Zápasy
pá 19.1.2024 | Šimon Zemánek

Lvi po vzepětí v závěru nakonec padli s lídrem po nájezdech

Mountfield byl blízko k výhře v prodloužení, nakonec ale potřetí za sebou bere bod. Po dvou dějstvích přitom Hradec prohrával po dvou smolných vlastencích 0:2, ve třetí části se však dvakrát trefil Oliver Okuliar a poslal zápas do prodloužení. V něm domácí zkusili risk bez gólmana, měli obrovské možnosti, gól ale nevstřelili. Došlo tak až nájezdy, které rozhodl Pavel Kousal.

Hradečtí trenéři po utkání s mladoboleslavskými Bruslaři sáhli k promíchání útočných formací, pohromadě zůstala pouze ta třetí. Elitní útok nastoupil ve složení Oliver Okuliar-Alex Tamáši-Jordann Perret. Do brankoviště se po dvouzápasové pauze vrátil Jan Lukáš.

Sparta dala desátý gól v oslabení a šla do vedení

Východočeši vstoupili do mače aktivně, většinu první minuty strávili v sokově zóně a Josef Kořenář musel brzy zasahovat proti pokusu Olivera Okuliara. Hradečtí ve tlaku pokračovali i v následné početní převaze, proti štiplavému projektilu Giorgia Estephana se brankář se zkušenostmi z NHL přesunul. Poté se výrazně připomněli také Pražané, coby tým s nejvíce zásahy v oslabení, Jakub Konečný najížděl sám na Jana Lukáše, desátou trefu Sparty v početní nevýhodě ale zatím pražský celek nepřidal.

Strážce svatyně Mountfieldu musel zůstat v pozoru, po souhře s Ondřejem Najmanem byl v dobré pozici ve skvělé formě hrající Roman Horák, zblízka ale nepřehodil puk nad jeho beton. Hra se odehrávala v rychlém tempu a málo se přerušovala, a když už ano, tak kvůli faulům, jako v deváté minutě, kdy za katr šel Marek Zachar. Ani devátá nejlepší přesilovka soutěže svou úvodní možnost na její zlepšení nevyužila, při tlaku v pásmu si rudí šanci nevytvořili.

Brzy se však role obrátily, ani napodruhé se šestá přesilovka ligy gólově neprosadila, a tak mohli po jejím skončení udeřit Pražané. V brejku našel kapitán Michal Řepík Vladimíra Sobotku, proti jeho střele se stihl Jan Lukáš přesunout. Na sklonku části si ještě Lvi zahráli třetí početní převahu, ta ale nedopadla zdárně. Hosté se osvobodili a brankář v bílém se snažil založit akci, při rozehrávce ale nešťastně trefil před sebou projíždějícího Jérémieho Blaina, gól byl připsán vyhazujícímu Jakubovi Konečnému – 0:1. Nejen střelecky aktivnější Hradec první část po smolné brance prohrál.

Velká nedisciplinovanost přinesla jeden gól

Start druhé periody velmi připomínal úvod té předchozí, po aktivitě Východočechů přišel sparťanský faul, ovšem ani čtvrtá početní výhoda se Lvům nepovedla. To se rozhodně nedalo říct po následném zbytečném faulu Evana Jaspera, tým zpod Bílé věže ale podržel Jan Lukáš, který zneškodnil jednu střelu hostí za druhou. Trend hry v nerovnovážném počtů hráčů na ledě i nadále pokračoval ve velkém, Lvi ani popáté v přesile neuspěli.

Zato početní výhody lídra tabulky byly diametrálně odlišné – rychlá kombinace spolu s aktivním pohybem činil bránící čtveřici Mountfieldu opět velké potíže, a tak domácí mohli děkovat jejich maskovanému muži, který se znovu zaskvěl. Hlavně zákrok proti pokusu Vladímíra Sobotky při přesunu patřil do kategorie exkluzivních zásahů.

Vzápětí poté do ofenzivy opět vyrazil mančaft v rudém, po velkém závaru před kasou se touš odrazil k Davidu Němečkovi. Ten z kruhu po zemi vyslal nepříliš razantní nahození do ohně, kde si jej, při snaze o zvednutí se, smolně srazil do branky Tomáš Pavelka – 0:2. Svěřenci Tomáše Martince na to opět aktivitou v útoku vůbec nešetřili, žádnou výraznou možnost si ale při zámku v pásmu rivala nevytvořili. Závěr dějství patřil potyčce s četnými nepřesnostmi.

Csaplárova past (ne)sklapla, Lvi si vynutili nastavení

I začátek třetí části měl už dobře známý scénář, jenomže tentokrát se změnilo skóre. Dobře hrající Estephan z pravého kruhu narýsoval kvalitní pobídku do mezikruží, kde do ní vložil hůl a kotouč usměrnil do šibenice Oliver Okuliar, nejlepší snajpr Lvů utnul osmizápasový střelecký půst a trefil se posedmnácté v ročníku – 1:2. Hradec snížení nakoplo, což se odrazilo nejen na ledě, ale i v hledišti. Fanoušci byli výrazně slyšet nejen při dalším tlaku ve třetině týmu z hlavního města, jistý Josef Kořenář ale brzké vyrovnání odmítl.

Tým v rudém však nechtěl hrát pasivně, a tak i třetí nejlepší útok soutěže zavařil sokovi v jeho obranném pásmu, dvakrát ze slotu nebezpečně pálil Vladimír Sobotka, ani jeden projektil však prostor mezi třemi tyčemi netrefil. Následně se osmý tým pořadí opět nastěhoval do defenzivního pásma Pražanů, ti se sice ubránili, ovšem poté hráli v šesti.

Východočeši získali početní výhodu a vzali si oddechový čas. Po vyhraném buly od Estephana si do zakončení vybruslil Blain, jeho střelu ještě Kořenář vyrazil, ale na dorážku pohotového Olivera Okuliara už nestačil, slovenský forvard se trefil podruhé v duelu – 2:2. Ke konci periody ale mohli hosté znovu jít do vedení, Hradec však krušné chvíle v oslabení přežil a v závěru sám zahrozil, více už se ale nestalo a šlo se do prodloužení.

Hradec zkusil hru bez brankáře, rozhodly nájezdy

Lvi dostali k dispozici přesilovku, a tak se trenérský štáb rozhodl pro variantu pěti proti třem s prázdnou klecí v zádech. Domácí mohli několikrát rozhodnout, nejprve Okuliar po zemi minul kvůli zásahu Irvinga prázdnou klec, záhy stejný hráč narýsoval žabičku na Patrika Miškáře, Kořenář se ale stačil přemístit a famózním zákrokem udržet svůj tým ve hře. Pražané vystřelili v nastavení pouze jednou zásluhou Pavla Kousala, ten z dálky však orazítkoval horní tyč.

Tým zpod Bílé věže potvrdil, že samostatné nájezdy mu v aktuálním ročníku nejdou, prohrál totiž pošesté ze sedmi případů. Jediným úspěšným exekutorem na jeho straně byl Giorgio Estephan, zatímco hráči v rudém skórovali hned tři – Filip Chlapík, Pavel Kousal a Aaron Irving. Hosté tedy urvali dva body za výhru 3:2 po nájezdech a stále jsou tak lídrem soutěže. Hradec naopak bodoval potřetí v řadě.

Jérémie Blain 0 1 1 -2 2