Jako když v protiútoku tvrdě z nápřahu vypálil Filip Pavlík a Tomkins jen s vypětím všech sil udržel puk ve výstroji proti dojíždějícímu Kevinu Klímovi. Ten v jednom z dalších střídání využil konstruktivní rozehrávky Lalancetta a zblízka dorážel, jenomže Tomkins přitlačil beton k ledu a nebylo kudy by puk do branky prošel potřetí.

Pro Hradec se nezdál žádný puk být ztracený, což jasně demonstrovala situace z 28. minuty. Útočná formace soupeře odjela v klidu střídat a švédský bek měl k puku ve středu hřiště blíže. Jenomže Radek Pilař se nenechal odradit, třemi rychlými kroky se dostal ke kotouči, který si píchl před sebe, natlačil hůl před obránce a jeho svižná rána zapadla pod horní tyč. Stejný hráč zůstal na ledě i po dalším buly a ladným skluzem se dostal za obranu znovu, dojel však až příliš blízko brankáři.

V závěrečných minutách se ale obraz hry lehce otočil a Färjestad přeci jen převzal iniciativu a vytvořil si několik slibných závarů a tečí před brankou Kiviaha. Ten několikrát skvěle zareagoval na prudkou změnu směru letu kotouče, na švih Oscara Lawnera od levého hrazení byl však krátký. Švédům tak najednou chyběl k prodloužený jediný vstřelený gól. Další už do zaznění sirény však nepřidali, i díky neustávající aktivní hře a rychlému pohybu domácích hráčů.

Lvi srdnatě bojovali, Karlstad však poslal zápas do prodloužení

Mountfield začal závěrečnou třetinu oslaben o jednoho muže v poli, i tak se ale hned po úvodním buly po pasu zpoza branky od Okuliara dostal do skvělé šance Štohanzl. Jeho zakončení na bližší tyč ale gólový efekt nemělo. Hra Seveřanů se zvedala, když se snažili dostat se do soustavnějšího a drtivějšího tlaku, dobré čtení hry a četná vyhození Hradce však tento záměr neumožnila. A když se v obraně hostí otevřela vrátka, dokázal do nich vletěl třeba McCormack, který se i z pozice beka natlačil až do zakončení zblízka.

Hradec zaťal pařáty do svého soupeře ještě hlouběji při přesilové hře, kde čarovala zejména formace s Lalancettem, Klímou a Jerglem. Několik slibných kombinací a dlouhý tlak branku nepřinesl, stejně jako samostatný únik Jakuba Lva. Ten se záhy ocitl tváří tvář brankáři, neměl však dostatečnou rychlost na to, aby ho stihl pohybem oklamat.

Švédský tým nechtěl nic zbytečně uspěchat a trpělivě čekal na svou šanci. Ta přišla v podobě početní výhody. Už v Karlstadu ukazoval úřadující mistr SHL svou sílu při těchto situacích, což se v ČPP Aréně potvrdilo v 54. minutě. Rychle sehraná situace, přesný pas Nilssona a rána z první Michaela Lindqvista znamenala snížení na 2:3 a v tu chvíli byl součet skóre nerozhodný. Tento stav okamžitě znamenal zklidnění na obou stranách, které si ovědomovaly vážnost situace. Šance nepřišla ani před jednou z branek, a tak o postupujícím musel rozhodnout nastavený čas.

Razítko na postup do čtvrtfinále v podání Cingela

Prodloužení ve třech na obou stranách mohl už po 12 sekundách rozhodnout Blain, který se dostal k odraženému puku v mezikruží. Gólman Tomkins však dobře povyjel a zmenšený střelecký úhel zapříčinil Kanaďanovo selhání. Po dalších třech minutách vlétl za obranu Jergl, svůj pověstný rychlý blafák do bekhendu ale nezametl pod betony brankáře do sítě.

Hra tři na tři nadále přinášela infarktové momenty na obou stranách. Nad hradeckým čtvrtfinále se začala černat mračna, když si to hasil nejproduktivnější hráč Färjestadu Nilsson sám na branku. Kiviaho ale zůstal ledově klidný, jak je mu z jeho domoviny vlastní, a situaci zvládl. Hned z protiútoku se o rozhodnutí pokusil Cingel, jeho ránu po ledě na zadní tyč zastavila špička Tomkinsova betonu.

Stejný hráč ale přeci jen obstaral radost Mountfieldu. Lukáš Cingel totiž po obkroužení pásma švihl zápěstím a zřejmě za přispění dalšího odrazu se puk zatřepotal v síti. Mountfield HK tak podruhé v historii postoupil mezi nejlepší osmičku Evropy a je jasné, že čtvrtfinále bude začínat doma. A dost možná si to o nejlepší čtyřku rozdá znovu se švýcarským Zugem.