Zápasy
út 23.1.2024 | Eva Šafranková

Lvi po boji nestačili na Vítkovice, ale bodová série nepřerušena

Úvod zápasu se Mountfieldu příliš nepovedl, protože inkasoval již v páté minutě. Vyrovnat se mu ale podařilo o 36 vteřin později a obrat předvedl na konci prvního dějství. Po celou dobu byli domácí aktivnější, v jednu chvíli měli dokonce dvojnásobnou střeleckou převahu, avšak Ridera se na začátku třetí třetiny zvedla a srovnala krok. I když se Hradec znovu ujal vedení, hosté dostali utkání do prodloužení. V něm se žádný z týmů neprosadil, a tak přišly na řadu samostatné nájezdy, ve kterých byly úspěšnější Vítkovice. Lvi tak prohráli 3:4 a s tímto soupeřem padli poprvé v sezoně.

Oproti vítěznému utkání s Plzní došlo změně v brankovišti, které po dvouzápasové pauze hájil Eetu Laurikainen. Z marodky se vrátil Radek Pilař, v obraně naopak chyběl Patrik Marcel.

Rychlé vedení hostů, Hradec ale předvedl obrat

V úvodu byl ve větším vytížení hostující gólman Lukáš Klimeš, se všemi střeleckými pokusy, které vyslal Mountfield, si ale poradil. Jenže jako první se radovaly Vítkovice, které šly z první střely v páté minutě do vedení, když zůstal na okraji pravého kruhu zcela nepokrytý Marek Kalus a trefil se do teploměru Laurikainena – 0:1. Jednobrankový náskok hostům vydržel jen 36 vteřin. Výbornou práci za bránou předvedl Giorgio Estephan, jenž na kruhu našel Jana Eberleho. Hradecký kapitán byl úspěšný až se svojí bekhendovou dorážkou.

Následně to mohl být Hradec, který odskočil do vedení, ale nabídnutou přesilovou hru nevyužil. Částečně to bylo způsobené dobrou vítkovickou defenzivou. Po jejím skončení se Východočeši nadále drželi na kotouči, avšak nic nebezpečného nevymysleli. Ridera tak neměla možnost prověřit Laurikainena, o čemž svědčila i jediná střela, která na něj šla za necelých třináct minut. Záhy to změnil Marcel Barinka, jehož pokus vychytal domácí strážce svatyně do lapačky.

Lvi určovali tempo zápasu i v dalších minutách, a tak musel být Klimeš neustále pozorný. To se mu také dařilo, na ránu Aleše Jergla zareagoval včasným secvaknutím betonů. Hradečtí měli k dispozici další početní výhodu, ve které sice ani napodruhé neskórovali, ale v samotném závěru první třetiny se po výměně puku s Jordannem Perretem prosadil nad Klimešovu vyrážečku Alex Tamáši – 2:1. Poprvé od utkání s Kladnem se stalo, že Mountfield v domácím duelu po dvaceti minutách vedl.

Aktivnější byli nadále Lvi, skóre se však neměnilo

Hokejisté zpod Bílé věže navázali na svůj výkon z předchozího dějství. Velmi rychle se totiž zabydleli v útočném pásmu a pálili jednu ránu za druhou. Z vytvořeného tlaku gól nevytěžili, avšak daleko od něj nebyli. David Šťastný zkusil mířit na tyč, ale Klimeš zasáhl. Další povedený zákrok předvedl hostující brankář proti Oliveru Okuliarovi, který mohl zakončovat do prázdné klece, jenže nejlepší střelec domácích vypálil do betonu.

Ridera udělala pár dobrých střídaní, ze kterých si vybojovala přesilovku. Během ní nejvíce zahrozil Marek Kalus, jenž se pokoušel o bekhendovou dorážku z těsné blízkosti. Druhou trefu v tomto zápasu si však nepřipsal. Jakmile se hrálo v pěti mužích na obou stranách, byl to znovu Hradec, který byl aktivnější a soupeři nedával sebemenší šanci. Žádný ze závarů v gól nepřetavil, i když blízko byl třeba Jordann Perret nebo Tomáš Pavelka, ale překonat Klimeše se jim nepodařilo.

Ačkoliv jsou Vítkovice nejméně vylučovaným týmem v extralize, tentokrát to nepotvrdily, protože na trestnou lavici šly již potřetí. Mountfield po většinu času početní výhody trávil v útočné třetině a kombinoval, ale nedisciplinovat Ostravanů nepotrestal. Neuspěl ani Giorgio Estephan, jehož ránu vyrazil Klimeš ramenem. Na konci druhé dvacetiminutovky se v samostatném úniku málem ocitl Petr Chlán, avšak Laurikainen si povyjel a kotouč mu vypíchl hokejkou.

Třetí třetina nabídla tři góly, o vítězi ale nerozhodla

Třetí třetinu zahájily lépe Vítkovice, které srovnaly vývoj duelu na konci první minuty. Na rozdíl od Hradce totiž využily přesilovou hru. Konkrétně se jednalo o Marcela Barinku, jenž nepohrdl nahrávkou od Dominika Lakatoše a z první propálil Laurikainena – 2:2. Ostravany vyrovnávací branka poměrně nakopla, postupně převzali otěže zápasu a byli mnohem nebezpečnější než doposud. Pokus Rihardse Bukartse, nejnovější posily hostů, proletěl však těsně kolem pravé tyče.

Ani Mountfield nezahálel a chtěl znovu odskočit do vedení, což se mu také ve 48. minutě povedlo. Za celou akcí stál David Šťastný, který z neutrální zóny vyrazil dopředu, zbavil se dvou hráčů a vypálil přesně do horního rohu – 3:2. Ridera se nenechala zaskočit, naopak zamkla na chvíli domácí v pásmu, kteří se museli bránit. Na základě toho se tak celkový počet střel téměř vyrovnal.

Východočeši museli čelit narůstajícímu tlaku soupeře, což se jim docela dlouho dařilo. Velký podíl na tom měl také Eetu Laurikainen, jenž vychytal několik tutovek Slezanů. Poradil si i s dorážkou Rihardse Bukartse, proti kterému vytasil svůj beton. Celek z východu republiky to zkusil více než dvě minuty před koncem základní hrací doby v šesti a uspěl. Petr Chlán vybídl z mezikruží hokejistu s francouzskou národností Yohanna Auvitua, který nepohrdl a zamířil přesně – 3:3. Nic dalšího se už nestalo, a tak se šlo do prodloužení.

V prodloužení se nerozhodlo, bonusový bod získala v nájezdech Ridera

V něm žádný z týmů příliš nedominoval, a tak k vidění příliš výrazných příležitostí nebylo. Za hosty vypálil z pravého kruhu Rihards Bukarts, avšak jeho rána skončila na zadním mantinelu. Ani pokus Petra Chlána nevyšla, Laurikainen si prostor u tyče pohlídal. Na opačné straně mohl rozhodnout Oliver Okuliar, ale vystřelil vysoko nad bránu. Na řadu tak přišly samostatné nájezdy, ve kterých Mountfield uspěl jen jednou, zato Ostravané dvakrát. Vítězný gól si připsal Rihards Bukarts. Lvi tak podlehli Vítkovicím 3:4, ale bodovali poosmé z devíti posledních zápasů.