Zápasy
st 7.12.2022 | Dominik Jarka, Jan Vavřina

Kvalitní výkon a naděje do odvety. Hradec remizoval s Zugem 2:2

Hradečtí hokejisté půjdou do odvety čtvrtfinále CHL s Zugem s hratelným výsledkem. Švýcarský mistr sice držel většinu zápasu vedení jedné branky, v divokém konci ale Mountfield výsledek překlopil na svou stranu a sahal po senzačním vítězství. Jenže minutu před koncem hosté prokázali špičkovou kvalitu a srovnali na konečných 2:2. Zápas o všechno se hraje na břehu Zugského jezera v úterý, hradečtí fanoušci mohou být díky výjezdu u toho.

Od vítězného klání s pardubickým Dynamem proběhla v sestavě jediná změna. Ve čtvrté obraně byl Patrik Marcel, kterému pravidla CHL znemožnila nastoupit, nahrazen René Pieglem. V brankovišti dostal prostor po vychytané nule v derby opět Henri Kiviaho.

Východočeši nevyužili herní převahu, Zug se těšil z první branky

Zug vstoupil do utkání s velkou chutí a od počátečních minut ukazoval přehled a kvalitu na hokejce, Hradečtí se však rychle adaptovali, k čemuž napomohlo i brzké vyloučení Švýcarů. To Východočeši nezužitkovali, při dorážce Cingelovy střely ale Lalancette nedosáhl na kotouč jen o centimetry. Hradec byl velmi důrazný v obraně a puky velmi často odebíral, naopak Zug se ke střelám nedostával a po většinu času bránil.

První velkou příležitost ke skórování dostal Okuliar poté, co z pravého mantinelu se protlačil až do brankoviště a otestoval Genoniho beton, při následné dorážce byl Radovan Pavlík přespříliš důrazný. Hosty dostalo zpátky do hry dobré střídání elitní formace a následně přišlo okamžité využití krátké herní převahy. Cehlárik posunul po buly puk na vrchol pravého kruhu, kde Lino Martschini pohotovou a prudkou střelou překvapil všechny přítomné střelou nad rameno Kiviaha – 0:1.

Domácí si ovšem nepříznivý výsledek nenechali líbit a minutu nato byli blízko vyrovnání. Okuliar ujel svým strážcům po pravém mantinelu a kličkou do forhendu zvednul puk přes beton ležícího Genoniho, ten však pokus směřující do sítě zastavil vyrážečkou. S úniky se náhle roztrhla síť, rozjetého Cehlárika musel heroickým zákrokem odzbrojit až Zachar. A jelikož další střelu slovenského reprezentanta zastavil lapačkou Kiviaho a na druhé straně si obdobně počínal při pokusu Lalancetta i Genoni, šel švýcarský celek do kabin s jednogólovým vedením.

Třetina plná nepřesností vyrovnávací gól nepřinesla

Hradec vlétl do druhé části s touhou po vyrovnání a po čtyřiceti sekundách tomu byl velmi blízko. Cingel ujel do přečíslení dvou na jednoho a situaci řešil střelou bekhendem, ta prolétla kousek nad horní tyčí. A další přečíslení měli Hradečtí při situaci tři na dva, po skvělé individuální práci Kevina Klímy ale z mezikruží pálil Aleš Jergl nepřesně. A puk neposlouchal domácí hokejisty ani dál, což jim bránilo ve vytváření gólových příležitostí.

Hra se kolem poloviny zápasu začala přelévat z jedné strany na druhou, celkové tempo zápasu však mírně upadlo. Ke střelám od modré se při obléhání švýcarské brány dostali Blain i Kalina, Genoniho betony však byly v pozoru. A od modré své štěstí zkusil také Schlumpf, skrytou střelu zneškodnil vyrážečkou Kiviaho. Hradec se následně dostal do souvislého tlaku a z pasivní hry Zugu pramenilo vyloučení. Ani podruhé v zápase však Lvi z přesilovky defenzivu Zugu neprolomili.

Velké šance se objevily až ke konci prostřední části, konkrétně Cehlárik hledal z dobré pozice skulinu ve výstroji Kiviaha, ten opět domácí podržel. Vyvrcholení hradecké převahy nastalo na samém konci. Nejprve nahození Rosandiče od mantinelu efektně tečoval Cingel, kouzlící Genoni byl ale opět připraven reagovat betonem. A další gólmanskou parádu vytáhl i dvacet sekund před druhou sirénou, když po rychlé kombinaci vynuloval ramenem McCormacka.

Divoký konec přinesl remízu

Hradečtí se hnali za vytouženým vyrovnáním, často jim ale chyběla přesnost ve finální fázi hry. Štohanzl po dobré kombinaci napřáhl na vrcholu pravého kruhu ke střele golfem, jen těsně ale minul levou tyč. A stejný hráč se dostal k zakončení i po elegantním průnikem Kaliny až do pásma, tentokrát ale přizvedl puk pouze do rukavice brankáře. Možnost navýšit vedení měli Švýcaři při přesilovce, golfák Kreise ale schoval Kiviaho do lapačky.

Hradečtí se pomalu přibližovali kýženému gólu, Cingel ani Blain ale z několika pokusů úspěšní nebyli. V čase 55:08 už se ale dočkali a rázem bylo vyrovnáno. Lev si u modré čáry počkal s pukem a střílenou nahrávkou našel Lukáše Cingela, který ho protečoval do protipohybu gólmana – 1:1. Východočeši byli při chuti a hnedka se pustili do boje o vedení.

A to také překlopili na svou stranu. Dvě minuty na to ujeli do přečíslení dvou na brankáře Oliver Okuliar a Marek Zachar. První jmenovaný si šikovně pokryl puk a bekhendem posunul kotouč doleva na Marka Zachara, který v pádu trefil odkrytou síť. Zug ale ihned po inkasované brance spustil velký kolotoč a zápas vyrovnal. Dostatek prostoru na střelu dostal na levém kruhu Chiristian Djoos, který rychle naznačil a vypálil přesně k pravé tyči. Do odvety tak žádný z týmů nepůjde s výhodou, po dramatickém konci odešly oba mančafty smírně 2:2.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jérémie Blain 0 0 0 -1 0
Lukáš Cingel 1 0 1 0 0
Zdeněk Doležal 0 0 0 -1 0
Bohumil Jank 0 1 1 1 0
Aleš Jergl 0 0 0 0 0
Petr Kalina 0 0 0 -1 0
Kelly Klíma 0 0 0 0 0
Kevin Klíma 0 0 0 0 0
Christophe Lalancette 0 0 0 0 0
Jakub Lev 0 1 1 0 0
Graeme McCormack 0 0 0 1 0
Oliver Okuliar 0 1 1 1 4
Filip Pavlík 0 0 0 0 0
Radovan Pavlík 0 1 1 1 0
René Piegl 0 0 0 0 0
Radek Pilař 0 0 0 -1 0
Mislav Rosandič 0 0 0 0 0
Martin Štohanzl 0 0 0 -1 0
Marek Zachar 1 0 1 1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Henri Kiviaho 60 16 2 14 87,50 0 0

Ohlasy k utkáníFotogalerie