Zápasy
po 12.8.2019 | Anna Marie Kokrhounová

Gólové hody pod Bílou věží! Hradec deklasoval Chabarovsk 7:0

Zápasové menu

Lepší start Memoriálu Zbyňka Kusého si Mountfield nemohl přát a zaslouženě slaví první vítězství. Východočeši na Chabarovsk vlétli jako uragán a už po první třetině do kabin odcházeli s vedením 5:0. V prostřední dvacetiminutovce navíc zásluhou gólů Matěje Chalupy v oslabení ještě navyšovali. Amur se nakonec na nic nezmohl a Štěpán Lukeš si za svůj skvělý výkon vychytal čisté konto. V nájezdech však nedosáhl na střelu Tomáše Zohorny a Amur si tak z Hradce odváží alespoň čtvrtý bonusový bod.

V úvodním zápase turnaje svěřili trenéři post mezi třemi tyčemi Štěpánu Lukešovi. První útočnou trojici tvořila elitní formace v čele s kapitánem Radkem Smoleňákem. Do svého prvního zápasu sezóny naskočili Lukáš Cingel, Matej Paulovič i Tomáš Linhart.

Snový úvod utkání přinesl Hradci vedení 5:0

Hned po úvodním buly se hráči ruského celku rychle vydali směrem k brance Mountfieldu. Součástí prvního závaru před Lukešem byli také bratři Zohornové, puk do hradecké sítě ale neusměrnili. Jeden z hráčů Amuru si navíc v útočné třetině počínal nepovoleně a hosté šli do čtyř. Toho využil Adam Kubík, který v přečíslení unikal po právem křídle a svou střelu umístil přesně k bližší tyči – 1:0.

Faulovali také Hradečtí. Svou obětavostí a dobrými zákroky Štěpána Lukeše ale nadále drželi nejtěsnější možné vedení a na konci druhého oslabení dokonce navyšovali. Matej Paulovič zachytil špatnou rozehrávku hostujícího obránce a svou ranou byl neomylný – 2:0. Lvi začali být rychlejší a přesnější než jejich soupeř a za minutu lovil Langhamer zpoza svých zad další puk, když Rudolf Červený v 10. minutě propálil z vrcholu levého kruhu vše, co mu stálo v cestě.

Ačkoliv hosté sáhli po výměně brankáře, znovu faulovali, což Hradec řádně potrestal. Nejdříve přesilovku zužitkoval svou druhou trefou utkání Matej Paulovič, v následné výhodě se blýskla elitní formace Mountfieldu. Daniel Rákos naservíroval kotouč Radku Smoleňákovi před úplně prázdnou bránu a kapitán tak v klidu zvyšoval na 5:0.

Mountfield navyšoval, v oslabení se dvakrát trefil Chalupa

Do druhé periody si domácí přenesli čtyři minuty dlouhé oslabení, skvěli se ale skvělou hrou do obrany a sami zahrozili, když Lukáš Vopelka sám unikal na branku Amuru. Marek Langhamer, který se po přestávce vrátil do brankoviště, si s jeho blafákem však dokázal poradit.

Hostujícímu celku se nic nedařilo a Hradec v jednom jediném oslabení zvyšoval už na 7:0. Oba góly vsítil Matěj Chalupa, který v obou případech využil chyby hostující obrany a sám si následně poradil s Langhamerem. Hráči Chabarovsku se sice snažili se špatným vývojem utkání něco udělat, několikrát ale ztroskotali na skvělých výkonech hradeckého brankáře.

Poměrně dost se faulovalo a Hradec se musel třináct vteřin bránit ve třech. Z dvojnásobné početní výhody dokázali hosté vytěžit pouze nastřelenou tyčku. Východočeši byli stále nebezpečnější a Lukáš Cingel se rovnou z trestné lavice hnal na Langhamerovu branku. Byl však dostižen hostujícím obráncem a žádná změna stavu tak do konce třetiny nenastala.

Amur snížit nedokázal, Lukeš vychytal nulu

V úvodu třetí dvacetiminutovky Amur využil děr v hradecké obraně a párkrát zahrozil v útočném pásmu, Lukeš však znovu dokázal zacpat každou skulinku své branky. Na druhé straně mohl v přesilovce navyšovat Mislav Rosandič, nakonec se ale halou neslo pouze zvonění tyčky hostující branky.

Hosté to nevzdávali a svým rychlým bruslením chvíli motali obranu Východočechů. V slibné šanci se tak ocitl Tomáš Zohorna, který se přes dva beky dostal až před hradeckou branku. Bezchybného Lukeše ale ani teď nenachytal. Hráči zpod Bílé věže svou útočnou slinu neztráceli, svůj únik však Daniel Rákos zakončil pouze do hrudi Marka Langhamera.

Hráči Amuru se až do konce utkání snažili vsítit alespoň jeden gól a pokazit Štěpánu Lukešovi čisté konto, Východočeši ale nevypustili žádný souboj u hrazení a kotouč vždy dokázali včas vyhodit. Ačkoliv Chabarovsk občas zahrozil, žádný souvislejší tlak si nevytvořil a Hradec tak z prvního zápasu turnaje bere tři body.

Bonusový bod získal Chabarovsk

Po konci utkání následovaly ještě nájezdy, které měly rozhodnout o tom, kdo z utkání získá čtvrtý bod. Dlouho se ani jednomu z týmů nedařilo, v páté sérii se ale nakonec trefil Tomáš Zohorna střelou nad vyrážečku a vystřelil tak svému týmu alespoň bod útěchy.