Zápasy
pá 20.10.2023 | Tomáš Kalas | Foto: Marek Švamberg / HC Škoda Plzeň

Střelecká dominance ke třem bodům nevedla. Lvi padli v Plzni 2:3

Zápasové menu

Přestože byli hráči Mountfieldu na ledě Plzně dominantním celkem a vyslali na branku dohromady 46 střel, zpět do domovského města se vrací bez bodu. Indiánům pomohl především výborný výkon gólmana Hlavaje, který podpořili jeho spoluhráči třemi brankami. Tu vítěznou zapsal na konci 29. minuty Daniel Malák. Hradec kontroval jenom skrze přesilovky, devátý gól v sezoně zapsal Oliver Okuliar. Na zvrácení prohry 2:3 to ale nestačilo.

Na západě Čech nastoupili Hradečtí v mírně pozměněné sestavě. Mohl za to především návrat Patrika Miškáře a Patrika Marcela z marodky. Nejnovější akvizice v hradeckém dresu, Giorgio Estephan však ještě v Plzni nenastoupila.

Indiány poslal do vedení Rekonen, Hradec neproměňoval šance

Nijak zvláště se začátek první třetiny do kronik nezapsal. Hosté měli sice lepší nástup, kdy během prvních dvou střídání sevřeli indiány v útočném pásmu, Hlavaj ale nemusel fakticky nijak zasahovat. To platilo i na druhé straně, po pěti minutách byl stav střel na branku 1:0 pro Lvy! Oba gólmani tak mohli místy okukovat zimní stadion, jenž stojí u řeky Radbuzy v podobě, jaké jej známe dnes, od roku 1969.

Velkou příležitost dostali Hradečtí v polovině sedmé minuty. Hrabíkova riskantní rozehrávka napříč obranným pásmem vůbec nevyšla, puk sebral mezi kruhy zcela volný Patrik Miškář a mohl oslavit návrat do sestavy gólem, z vyložené pozice ale netrefil prostor mezi třemi tyčemi. Stejně tak neuspěl ani Pavelka, který o střídání později dojížděl brejk z druhé vlny.

I přestože opticky měl více ze hry Mountfield, Plzeň šla do vedení jako první. A to v polovině 15. minuty. Pour od zadního mantinelu vybídl ke střele ex-hradeckého Petra Zámorského, který poslal fakticky z první puk na branku. V předbrankovém prostoru došlo navíc ke dvojí teči. Nejprve hrál puk Indrák, posléze Aleksi Rekonen a Bartošák už nemohl nic dělat. Hosté se rozjeli především ke konci první dvacetiminutovky a měl výraznou převahu, Okuliar, Radovan Pavlík a Šťastný ale shodně své šance zakončili jenom do výtečně chytajícího Hlavaje.

20 střel na branku srovnání nepřineslo, Plzeň odskočila díky Malákovi

Z nastoleného tempa závěrečných minut předchozí třetiny nepolevovali Východočeši ani od úvodního buly prostředního dějství. Vyložené nebezpečí ale Hlavaj řešit nemusel, a když už to vypadalo nadějně, potenciální samostatný únik zachránil skvělým obranným zákrokem Piskáček. Neuspěl ani Bohumil Jank, jehož zakončení od modré bylo sraženo do ochranné sítě.

Škodovka spoléhala převážně na útočné výpady, přičemž jeden takový těsně před polovinou zápasu skončil gólem. Holešinský vedl po pravém křídle rychlý kontr a našel nad kruhy zcela volného Daniela Maláka. Plzeňský odchovanec a obránce, který loni sbíral zkušenosti v prvoligovém Prostějově, se situace před gólmanskou jedničkou Lvů nezalekl a v čase 28:56 bekhendovým blafákem poslal Západočechy do vedení 2:0.

Ani za dvoubrankové ztráty ale Hradečtí nijak nezaháleli. Stále si drželi herní převahu, kýžené snížení ale dlouho nepřicházelo. Neuspěl ani Aleš Jergl na začátku 37. minuty. Šikovným přistrčením se dostal i přes obránce na zádech do úniku, slovenský reprezentační brankář ale čistým skokem pod nohy situaci zachránil. První přesilovka v duelu vůbec přišla až po 37 minutách a deseti sekundách, když šel za sekání ven Pour. Lvi v ní měli enormní tlak a puk už dokonce poskakoval na brankové čáře, indiání ale stále vedli neměnným náskokem.

Škodovka vedení udržela, Lvi vsítili obě trefy v přesilovkách

Vicemistr loňského extraligového ročníku se hnal za snížením a dopomoci mu k tomu měla početní výhoda po vyloučení Söderlunda za zásah hokejkou do obličeje bývalého spoluhráče z Boleslavi, Davida Šťastného. Hosté sehráli přesilovku opět nadprůměrně, Jergl z první po Blainově přihrávce od modré ale trefil jenom přesunujícího se domácího brankáře, kterému spadla při zákroku maska. To rozhodčí vyhodnotili jako úmysl, a tak měli hráči z královského města 100 sekund přesilovky 5 na 3.

A na začátku 46. minuty se již gólu dočkali. Oliver Okuliar nejprve zakončil jenom do lapačky brankáře, ten puk neměl pod kontrolou a z dorážky již slovenský forvard uspěl. Jenže domácí o necelé čtyři minuty později znovu odskočili. Šťastný přišel o puk na modré a Söderlund vyslal do úniku Adriána Holešinského, jenž si snadno poradil – 3:1. Mountfield se krátce poté musel navíc bránit a definitivně mohl rozhodnout právě Holešinský, zakončení z otočky ale zachytil betonem Bartošák.

115 sekund před koncem se ale nechal vyloučit domácí Lev a Lvi znovu snížili. Přes Blaina přišla přihrávka od Aleše Jergla pro Tomáše Pavelku stojícího na pravém kruhu. Ofenzivní obránce práskl do puku z první a zapsal třetí extraligový zásah v hradeckém dresu. Východočeši to pak v závěru ještě zkusili bez brankáře, ale Plzeňští si výhru 3:2 již vzít nenechali.

Jérémie Blain 0 2 2 -2 0