Zápasy
čt 23.3.2023 | Tomáš Kalas

Jerglova pumelice v prodloužení vystřelila Lvům vedení v sérii!

71 sekund. Přesně tolik byli hradečtí hokejisté od výhry v základní hrací době. Vedli díky gólu Radovana Pavlíka od 12. minuty, Liberec však v emotivním závěru vysvobodil během přesilové hry Petr Jelínek a poprvé ve čtvrtfinálové sérii se tak muselo prodlužovat. A nastavení bylo pro hradecké barvy více než příznivé. Na první přesilovkový zásah v sérii Lvi čekali 180 minut a 37 sekund, přišel však v nejvhodnější chvíli. Vingl Aleše Jergla dal Východočechům druhý bod v sérii – 1:2p!

Série se přestěhovala na sever Čech a Hradec odcestoval pod Ještěd s několika drobnými změnami v sestavě. Z ní vypadl Jan Eberle, do hry se naopak vrátil kapitán Radek Smoleňák. Pozice gólmanské jedničky zůstala i pro čtvrteční večer Matěji Machovskému.

Povedená první třetina, Hradec poslal do vedení Radovan Pavlík

Přestože se začalo v poměrně svižném tempu, na první šance se čekalo. Jak Liberec, tak Hradec se sice dokázali dostat do útočného pásma, v koncovce se ale oba týmy trápily. Prolomit to mohl na konci sedmé minuty Lalancette, který v útočném pásmu odstavil čistě od puku Ivana a byl rázem sám před brankou, z mezikruží ale skrze teploměr Kváču neprostřelil.

Opticky měli navrch Lvi a vyjádřit to mohli během přesilové hry na konci první desetiminutovky. Filippi však mohl sedět na trestné lavici v poklidu, neboť Východočechům se početní výhoda příliš nepovedla. Všechno si ale Mountfield vynahradil na začátku 12. minuty. Bulíř nepřesnou přihrávkou napříč útočným pásem nakopl Perreta, který ujel s Radovanem Pavlíkem do situace 2 na 1. V první chvíli to sice vypadalo na skvělý zákrok Kváči, puk ale projel libereckému brankáři pod betonem, a tak Hradečtí vedli.

Svěřencům trenéra Martince hra fungovala a rezultovalo to v další – zejména brejkové – situace. Chybu Dernera na začátku 16. minuty ale Jergl s Perretem nepotrestali, jenom o střídání později se povedlo Radovanu Pavlíkovi uklidnit závar před vlastní brankou a nastartovat do přečíslení Pilaře s McCormackem, McCormack ale zblízka nasměroval puk před gólmanem Tygrů až moc vysoko. Domácí se nastartovali až ke konci třetiny, Machovský ale Hradec podržel. A to i například proti Filippiho bombě z kontru.

Atraktivní třetina gól nepřinesla, Machovský vychytal Birnera

Druhá třetina začala velmi zostra. Už po šedesáti sekundách ven šli za potyčku v předbrankovém prostoru Tygrů Derner s Jerglem, na začátku 24. minuty se pak do sebe pustili „staří známí“ Marcel s Vlachem. Řízný obránce, který čerstvě podepsal v hradecké organizaci novou smlouvu na jeden ročník s možností opce, ale dostal za předchozí faul o dvě trestné minuty více.

Přesilovku ale Lvi ubránili a krátce poté, co Smoleňák, který odpykával jeden menší trest za Marcela, naskočil do hry, dostal kapitán východočeského týmu šanci v úniku. Rychlost neměl takovou, přesto se dokázal zbavit obránce a Kváču prakticky už ze stoje pokoušel překonat zasunutím za beton, leč neúspěšně. Atraktivní třetina pokračovala a Hradec se dostával do akcí zejména po chybách v tygří rozehrávce, Kváča však mnoho situací zachraňoval jistými zákroky.

Mnoho přerušení taktéž nebylo a hrál se velmi ofenzivní hokej, až nezvyklý na play-off poměry. Lvům teklo do bruslí nejvíce čtyři minuty před sirénou, kdy Severočeši vypálili do brejku 2 na 1, který vedl Birner. Elitní útočník jej sám i zakončoval a Machovského prostřelil, hradecký brankář ale puk za sebou zalehl a v následném závaru už přišlo ze strany rozhodčího zastavení hry. Hosté v samotném závěru neproměnili početní výhodu po vyloučení Vlacha, přesto stále vedli.

Hořká koncovka pro Lvy, v závěru srovnal Jelínek

Start třetí periody měli výraznější hostitelé třetí čtvrtfinálové bitvy. Několik slibných závarů ale do velké příležitosti nedotáhli a poté se museli strachovat o zdravotní stav Petra Kváči. Toho pořádně protáhla bomba Jakuba Lva od modré, po níž zůstala liberecká jednička dlouho ležet na ledě. Nakonec ale zůstala ve hře a blýskla se hned záhy proti kombinaci Mountfieldu 3 na 1. Klíma měl parádní pozici, zblízka zakončil ale jenom do lapačky domácího brankáře.

Tygři stupňovali tlak a obrana Hradce měla pořádně perné chvilky. Nejvážnější to pro ni bylo na začátku 48. minuty. Kromě Radovana Pavlíka byl také vyloučen jeho jmenovec Filip, což mělo za následek 25 sekund 5 na 3 pro Liberec. Domácí nesehráli nijak špatně i návaznou přesilovou hru, Melancon ale optimální okamžik na střelu prováhal. Tým zpod Bílé věže tak celou náročnou situaci s velkou námahou ustál a stále byl blíže druhé výhře v sérii.

Jenže až do sirény to nedotáhl. Přitom to měl rozehrané dobře, krátce po Pilařově vyloučení zbytečně napadnul Kváča Radovana Pavlíka, který jej předtím nešťastně po zakončení srazil. Necelou minutu poté Hradečtí špatně střídali a svěřenci trenéra Augusty z toho měli přesilovku 4 na 3, kterou pak ještě umocnili odvoláním brankáře. A v čase 58:49 to přišlo. Flynn z bekhendu pálil jenom do Machovského, odražený puk ale procpal za betony hradeckého brankáře Petr Jelínek.

Prodloužení mělo rychlý průběh, Hradec rozjásal Jergl

Tygři vstoupili do prodloužení nešikovně. Za ostrý hit Najmana na Janka dostal domácí útočník po 31 sekundách dvě minuty a o šest sekund později bylo rozhodnuto. Blain nabil z modré Aleši Jerglovi, který na nic nečekal a tvrdou bombou do protějšího vinglu rozjásal početný hradecký sektor. Výhrou 2:1 v prodloužení se tak Lvi dostali do vedení 2:1 v sérii a mají dobře nabito na čtvrtý duel, který se bude hrát od pátečních 17:00.