Zápasy
so 30.12.2017 | Jan Vavřina

Konec se vztyčenými hlavami! Sympatický výkon proti Kanadě na postup nestačil

Zápasové menu

Vloni zanechal Mountfield HK na Spengler Cupu dobrý dojem, letos ho ještě vylepšil. Dostal se do semifinále, kde sehrál vyrovnanou bitvu s výběrem Kanady. Východočeši prakticky po celý zápas prohrávali, povětšinu času o jednu branku a až do samotného závěru sahali po vyrovnání. Toho se však nedočkali a s 91. ročníkem turnaje se rozloučili před branami finále.

Trenéři byli s hrou svého týmu ve čtvrtfinále spokojení, proto do sestavy nezasahovali. Oproti duelu s Rigou se dostalo také na Jana Bergera, jenž do utkání naskakoval jako třináctý útočník.

Vyrovnanou první třetinu vyhrála Kanada

První střely a šance v zápase měli na svědomí Mason Raymond a Oskars Cibulskis, oba pokusy se daly zařadit spíše do kategorie propagačních. Východočeši vstoupili do zápasu nebojácně, ale moc platné jim to ze začátku nebylo. Už po čtyřech minutách přišla zbytečná ztráta puku za vlastní brankou a poté úvodní gól zápasu z dílny Davida McIntyra – 1:0.

Rychlou odpověď měl na holi Radek Smoleňák, jenž vystřelil nezištně ihned po buly a Poulin měl co dělat, aby na puk dosáhl koncem betonu. Následovala vyrovnaná pasáž, územní převahu měl místy Mountfield. Využít toho mohl v polovině třetiny Petr Koukal, jemuž připravila dobrou střeleckou pozici jeho křídla. Střela zápěstím z pravého kruhu ale letěla těsně nad.

V 15. minutě byli Lvi poprvé více zatlačeni ve vlastním pásmu a ihned z toho byla branka. Joy McClement zůstal nehlídán mezi kruhy, otřel puk o výstroj jednoho z hráčů a poslal svůj tým do vedení 2:0. Už po 14 vteřinách se stav měnil znovu, to když se Lukáš Cingel uvolnil z rohu a pak protlačil puk mezi betony Poulina – 2:1.

Kanada opět odskočila, Mountfield znovu snížil

Start druhé třetiny s sebou přinesl stoprocentní příležitosti na obou stranách a v ochozech to několikrát pořádně zahučelo. Nejprve při jemné teči Cibulskise mimo, poté po ráně Sikury do tyče a do třetice při ložence D’Agostina. Branky se zaplněná Vaillant Arena přece jen dočkala. Ve 24. minutě byli všichni bránící hráči příliš daleko od Codyho Goloubefa a ten toho střelou na zadní tyč využil – 3:1.

Semifinále nabízelo čistý hokej, o čemž svědčí fakt, že se poprvé vrátka trestné lavice otevírala až v polovině duelu a rovnou na obou stranách. Hra ve čtyřech svědčila o poznání lépe českému celku, který se dostal do několika slibných šancí, blízko vyrovnávacímu gólu byl Gernát. Tomu stačilo zblízka přehodit puk přes beton, jenže to se nepovedlo.

Následovaly dva hradecké fauly a horké chvilky pro Patrika Rybára a jeho parťáky. Ještě před tím ale ujel všem ve vlastním oslabení Michal Dragoun a propasíroval puk za Poulina – 3:2. Kanada si mohla vzít dvoubrankový náskok zpět, to by ale musela využít jednu z mnoha šancí v závěru prostřední periody.

Místo vyrovnání přišly kanadské pojistky

V závěrečné části převzal taktovku hry Mountfield se snahou srovnat skóre. Tým Václava Sýkory tvořil hru a vypracovával si šance. Dvě možnosti měl Vopelka, jenž v prvním případě netrefil bránu a ve druhém jeho teč chytil Poulin. Hradec musel vrhnout síly do útoku a otevřít hru, výsledkem byly gólovky na obou stranách.

Javorové listy si zahrály přesilovku a za Rybárem zvonila tyč po střele Parenteaua, o pár vteřin později se dostal do sóla Petr Koukal. Měl spoustu času, zkusil kličku do bekhendu, ale Poulin znovu podržel svůj tým. Stejně dobře si počínal také Rybár, opět proti Parenteauovi. Další početní výhodu už Kanada potrestala a trvalo to jen šest vteřin. Zach Boychuk se natáhl za vyraženým pukem a v pádu ho dopravil do brány – 4:2.

Času na úpravu skóre a vykřesání jiskřičky naděje zbývalo dost, a tak tři minuty před koncem sáhli trenéři k power play. Po mohutném hradeckém tlaku měl snížení na holi Bednář, ani v jednom případě neuspěl. První přesilovka v zápase byla Mountfieldu nabídnuta až půl minuty před koncem za vyhození kotouče do hlediště. Maxim Noreau odrazem o mantinel pečetil výhru svého týmu 5:2. Pro Východočechy tak putování 91. ročníkem Spengler Cupu skončilo těsně před posledním zápasem turnaje.

Pavel Hynek (Mountfield HK):
V první řadě bych poděkoval klukům za výborně odehrané utkání a vůbec za celé vystoupení na Spengler Cupu. Myslím, že jsme odehráli dobrý turnaj – dva povedené zápasy s Kanadou, porazili jsme Rigu. Jediný zápas, který se nám nevydařil, byl s domácím Davosem. Co se týče semifinále, myslím, že z naší strany bylo utkání ještě lepší než to první s Kanadou. Dneska jsme se o výsledek připravili naší špatnou koncovkou. Efektivita střelby byl největší rozdíl mezi oběma soupeři. Kanada se dostala do vedení po naší chybě, druhý gól byl tečovaný o naši brusli. Byla to trochu smůla, ale hned jsme se vrátili do zápasu. Přestože soupeř odskočil na 3:1, dokázali jsme zase snížit. Třetí třetinu už Kanada jenom bránila. My měli obrovskou šanci, když jsme jeli sami na bránu a mohli srovnat. Měli jsme ale další příležitosti, zkoušeli dlouhou power-play, nakonec jsme tam znovu inkasovali. Málokdy to člověk po prohraném utkání hodnotí pozitivně, ale já mám z utkání dobrý pocit, odehráli jsme dobrý zápas.