Zápasy mládeže
so 30.9.2023 | Eva Šafranková

Třetí výhra v řadě a první s nulou! Dorost zdolal Jihlavu 5:0

Dorost si ve čtvrtečním zápase proti Zlínu zastřílel, o dva dny později měl duel s Jihlavou zpočátku úplně opačný rozměr. Na první gól se čekalo až do 37. minuty, kdy se prosadil hradecký kapitán Tobiáš Vítek. Rozhodující byla první polovina závěrečného dějství. Mountfield v ní totiž vstřelil tři branky, z nichž dvě patřily Josefu Janečkovi. Hosté s výsledkem už nic nezmohli, domácí naopak přidali ještě jednu trefu. Marek Záruba tak čistým kontem, které pro něj bylo první v sezoně, pomohl Lvům zdolat Duklu 5:0.

Hradečtí přivezli ve čtvrtek ze Zlína vysokou výhru 8:2, další utkání s Jihlavou však nabídlo zcela úplně jinou podívanou. Zpočátku moc šancí k vidění nebylo a rovněž docházelo často k přerušení hry. „Myslím si, že ve Zlíně nám šlo všechno, na co jsme sáhli a hráli jsme uvolněně. V tomto mači jejich gólman výborně zachytal. Bylo těžší, než jsme na něj našli cestu, ale pak už to šlo,“ porovnává poslední dva duely Josef Janeček.

Postupem času však oba týmy přidaly na obrátkách. Hradečtí si mohli dokonce pomoci přesilovou hrou, jenže využít ji nedokázali. Poté Tobiáš Vítek vyslal Jaroslava Vondrušku do samostatného úniku, který však nestihl zakončit, protože byl ubráněn. K dorážce se ještě dostal najíždějící z druhé vlny Filip Brzák, leč neúspěšně. V podobné příležitosti se objevil také Tomáš Koklar, ovšem ani forvard s číslem pět se ke střele kvůli dobře odvedené práci hostujícího beka nedostal. Na druhé straně Marka Zárubu prověřil David Zmrhal, domácí gólman ale zasáhl betonem.

Mančaft z Vysočiny si do prostřední dvacetiminutovky přenesl část početní výhody, avšak nic nebezpečného nevymyslel. Svěřenci Jiřího Janouška mladšího stále nenacházeli recept na Ondřeje Štěbetáka, který má na svém kontě i několik startů za mládežnickou reprezentaci. Nepřekonal ho ani Karel Studnický, jenž si to na jihlavského strážce svatyně mířil sám, bekhendový blafák mu ale nevyšel. Domácí ani hosté se dlouho nemohli udržet v útočné třetině, následně však Tobiáš Vítek trefil z pravého kruhu tyčku.

Východočeši postupně převzali otěže zápasu, ovšem Štěbeták nedopustil, aby kotouč skončil za jeho zády. Po dlouhé době zaútočila i Dukla. Jednalo se o Olivera Finka, asistent kapitána však z kruhu na místo určení nezamířil přesně. Na otevření gólového účtu se čekalo opravdu dlouho. Až na konci 37. minuty se jako první prosadili Lvi. Třináct vteřin po vypršení přesilovky se z téměř nulového úhlu prosadil Tobiáš Vítek – 1:0. Záhy však mohlo být vyrovnáno. Josef Janeček podrazil soupeře v brejku, a tak bylo nařízeno trestné střílení. K němu se postavil Oliver Fink, jehož pokus úplně minul Zárubovu klec. „Ani jsem si neříkal, že to bude faul. Dal jsem mu tělo, ale rozhodčí to pískli,“ říká šestnáctiletý hráč s číslem dvanáct.

Do posledního dějství vlétli hokejisté zpod Bílé věže opravdu aktivně. Po 26 vteřinách předvedlo krásnou akci v přečíslení duo Filip Klíma a Josef Janeček. Druhý jmenovaný zakončoval do prázdné brány, a odčinil tak svůj faul v předchozí třetině – 2:0. „Za gól jsem samozřejmě rád, ale výhra je důležitější. Filip Klíma mi to tam výborně vrátil.“ Zvýšený náskok Hradec nakopl a po střele Tobiáše Vítka z těsné blízkosti dorážel Jaroslav Vondruška, který překonal Štěbetáka.

I když se před tím Lvům přesilovky nedařili, tentokrát se jim to povedlo. „Moc jsme toho nezměnili. Myslím si, že nám to prostě sedlo. Akorát musíme být na přesilovkách víc v klidu. Vždycky jsme zbrklí a pak o to přicházíme. Až když jsme v klidu a máme náskok, tak je to dobré a dáváme góly,“ líčí klíč k úspěchu hradecký zadák.

Uběhly necelé čtyři minuty a Ondřej Štěbeták musel lovit hrací předmět ze své klece již počtvrté. V početní převaze se podruhé v tomto duelu podařilo skórovat Josefovi Janečkovi. „Konečně jsme začali během přesilovky střílet a já jsem to tam dorazil,“ popisuje svoji třetí trefu v sezoně obránce hrající na levou stranu. Jihlava se snažila se skórem ještě něco udělat, ale marně. Průběh utkání se začal dokonce poměrně vyhrocovat. „Myslím si, že jako každému týmu, tak i jim vadilo, že prohrávají. Snažili se nás donutit, abychom začali faulovat. My jsme se ale udrželi a nevraceli jim to. Oni byli vystresovaní a frustrovaní.“

Mountfield se ještě jednoho gólu dočkal, a to v 56. minutě, když Ondřej Páleník zamířil přesně mezi Štěbetákovy betony – 5:0. Dukle se málem podařilo skórovat alespoň jednou, avšak velkého závaru před Markem Zárubou nevyužila. Lvi se tak mohli radovat ze třetí výhry za sebou.

Příští týden čeká Východočeši dvojzápas na Moravě. Co bude do té doby chtít ještě zlepšit? „Musíme pokračovat v tom, co děláme. Hlavně ale bruslit a víc dohrávat. Dávat taky góly – když se budeme tlačit do brány a střílet, tak to tam už nějak dorazíme. A všichni aby měli dobrou náladu, což je hlavní,“ uzavírá s úsměvem Josef Janeček.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Filip Brzák 0 0 0 0 0
Oliver Forejtek 0 0 0 0 6
Filip Frolík 0 1 1 0 0
Patrik Hendrych 0 2 2 2 0
Jakub Hornych 0 0 0 0 0
Josef Janeček 2 0 2 1 0
Filip Klíma 0 3 3 3 0
Ondřej Páleník 1 0 1 2 0
Jan Pánek 0 0 0 1 0
Daniel Pavlík 0 0 0 0 0
Radek Vencl 0 1 1 2 0
Tobiáš Vítek 1 1 2 1 0
Jaroslav Vondruška 1 0 1 1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Marek Záruba 60 26 0 26 100,00 0 0

Ohlasy k utkání

Fotogalerie