Zápasy
ne 27.2.2022 | Petr Koval, Jan Vavřina | Foto: Ivo Dostál / HC Kometa Brno

Osmá výhra v řadě a vyrovnání rekordu! Lvi srazili Kometu 4:2

Na přelomu října a listopadu dokázal Mountfield HK vyhrát osmkrát v řadě, čímž stanovil nový klubový rekord. A ještě v této sezóně ho dokázal zopakovat! Do Brna jeli Lvi se sedmi vítězstvími v zádech a svedli další taktickou bitvu. Góly začaly padat až ve druhé polovině utkání, a to hlavně do domácí sítě. Z Východočechů se prosadili Kelly Klíma, Radek Pilař, Jordann Perret a do prázdné klece Ahti Oksanen. Navrátilec do brankoviště Henri Kiviaho naopak kapituloval jen dvakrát, čímž pomohl svému týmu k výhře 4:2 a návratu na první místo tabulky.

Po sedmi výhrách v řadě neměl realizační tým důvody k výraznějším přesunům v sestavě. Jediná změna nastala v brankovišti. Mezi třemi tyčemi se po třech zápasech objevil čerstvě osmadvacetiletý Henri Kiviaho. Útočné letky nastoupily opět v nekompletním složení s 11 hráči.

První periodu ovládli brankáři

V rámci 57. kola zavítal Mountfield na led brněnské Komety, proti které dokázal letos pokaždé bodovat. Jeho hráči byli také v první šanci utkání. Kevin Klíma využil nabídku od spoluhráče a vypálil bez přípravy. Autora šestnácti letošních branek ale vychytal Čiliak. Brankář, jenž má na svém kontě dva mistrovské tituly v modrobílém dresu zakročil i proti následné ráně Cingela z mezikruží.

Ve 4. minutě pak dostala příležitost statisticky druhá nejhorší přesilovka soutěže. Formace, kde svůj kombinační deštník rozevřela pětice útočníků, pořádně zatopila hradecké obraně. Velmi aktivně pálil Vincour. Jednu z jeho střel dorážel Šoustal, jenže Kiviaho se parádně přemístil a ukázal, že čtrnáctidenní pauza bez zápasového vytížení není znát. To potvrdil i v dosud největší šanci. Moravané se dostali do přečíslení, které ze slotu zakončoval osamocený Mueller. Kiviaho skvěle povyjel a zakročil betonem.

Východočeši pak po tlaku soupeře srovnali hru a diváci ve Winning Group Areně mohli sledovat velmi ofenzivní hokej z obou stran. Lvi dokázali prostřídat hned tři útočné lajny v útočném pásmu, ale střelecké pokusy končily jen na výstroji Čiliaka. Klub Libora Zábranského hrozil hlavně díky své první letce Vincour – Krištof – Mueller. Hosty v první periodě podržel zejména výkon Kiviaha, jenž lapil 15 střel.

Hosté šli dvakrát do vedení

Svěřence Tomáše Martince přibrzdily zbytečné fauly. Ve 22. minutě dostal soupeř už třetí možnost početní výhody, zatímco hosté v této fázi utkání neměli ani jedinou. To změnil až o tři minuty později Dočekal. Urostlý útočník využil zaváhání obrany a ujel sám na Kiviaha, jenže šanci neproměnil, a navíc poté putoval na trestnou lavici.

V první polovině druhého dějství diváci neviděli herní projev jako v předchozí dvacetiminutovce. Výraznější šance nepřicházely a kombinace často končily v útočných rozích. Gólově atraktivní závěr ale nastartovala 36. minuta. Lalancette zavezl kotouč do útočného pásma a zadovkou uvolnil z druhé vlny Kellyho Klímu. Šikovný forvard vylepšil svoji pozici až na pravý kruh, odkud propálil Čiliaka pokusem pod horní tyč.

O 35 vteřin později překonal Čiliaka Pavlík, jenže v souboji na brankovišti fauloval Orsava a gól byl odvolán. Čtvrtou přesilovku v zápase už Kometa proměnila. Bronzový medailista z Pekingu Marek Ďaloga využil clony před brankou, když od modré čáry propálil Kiviaha pokusem na vyrážečku. Po 81 vteřinách však Mountfieldu vrátil vedení Radek Pilař, k němuž se dostal kotouč ihned po vhazování a z levého kruhu prostřelil Čiliaka na bližší tyč 2:1.

Hradec dokráčel podruhé v sezóně pro osmou výhru v řadě

Nejlepší celek na venkovních stadionech vstoupil do třetí periody velmi aktivně. Po patnácti sekundách našel Smoleňák zpoza Čiliakovy svatyně Oksanena. Finský ostrostřelec však ztroskotal na betonech brankáře. Vzápětí ukázal svoji rychlost Kevin Klíma, jenž se od hrazení prodral až před gólmana. Ani on nicméně historicky nejčastější výsledek 2:1 z pohledu Lvů ze vzájemných utkání nezměnil.

A tak to na sebe v oslabení vzal Jordann Perret. Francouzský rychlík vypíchl rozehrávku a ujel sám na Čiliaka. Tváří v tvář maskovanému muži naznačil střelu a po kličce do forhendu bezpečně zasunul kotouč do sítě – 3:1. Ve 49. minutě byli Brňané blízko vyrovnání. Zbořil nabídl kotouč Kollárovi, na kterého zívala poloodkrytá klec. Jenže útočníkovi trvalo zakončení až příliš dlouho, Kiviaho se proti němu parádně přesunul a roztažený ve svém brankovišti zasáhl vyrážečkou.

Tři minuty před koncem řádné hrací doby sehrála Kometa pohlednou akci. Zaťovič našel Holíka, ten ale nedokázal usměrnit kotouč do prázdné klece. To ale odstartovalo enormní tlak domácích, který umocnila hra se šesti muži v poli. Nahození Tanseyho se odrazilo do skrumáže, kde prokázal nejlepší orientaci Petr Holík, jehož gól ještě vykřesal domácím naději. To ale jedenáct vteřin před koncem zvrátil střelou do odkryté klece Ahti Oksanen, jenž je s 25 góly čtvrtým nejlepším střelcem extraligy. Hradec si i díky jeho pojišťovací trefě zapsal nejen osmou výhru v řadě, ale dostal se opět do čela tabulky.