Hráč října 2021: Ahti Oksanen

V říjnu předváděl celý Mountfield skvělé výkony, z 10 utkání jich 9 vyhrál. Ale jen tři hráči se mohli dostat do nominace na OlfinCar hráče měsíce. Stali se jimi Jordann Perret, Radek Smoleňák a Ahti Oksanen. A právě finský snajpr hlasování fanoušků suverénně ovládl a odpovídal na zvídavé dotazy fanoušků. Sám hráč pak vybral nejzajímavější otázku (od Ondřeje Doležala týkající se křestního jména), který se může těšit na balíček cen – od společnosti OlfinCar, podepsané klubové tričko a dvě vstupenky na hokej.

MHK_Honza (Hořice)
13.11.2021, 12:03
Ahoj,
Moc gratuluji k vítězství v anketě hráče měsíce.
Naprosto zaslouženě. Získal jsi si všechny fanoušky MHK.
Chci si pořídit dres s tvým jménem.
A teď k otázce, co tě přivedlo zrovna k nám? Po úspěšné sezóně ve Finsku jsi mohl postoupit dál.
Jaké máš záliby? Spousta hráčů například chytá ryby a ty že jsi z Finska tak by to bylo skoro na místě. 😉
Máš nějaký oblíbený film, nebo seriál?
Moc díky za to že jsi u nás.


Odpověď:
Ahoj Honzo,
v létě jsem si nebyl vůbec jistý, kde mám hrát v následující sezóně. Byl jsem otevřený všem možnostem. No a Hradec se ozval mému agentovi, jestli bych neměl zájem sem jít. A já měl pocit, že přesun z finské do české ligy je krok dopředu. Po chvilce přemýšlení a rozhodování mi přišlo přirozené rozhodnout se pro Hradec a udělat krok dopředu.
Jo, jsem velký rybář. Hlavně muškaření mě baví. Je to v podstatě to jediné, co v létě dělám. A taky hraju trochu na kytaru a občas jdu na golf. Tyhle tři věci jsou mé největší koníčky mimo hokeje.
To je těžká otázka. Nejoblíbenější seriál je pravděpodobně South Park a taky Rick and Morty. A oblíbený film… asi starý dobrý film od Disney Ratatouille.
Děkuju za gratulaci!
Roman (Hradec kralove)
13.11.2021, 11:23
hei Ahti! onnittelut hattutempusta. Mitä mieltä olet siitä, kuinka Hradec Králové -fanit tervehtivät sinua ja pitivät sinusta? ja oletko kalastanut Tšekin tasavallassa? voitko kuvitella olevasi Hradecissa vielä viisi vuotta? kiitos paljon Ahti. hyvä tavoite ja hyvä terveys

Odpověď:
Hei Roman,
toistaiseksi hienoa. Tunnelma katsomolla on täällä uskomaton, varsinkin viime kauden jälkeen, jonka aikana meillä ei ollut faneja Suomessa. Joten tulla tänne ja kuulla niin kovaäänisiä faneja joka ottelussa on hienoa.
Ehdottomasti. Viihdyn täällä todella paljon, eikä minulla todellakaan ole mitään valittamista. Katsotaan miten käy ja miten kausi kehittyy. Kaikki on auki.
Kiitos!
Gábin81 (Trutnov)
12.11.2021, 21:51
Ahoj Ahti,
gratuluji Ti ke zvolení hráče měsíce a děkuji za tvé úžasné výkony na ledě. Mám na tebe pár otázek:

1) Všiml jsem si, že chodíš rád na ryby, jaký byl tvůj největší úlovek?

2) Tvoje nejoblíbenější české a finské jídlo? Co bys mi doporučil ve Finsku ochutnat?

3) Nejoblíbenější barva ponožek?🙂

Předem děkuji za odpovědi🦁

Odpověď:
Ahoj Gábine,
loni na jaře jsem chytl velkou 120 centimetrovou štiku. Byla sice zrovna po období tření, takže nebyla tak těžká. Ale i takhle velká štika je hezký úlovek.
Co jsem zatím v Česku, tak jsem si absolutně zamiloval vepřová líčka s pečenými bramborami, to je opravdu vynikající. A co bych doporučil z Finska? To je těžké, pravděpodobně klasický sobí guláš. Pomalu uvařený. To je velmi dobré jídlo.
Popravdě mám v šatníku ponožky jenom s různými odstíny šedé, takže musím říct šedou.
Rádo se stalo :-)
Martina (Vsetín (ja välillä Olomouc))
12.11.2021, 19:42
S dovolením dotaz finsky:

Hei!

Mitä kuuluu? Perheemme asui 13 vuotta Suomessa (Turussa) ja nyt olemme muuttaneet takaisin Tsekkiin. On ollut aika vaikeaa, rehellisesti. Haluaisin kysyä, missä päin Tsekkiä olet (tai molemmat suomalaiset) matkustaneet? Minä kaipaan kipeästi suomalaisia, joiden kanssa olisi mahdollista puhua suomea, ettei sitä unohdeta. Minun lapset varsinkin tarvitsevat harjoittella, sillä itse pystyn olla yhteydessä omiin kavereihin some:n kautta, mutta lapset ei vielä.

Ystävällisin terveisin,

Martina

Odpověď:
Hei Martina,
Sepä hienoa!
Minulla ei ole vielä ollut paljon aikaa, olen käynyt vain Prahassa ja Hradecissa. Toivottavasti siihen jää aikaa vaikkapa keväällä tai aina kun meillä on vapaata.
Kiitos viestistäsi.
Bendzi (Hradec Králové)
12.11.2021, 15:05
Moi, Ahti!
Chtěla bych se zeptat, v jakém pořadí ti z ”finské klasiky” chybí tyhle věci: hořčice, přírodní saunování, komáři u jezer, salmiakki, běžky a vodka.
A pak o čem si myslíš, že ti bude chybět po odchodu z Čech. (Co se doufám nestane hned tak brzy a rychle, jak střílíš na lede :)).


Odpověď:
Ahoj Bendzi,
Salmiakki jsou rozhodně číslo jedna, z věcí, které mi nejvíce chybí. Nejsem moc velký fanoušek hořčice a ani moc často nechodím na běžky. Jsem velkým příznivcem toho, že tu v Česku nemáte tolik komárů. Ti mi chybí asi nejméně. Salmiakki zase nejvíce a ostatní tak nějak mezi tím v jakémkoliv pořadí.
Těžko říct, ještě nevím, kdy odsud odejdu. Ale kdybych musel odejít teď hned, tak bych nejvíc postrádal kavárenskou kulturu. Ve Finsku se moc odpoledne na kávu nechodí, máme sice Starbucks a tak, ale prostě si během hezkého slunečného dne vychutnat kávu je něco, co mám zatím moc rád.
Ondřej Doležal (Hradec Králové)
12.11.2021, 12:47
Ahoj Ahti
Měl bych otázku. Jak si k tomu svému jménu přišel, zdědil si ho nebo ti ho rodiče jen tak vymysleli?
Máš zájem pokračovat v Hradci i po skončení tvé stávající smlouvy, a jak se ti u nás líbí? I když na druhou část otázky se budou ptát asi všichni.
Co ti prochází hlavou na pohledu na náš fanklub (kotel) v zápase i při děkovačce (hlavně když je plná hala) ?

Pokus o překlad do finštiny:
Hei Ahti
Minulla on kysymys. Miten keksit nimesi, peritkö sen vai keksivätkö vanhempasi sen?
Oletko kiinnostunut jatkamaan Hradecissa nykyisen sopimuksesi päätyttyä, ja mitä pidät meistä? Vaikka kysymyksen toisen osan kysyvät todennäköisesti kaikki.
Mitä päässäsi liikkuu, kun katsot faniklubiamme (kattilaamme) ottelussa ja kiitoskirjeen aikana (varsinkin kun sali on täynnä)?Odpověď:
Ahoj Ondřeji,
to byste se musel zeptat mých rodičů. Moje jméno znamená bůh moří a můj malý brácha se zase jmenuje Otso, což znamená bůh lesa. Nevím, jak na to moji rodiče přišli. Na správné odpovědi byste se musel zeptat jich.
Rozhodně, jak jsem říkal, moc si to tu užívám. Po hokejové stránce bych rozhodně rád zůstal. Ale jestli bych tu zůstal i po kariéře? Právě jsme si ve Finsku pořídili byt, takže bychom asi pravděpodobně bydleli tam. Ale hokejově rozhodně.
Neskutečné. Speciálně po loňské sezóně, kdy bylo každý zápas ticho, je skvělé slyšet tak hlasité diváky. Neskutečně vás to nabudí. Po vyhraných zápasech je skvělý pocit, když jdeme s týmem na děkovačku a slyšíme fanoušky křičet a skákat.
Honza13 (Hradec Králové)
10.11.2021, 21:24
Ahoj Ahti, jsem velmi potěšen, že
”finský Mozart” předvádí své kvality v hradeckém dresu. A nyní dotazy: jsou fanoušci stejně hlásití ve Finsku jako v ČESKU? Raději finska vodka nebo české pivo? jJaké místo doma ve Finsku máš nejraději? Jako správný ”fin chodíš do sauny?
Díky za odpovědi a ať se Ti daří i nadále
Honza

Odpověď:
Ahoj Honzo,
Doufám, že nikoho neurazím, ale ano.
České pivo.
To je těžká otázka. Mám celkem rád centrum Helsinek, ale možná nejlepší je náš letní domek v Inkoo. Je to malá vesnice u moře a moc se mi tam líbí. Velice rád tam trávím typicky finské léto.
Jasně, mám to rád. Byl jsem nadšený, když jsem viděl, že v šatně máme i saunu. Chodím tam velmi často po trénincích.
Děkuju, Tobě taky!
Filip (Hradec Králové)
10.11.2021, 14:41
Ahoj Ahti.
V první řadě přijmi mou velkou poklonu za Tvá poslední vystoupení v našem dresu, je to určitě výsledek tvrdé práce a úspěšné adaptace na český hokej v kterou jsme všichni věřili a věděli, že se Tvá kvalita musí projevit i bodově. Nyní už k otázkám....
Měl jsem příležitost spolupracovat s finskými lidmi, ale i se švédskými. Když srovnám obě dvě mentality, tak obecně řečeno ta Vaše (finská) mi přijde taková pracovitější, cílevědomější a asi i přátelštější, zatímco ta švédská na mě působila neskutečně určeným řádem, prostě jednat v tzv. zajetých kolejích a nic moc nepřekračovat. Samozřejmě jsem si vědom rivality těchto dvou zemí , ale máš ze své rodné země stejnou zkušenost nebo v čem se v Tvých očích liší povahy hráčů severských zemí především na ledě ?
Překvapilo Tě něco po příchodu do Hradce Králové ?
Máš už nyní myšlenky na prodloužení kontraktu ?
Nechť Ti vydrží forma a nepotká Tě žádné zranění!
Díky za odpovědi.


Odpověď:
Ahoj Filipe,
souhlasil bych, ale také bych řekl, že Švédové jsou možná trochu otevřenější než typičtí Finové, kteří budou trošku zdrženliví.
Překvapilo mě, jak krásné město Hradec je. Pochopitelně jsem si zjišťoval věci hlavně o hokejovém týmu, ale na město jako celek jsem se tolik nedíval. Takže přijít sem a vidět centrum města, které je opravdu překrásné, mi vyrazilo dech a příjemně překvapilo.
Jasně, přemýšlím o tom. Uvidíme… Sezóna se pomalu rozjela, nyní se soustředím na to, abychom vyhrávali každý zápas. Popřemýšlím o tom někdy ještě na jaře.
Děkuju za přání i poklonu.
Kateřina Dostálová (Hradec Králové)
10.11.2021, 12:40
Hei Ahti,
mitä kuuluu?
congratulations to win this titul. Your performances were amazing. I have some questions to you.
1) I recently read article about your journey to Central Europe. You said that you didn´t think you would to go to the Central Europe. How did born your transfer? Are you glad that you are here?
2) What are you saying to the city? Did you visit some monuments?
3) Do you see some differences between hockey in Finland and our hockey?

I wish you more successful matches in our team. You´re perfect player. Good luck in hockey and in your private life.
With greeting fans Kate

Odpověď:
Ahoj Kateřino,
1) Byl jsem otevřený prakticky všem možnostem, kam jít. Hradec mě zkontaktoval a zeptal se, co říkám na tuhle možnost. A čím více jsem se na to díval, tím lepší jsem z toho měl pocit. A tak jsem se pro tuhle možnost přirozeně rozhodl.
2) Je to skvělé. Architektura města je krásná, všechny restaurace a malé kavárny se mi líbí. Zatím je to tu super.
3) Rozhodně. Tady je to fyzičtější a rychlejší než ve Finsku. Řekl bych ale, že ve Finsku je hokej trochu organizovanější. Více se braní obranné pásmo a rozehrává zpoza branky, ale i tak mám rád, jak je tu hokej fyzický a rychlý.
Moc děkuju!
Stenly (Hradec Králové)
9.11.2021, 20:22
Ahoj Ahti,
neumím anglicky tak položím dotazy v češtině.
Jak se ti zamlouvá česká liga ?? A jak se ti líbí u nás
v Hradci ??
Dík za info a ať se daří nejen tobě i celému týmu letos
je to prostě velká paráda tak jen tak dál.

S pozdravem,
Standa

Odpověď:
Ahoj Stenly,
je to opravdu dobrá soutěž, velmi fyzická. Hrají tu hodně velcí silní chlapi, ale také šikovní hokejisté.
Jak už jsem odpovídal, líbí se mi tady moc, Hradec je krásné město.
Děkujeme moc za přání.
Další stránky
123>>