Zápasy
st 5.10.2022 | Klára Petrásková

Hradec zdolal berlínskou zeď! V CHL má jisté play-off

To bylo něco! Souboj v Berlíně přinesl řadu emocí a Mountfield musel dvakrát dotahovat dvougólovou ztrátu, nakonec se ale vše v dobré obrátilo. Především ve třetí třetině chytli Lvi střeleckou slinu, nasázeli soupeři pět gólů a bylo jasno. Po velkém obratu mohli oslavit nejen kýženou výhru, ale díky třem bodům také postup do vyřazovací části Ligy mistrů!

Pokud srovnáme sestavu z posledního duelu proti Litvínovu s tou z Berlína, zjistíme, že trenéři udělali jednu jedinou změnu. Útoky i obranné dvojice zůstaly spolu, pouze do brány se místo Kiviaha postavil Růžička.

Skvělá atmosféra a berlínský gól do šatny

Už několik minut před úvodním buly vytasily své zbraně oba fanouškovské tábory a vytvořily v berlínské hale fantastickou atmosféru, která provázela také celý mač. Navíc nabudila i hráče obou mužstev a už od začátku byla k vidění bojovná hra se slušnou bruslařskou rychlostí. Ani střely na sebe nenechaly dlouho čekat, pro Růžičku ani Markkanenena se však zpočátku nejednalo o nikterak složitou práci.

V hradeckých barvách byla vidět druhá lajna, třeba když Lev zleva nahazoval na teč dvojici Cingel – Smoleňák. Ten chvíli nato v přečíslení vracel puk na osu hřiště Jerglovi, jenomže kotouč přeskočil hokejku a třetí dojíždějící hráč poté přestřelil. Přestože berlínští hráči příliš nezaostávali co se střeleckých pokusů týká, ty nebezpečné přibývaly zejména na kontě Hradce.

Radovan Pavlík zakončil samostatný únik do gólmana, Okuliar zase trefil tyčku a poté dostal touš do sítě jen rukavicí, Blain pro změnu z hloubky pravého kruhu o pár centimetrů nenašel místo u vzdálenější tyčky. Berlín všechno toto ustál a když už to vypadalo, že se do kabin půjde za nulového stavu, pětadvacet vteřin před sirénou udeřil. Střelu Clarka Růžička dokázal jen vyrazit a z pravé strany našel před odkrytou klecí kotouč nejrychleji Zach Boychuk – 1:0.

Berlín dvakrát navýšil vedení, Hradec dvakrát snížil

V prostřední části se diváci dočkali gólu podstatně dříve, dokonce jich i čtyřikrát více viděli! Už ve 22. minutě vyslal Fiore pěknou průnikovkou do samostatného úniku Matthewa Whitea, který nepohrdl a zamířil do protipohybu gólmana do pravého horního rohu – 2:0. Lvi se mohli brzy dotáhnout znovu na kontakt, v přečíslení tři na jednoho ovšem Lvovu ránu vytěsnil pravým betonem přesouvající se Markkanen.

Ještě před polovinou třetiny však bylo přece jen kouzlo německého brankáře zlomeno. Východočeši ubránili oslabení a v dalším přečíslení poté posunul Lalancette žabkou puk Janu Veselému, který se trefil k bližší tyči – 2:1. Jenomže sotva se Hradec dostal na dostřel, vystrčil znovu růžky jeden z nejlepších střelců letošní CHL. Zach Boychuk vyhrál buly, najel si k levé tyči a nahrávku proměnil v úspěšnou střelu mezi tělo a brankovou konstrukci – 3:1.

Ani to nebylo ale vše. Hradec dostal možnost hrát přesilovou hru, a přestože tuto herní situaci gólově nevyužil, ještě před přestávkou bylo i tak znovu sníženo. Cingel na sebe v rychlém protiútoku navázal jediného bránícího hráče, posunul kotouč doprava na Radka Smoleňáka, jenž už ho dokázal poslat těsně nad levý beton – 3:1.

Neskutečný závěr vystřelil Východočechy k výhře

Do třetí části vlétli Lvi po hlavě a jejich záměr byl jasný – co nejrychleji vyrovnat. K tomu napomáhal i fakt, že berlínské nohy začaly působit nejspíš i kvůli nabitému zápasovému programu poněkud unaveně. Smoleňák nejprve dorážel v přečíslení a chvíli nato ujel do samostatného úniku, Markkanen ovšem jeho bekhendový blafák přečetl.

A potom se teprve začaly v berlínské Wellblechpalast dít věci. Za necelých sedm minut se Lvi trefili rovnou čtyřikrát a rozsekli celou zápasovou zápletku! Nejprve dvěma ranami otočil skóre Jeremie Blain, v prvním případě pálil od modré a v tom druhém si vybruslil na levý kruh a trefil k bližší tyči – 3:4. Nedlouho poté jeho příklad následoval Kevin Klíma, který stál už téměř na brankové lajně, ke skórování však využil i odrazu od brankářovy výstroje – 3:5.

Hradečtí fanoušci byli ve varu, stejně tak hráči a bylo to znát. Na ledě jich bylo plno a diktovali herní tempo, to potvrdil i Lukáš Cingel. Na startu 54. minuty nastavil u levé tyče hokejku a přesně tečoval Lvovu střílenou přihrávku – 3:6. V samém závěru ještě pracovaly nervy a z toho vyplynula řada vyloučení, ve dvojnásobné přesilovce pak Lvi zásluhou Aleše Jergla a jeho příklepu svou pozici upevnili. A po parádním obratu řádně spolu s fanoušky oslavili výhru 7:3!