Zápasy
pá 11.10.2019 | Petr Šatalík

Lvi zabrali směrem dozadu, Mladou Boleslav porazili 2:0

Po třech porážkách v řadě se svěřenci Tomáše Martince nutně potřebovali dostat do pohody. Zápasem s Mladou Boleslaví se jim to povedlo. Převahu měli takřka po celou dobu duelu, nedařilo se však proměňovat šance. Do vedení se dostali až v polovině utkání a uklidňující zásah přidali v závěrečné desetiminutovce. Především díky kvalitní defenzívě a bezchybném výkonu Marka Mazance vyhráli 2:0 a získali důležité body.

Oproti poslednímu extraligovému duelu s Litvínovem se událo v sestavě Mountfieldu mnoho změn. Voráčkovi nebyl prodloužen kontrakt, Cibulskis a Filip Pavlík se ocitli na marodce. Mezi beky se tak objevili tři nová jména – Allen, Linhart a Čáp. V útoku se zranili Jergl s Rákosem, jejich místa připadla Klímovi a Miškářovi.

Šancí kupa, góly žádné

Start duelu mezi Boleslaví a Hradcem byl turbulentní. Středočeši se v oslabení dostali do situace dva na jednoho, jenže Žejdl obdržel přihrávku na paty a zakončovat nemohl. Na druhé straně se do dobré pozice na levém kruhu dostal Koukal, ale ranou na zadní tyč dobře postaveného Krošelje nezaskočil. O chvíli později vysunul rozjetý Perret kupředu Pauloviče, jenž šel sám na gólmana Bruslařů, kterému nasadil bekhendový blafák, puk přes beton však protlačit nedokázal.

Východočeši následně předvedli pěknou kombinaci po obvodu útočného pásma, na jejímž konci byla střela Allena z levé strany od modré čáry, clonící Vincour se však v osobním souboji s Fillmanem v předbrankovém prostoru prosadit nedokázal. Lvi měli rozhodně větší počet příležitostí než Bruslaři, jenže se jim nedařilo je proměňovat. Selhal také únik Chalupy, který z ne úplně ideální pozice zakončoval bekhendem jen vysoko nad.

Celé první dějství se hrál aktivní bruslivý hokej, ale vyložené šance postupně spíš ubývaly. Když Klíma nezasáhl kotouč na pravé straně z první, přihrál ho křižně doleva, Linhart počkal, až mu mantinel vrátí puk a následně vypálil na přední tyč, Krošelj však pohotově ukryl touš v náruči. Největší příležitost Boleslavi měl následně Vondrka, který se sám objevil před Mazancem, ale jeho pokus se mu nepodařilo zvednout nad lapačku. Po první třetině tak platilo bezbrankové skóre.

Východočeši získali nejtěsnější náskok

Mountfield vstoupil také do druhé dvacetiminutovky aktivně. Radovan Pavlík obkroužil celou třetinu protivníka a na vrcholu levého kruhu našel Cingela, jenž nepřekonal solidní ranou na zadní tyč skvěle chytajícího Krošelje. Po dobré kombinaci celé hradecké pětice přišla další příležitost ze stejného místa. Ani Vincour však díru v postoji brankáře Bruslařů nenašel.

Gól tak padl až v čase 24:37, Paulovič vypálil z vrcholu pravého kruhu, Krošeljovi spadl kotouč po zákroku na beton, odkud ho do brány rychle dorazil Lukáš Cingel. Trenéři Boleslavi požádali o trenérskou výzvu pro bránění gólmanovi v brankovišti, kterou však sudí zamítli, trefa platila. Hned z protiútoku mohl srovnat Kurka, ale jeho rána z vrcholu kruhů mířila jen do hrudi Mazance.

Středočeši se dopředu dostávali sporadicky, po jedné krkolomné akci se k rychlé střele z pravého kruhu dostal Flynn a Mazanec musel jeho pokus vytěsnit ramenem. Na opačném konci kluziště se do úniku dostal Koukal, ale kličkou si na Krošelje nepřišel. Když Vincour nepotrestal špatnou rozehrávku Boleslavi a Klímova teč Zámorského rány skončila v náruči Krošelje, vedl Mountfield po čtyřiceti minutách 1:0.

Uklidňující gól pomohl Lvům dohrát zápas v pohodě

Třetí třetina začala v o něco vlažnějším tempu než předchozí dvě části. Oba celky si už dobře uvědomovaly, že příliš branek nepadne, a tak se důkladně soustředily především na kvalitní defenzívu. Po šesti minutách třetího dějství prostrčil Koukal puk skrz obranu Bruslařů, ale Smoleňák z bezprostřední blízkosti Krošelje nepřehodil.

Z mírné letargie probraly halu dvě velké šance Mountfieldu, nejprve neuspěl Paulovič, který jel z levé strany sám na bránu Boleslavi, ale na strážce jejich svatyně si nepřišel. Následně pálil Zámorský z mezikruží těsně nad břevno. Na opačném konci kluziště se hradeckým tribunám připomněl Pláněk, jehož tvrdou pumelenici od modré poslal Mazanec vyrážečkou do ochranné sítě. Lvi zdvojnásobili své vedení deset minut před koncem, Rudolf Červený se po buly dostal k puku na pravém kruhu, otřel ho u Petra Koukala a touš skončil v síti.

Závěrečný nápor Boleslavi poměrně dlouhou dobu nepřicházel. Východočeši předvedli precizní defenzívu od počátečního až do závěrečného hvizdu. Minutu a půl před třetí sirénou odvolali Bruslaři Krošelje a gólman Mountfieldu musel vyrážečkou zastavit nebezpečný pokus Vondrky z levé strany. Poté, co se Mazanec stihl přesunout i proti Hrbasově ráně, mohl oslavit svou první nulu v Hradci, se svými spoluhráči tak po třech porážkách zapsal tři důležité body do tabulky.