Zápasy
ne 29.10.2023 | Tomáš Kalas | Foto: Jiří Princ / Bílí Tygři Liberec

Hradec v závěru mocně finišoval, v Liberci ale zůstal bez bodů

Zápasové menu

Prvních dvacet minut se Lvům v Liberci nepodařilo. Po necelých osmi minutách totiž prohrávali již 0:2, a i přestože pak mocně dotahovali, odjíždí zpod Ještědu bez bodů. V závěru to přitom bylo ale ještě otevřené. Hosté nesložili zbraně ani za stavu 2:5 a i díky dvěma brankám Olivera Okuliara se Hradec dostal tři minuty před koncem na rozdíl jediné trefy. Prohře 4:5 ale nezabránil, a tak jede domů bez bodů.

Do duelu pod Ještědem nastoupili Lvi v obměněné sestavě. Nejvýraznější změna nastala na pozici brankáře, po prohře 1:5 s Kometou dostal příležitost popáté jako jednička Henri Kiviaho. Do sestavy se také vrátil Matěj Chalupa, scházel naopak David Šťastný.

Liberec měl silný start, po osmi minutách vedl 2:0

Tygři zachytili začátek utkání výrazně lépe a poprvé změnili skóre již v čase 3:34. Ztrátu hostů v útočném pásmu využil Bulíř a rozjel na pravém křídle rychlý brejk do otevřené obrany. V ideální moment poté pustil puk křížem na Adama Najmana, kterému střela sedla a zakončením nad rameno Kiviaha tak poslal Liberec do vedení.

Hradec měl pak dobrou pasáž hry, kdy se častěji dostával do útočného pásma. Srovnat mohl na konci sedmé minuty Radovan Pavlík. Šikovně při bránění narušil rozehrávku domácích na modré čáře, odražený kotouč dojel již v útočném pásmu a z pravého kruhu pálil na zadní tyč. Královi sice puk prošel mezi rukou a tělem, proletěl ale mimo tři tyčce. A tak to znovu vzali do ruk Severočeši.

Nepřesné vyhození zachytil v útočném pásmu domácích Filippi a proháčkoval se od mantinelu až na levý kruh, kde sice o puk přišel, dokázal jej ale ještě dostat na Jakuba Dvořáka, jehož pokus z mezikruží skončil za Kiviahem. Mountfield poté sice reklamoval postavení útočícího hráče v brankovišti, challenge však nebyla uznána a Lvy tak čekaly dvě minuty v oslabení. Tuhle situaci zvládli s přehledem a posléze převzali iniciativu. Střeleckou převahu mohli využít minutu před koncem, kdy Jank šikovně prodloužil nahození do brejku na Perreta, ten se ale střeleckého zápisu do statistik nedočkal.

Dvě trefy na každé straně, Lvi zůstávali ve hře

Přestože začali Hradečtí druhou třetinu s větší aktivitou, po necelých třech minutách dostali další zásah. Chybná rozehrávka skončila na obranné modré, napadající Rychlovský posunul puk k Tomáši Filippimu, jenž jel sám na Kiviaha a zakončením nad beton si poradil. To už tak bylo 3:0 pro Liberec a situace byla kritická. Na začátku 26. minuty však dostal dvě minuty Vlach a za 15 sekund byla přesilovka využita. Nahození Blaina od modré vyrazil Král jenom před sebe a Patrik Miškář si nadvakrát poradil.

Tygři sice kontrovali trenérskou výzvou kvůli údajnému postavení Miškáře v nedovolené zóně, avšak neúspěšně a přesilovka Východočechů pokračovala. Ta se posléze umocnila menším trestem pro Dernera a bylo z toho 1:29 5 na 3. V ní byl střelecky nejaktivnější Filip Pavlík, ani jedna z jeho pumelic se ale neujala. Na druhé straně naopak přesně v čase 29:00 dorazil banální nahození za Kiviahova záda Michal Bulíř, čímž navíc finskému gólmanovi ukončil pobyt na ledě.

Místo něj tak nastoupil Patrik Bartošák a mnoho práce neměl. Lvi mohli znovu snížit v přesilové hře po vyloučení Dvořáka, Blain střelou od modré ale napálil břevno a zbytek pochytal velmi jistý Daniel Král. Přesto se hosté dočkali druhé trefy. Oliver Okuliar si nabruslil na modré a posílal puk z první před sebe, kotouč nakonec propadl Královi mezi betony až za čáru. Lépe mohlo být Hradci ještě v úplném závěru, Radovan Pavlík však trefil břevno.

Mohutný finiš srovnání nepřinesl, Tygři si tři body uhlídali

Liberec mohl odskočit zpět na tříbrankový náskok na konci 43. minuty. To se dostal dvakrát zblízka do zakončení Vlach, Bartošák však jeho první pokus vyrazil betonem, podruhé pak skvěle zasáhl lapačkou. Na gól Vojtěcha Budíka z konce 45. minuty ale byl již krátký. McCoshen si vybruslil nad levý kruh a mohl střílet, místo toho ale připravil pozici pro Budíka, který propálil přesunujícího se Bartošáka.

Lvi se ale nevzdali. Herně měli navrch, jenže neproměňovali. Neuspěl ani Estephan, kterého vybídl do šance krosovou nahrávkou Pavelka. Snížení a naděje přišla pět a půl minuty před koncem. Oliver Okuliar získal v útočném pásmu puk a zůstal sám před Králem, kterého položil a zasunul za jeho beton. Východočeši cítili šanci získat alespoň bod a blíže tomu byli v čase 57:01. Za čtvrtou trefou stál opět tlak na brankovišti, Blainova střela způsobila skrumáž, po níž se prosadil Christopher Lalancette.

V závěru to tak zkusili bez gólmana, jenže mohlo být rychle hotovo. Filippi ale trefil bekhendem jenom tyčku hradecké branky. S vypětím sil ještě Mountfield sedm sekund před koncem zahrozil, Daniel Král však puk před čárou udržel, a tak mohl se svými spoluhráči posléze slavit. Celek z východočeské metropole podlehl v pátém největším městě republiky 4:5.