Zápasy
st 16.10.2019 | Adam Kodet

Kanonáda na závěr skupiny! Lvi deklasovali Graz 7:1

Hradec se nespokojil s již jistým postupem do vyřazovací části hokejové Ligy mistrů a v posledním utkání skupinové fáze si s chutí zastřílel. Lvi měli utkání po celý jeho průběh ve svých rukách a po jasné střelecké převaze bylo jen otázkou času, kdy se s góly roztrhne pytel. Nakonec se tak stalo až ve třetí třetině, kde Mountfield zasadil soupeři pět ran a s dobrým pocitem tak bude moci sledovat páteční los play off CHL.

Kvůli marodce i postupové matematice ve skupině H vypadala sestava na poslední mač základní skupiny CHL velmi odlišně od té ligové. Volno dostala první pětka a brankář Mazanec, místo zraněných beků zaujali Radim Šalda a Radek Pilař a v první formaci se představil kapitán juniorky Petr Poppel. Branku hájil Štěpán Lukeš.

Lvi šli rychle do vedení, v závěru třetiny zahrozil i Graz

Rakouskému týmu chvíli trvalo, než po dlouhém přesunu rozjezdil nohy, i proto se druhý obranný pár Grazu mohl jen ohlédnout, když kolem něj hned v první minutě prosvištěl domácí expres Radovan Pavlík. Sám vstříc Nihlstorpovi ale hradecký kapitán pro tento zápas neuspěl. V šesté minutě už ale v ČPP Aréně vlály domácí šály, to když Jordann Perret lehkou tečí usměrnil Paulovičovu střelu mimo dosah hostujícího gólmana.

Hra se nadále odehrávala převážně před rakouskou svatyní a Lvi zasypávali Nihlstorpa jedním střeleckým pokusem za druhým. Hosté na druhé straně měli velké potíže se s pukem na holi dostat přes útočnou modrou, natož se na delší čas udržet v útočném pásmu. Lukeš v domácí brance tak po většinu první třetiny příliš mnoho ožehavých situací řešit nemusel. To se ale brzy změnilo.

Mountfieldu se postupně zmocňoval pocit, že ho soupeř nemůže ohrozit, což se mu šest minut před zazněním sirény nemuselo vyplatit. Po lehkovážné ztrátě se totiž do přečíslení dva na jednoho řítili Ograjensek a Collberg, proti střele prvního jmenovaného musela zaúřadovat Lukešova lapačka. Stejný hráč pak nebezpečně pálil z pravého kruhu při početní výhodě, ale Lukeš byl dobře postavený, stejně jako při následných pokusech Kinga a Hamiltona, kdy zasáhl maskou.

Hradec dominoval, prosadili se ale i Rakušané

Hradečtí se na startu druhé části vrátili ke hře ze začátku utkání a kotouč soupeři prakticky nepůjčovali, Nihlstorpa však ostřelovali spíše z uctivé vzdálenosti. Pohlednou kombinací nakrátko tento trend narušili Čáp s Chalupou, jenže situaci až příliš přehráli a z gólu se tak radovat nemohli. Ještě blíže brance byl Bičevskis, který zakončoval Miškářův pas už na brankové čáře, přes dobře postaveného obránce ale nedopravil kotouč do sítě.

Hradec byl stále při chuti a v situaci dva na jednoho a tvrdé střele příklepem zvedal Vincour oči k nebesům, protože ho dobrým přesunem skvěle vychytal Nihlstorp. To Lukeš na druhé straně si musel počkat na zákrok dobrých sedm minut a z následného tlaku a nevinně vyhlížejícího nahození od mantinelu nakonec Graz dokonce vytěžil vyrovnávací gól. Puku, který si přes chumel hráčů proklestil cestu do sítě, se jako poslední dotkl Dwight King.

Hra se ale rychle vrátila do starých kolejí a hráči ze Štýrska se z nerozhodného stavu neradovali příliš dlouho. Šalda poslal od modré čáry přes clonícího Cingela dobrý puk, ten se odrazil příhodně pro Tomáše Vincoura, který ho uklidil k pravé tyči a potvrdil pozici nejproduktivnějšího Lva na ledě v rámci CHL. Zbytek periody mohl Lukeš v domácí brance sledovat dění na ledě z povzdálí, v plné permanenci byl totiž jeho protějšek, který ale potřetí nekapituloval a stav po dvou třetinách byl 2:1.

Mountfield si z branky Nihlstorpa udělal cvičnou střelnici

Lvi se nechtěli nechat ukolébat již předem rozhodnutým pořadím ve skupině H a nadále nezvykle prořídlým tribunám ukazovali, kdo je na ledě pánem. Po úvodním náporu tak mohl třetí branku přidat Matej Paulovič, který se přihnal do brankoviště z druhé vlny a dokonal práci před ním dorážejících Vincoura s Cingelem. Graz se zmohl na ohrožení domácí branky pouze po chybách Mountfieldu, jako například když obrana Lvů zapomněla na unikajícího Kinga.

Třetím do party skórujících cizinců se stal v 49. minutě Maris Bičevskis, jenž nikým nekrytý na pravém kruhu zužitkoval Miškářův pas. Tato branka zřejmě definitivně pohřbila šance devětadevadesátníků na rozšíření hubeného tříbodového konta v tabulce a Rakušané ve zbytku utkání působili viditelně odevzdaně. Hradečtí se naopak vehementně snažili si vylepšit nelichotivou úspěšnost střelby v lize.

Šest minut před koncem utkání se to parádně umístěnou ranou přímo pod víko povedlo Adamu Kubíkovi a v dalším střídání stejné formace se snad ještě přesnější švihovkou, která zapadla přesně do vzdálenějšího vinglu, ukázal Matěj Chalupa. Hráči Štýrského Hradce už se v tu dobu viděli dávno v autobuse a tak jim mohl nerušeně Radovan Pavlík zasadit finální úder, když po lehčím závaru zakončoval do odkryté klece. Hradec tak slaví výhru 7:1 a poprvé v historii postupuje do play off CHL.