Zápasy
so 23.3.2024 | Tomáš Kalas, Tomáš Prodělal

Je konec. Lvi padli v těsném duelu a se sezonou se loučí

Hradečtí do duelu vstoupili nejlepším možným způsobem, když už ve druhé minutě otevřel skóre Patrik Miškář, jenže další šance nevyužili, a tak se začátkem druhé části dostali obratem do vedení Pardubičtí. Na nastalou situaci dokázal ekvilibristicky zareagovat Aleš Jergl. Ve třetí části se hrál totální hokej, který ve své pozdější fázi přetavilo v gól Dynamo. Lvi vrhli poslední zbytky sil do útoku, jenže na druhé vyrovnání už nedosáhli. V sérii nakonec zvítězily Pardubice. Mountfield, který favorizovaného rivala hodně potrápil, v celkovém zúčtování ročníku 2023/24 obsadil osmé místo.

Do sestavy se po jednozápasové pauze vrátil znovu Giorgio Estephan, jenž tak nahradil zaskakujícího Pilaře ve třetí útočné formaci. Brankářskou jedničkou zůstal opět Lukáš Pařík, čímž se tak potvrdilo, že situace ve čtvrtém duelu, po níž ve vzduchu viselo nucené střídání, není natolik vážná.

Atraktivní první třetina nabídla po gólu na každé straně

Začalo se hned v ostrém tempu. Už po necelé půlminutě totiž rozjel únik Pánik a na zádech mu hned visel Klíma. Svou kličku do konce útočník se zkušenostmi z NHL ale do konce nedotáhl, hned záhy Dynamo špatně střídalo a zapsalo tak první vyloučení utkání. O 18 sekund později šel na trestnou Mandát za sekání a rázem z toho byla minuta a 42 sekund přesilovky pět na tři. Ostřelování Willovy klece dlouho efekt nemělo, až se do toho na konci druhé minuty opřel Estephan. Čerešňák jeho pokus blokem srazil ale přímo k nepokrytému Patriku Miškářovi, jenž si už na brankovišti poradil.

Posléze dostali první přesilovku i pardubičtí hráči, těm ale dvě minuty ve výhodě jednoho hráče příliš nesedly. Přesto však po – pro ně nepovedeném – úvodu dokázali srovnat tempo a Pařík musel taktéž předvést nepříliš snadné zákroky. Na přelomu velmi svižné hrané třetiny využil chyby domácích obránců při rozehře Jergl a rázem byl sám před Willem. Zvratnou kličku do protipohybu gólmana Dynama ale nedotáhl do konce. O minutu a čtvrt později byl v podobné pozici Sedlák, hradecký gólman mu však skvěle sáhl hokejkou do kotouče.

Prvních dvacet minut se hrál skvělý hokej a v závěru první třetiny bylo aktivnější Dynamo. Pařík se musel mít několikrát na pozoru, nejvíce však v 16. minutě, kdy se k bekhendové dorážce z velké blízkosti dostal Mandát, ale neuspěl. Tlak Pardubic nakonec Hradečtí neustáli. V polovině 18. minuty posunul Hájek puk podél lajny na Ondřeje Válu, který si počkal na optimální moment a zakončil přesně do vinglu. Brankář Mountfieldu toho navíc přes clonícího Freibergse vidět nemohl.

2:2 po druhé třetině, Hradec srovnal kuriózní trefou Jergla

Ani úvodní minuty druhé třetiny nebyly o nic klidnější. Jednak dohrávali domácí přesilovou hru, jednak už po půlminutě dostal nabito na levý kruh Martin Kaut a svižnou střelou zápěstím napálil jenom brankovou konstrukci. Vysunutý forčeking dělal místy hostujícím hráčům problémy, na druhou stranu v případě přesné kombinace obvykle čelil Will brejkové situaci. Tu například zakončoval v 25. minutě Bohumil Jank, pardubického brankáře mezi betony nepropálil.

Pardubice šly do vedení o chvíli později. Výborně hrající čtvrtá formace Dynama připravila Pláňka o kotouč, Mandát připravil střeleckou pozici pro Tomáše Vondráčka, jenž z pravého kruhu trefil křížem přesný vingl. Hned záhy mohl navýšit už na 3:1 Zohorna, toho ale ve velké příležitosti vylapal Pařík. Lvi se mohli nakopnout zpět přesilovkou ke konci první desetiminutovky periody, v ní se jim ale nezadařilo vypracovat si výraznější příležitost.

Jak však na začátku 34. minuty ukázal Aleš Jergl, není potřeba mít tutovou šanci, aby z ní padla branka. Šel s pukem do dvou obránců a byl faulován. Již v ležící pozici ale ještě zvládl plácnout hokejkou do kotouče a překvapenému Willovi proletěl puk pod betony. V posledních minutách byla hra otevřená na obě strany, atraktivní utkání po čtyřiceti minutách nabídlo dohromady zatím čtyři góly.

Mandát vystřelil Pardubicím postup

Ve třetí části se hrálo opravdu o hodně, to však ani jednomu z týmů nezabránilo v aktivitě. Obecně by se dalo říct, že hradecká obrana působila o něco více propustněji a využít toho mohl Patrik Poulíček, jenže přečíslení řešil jen střelou do Paříka. Následně přišla sekvence jako z horské dráhy, nejprve Richard Pánik pumelící z kruhu málem rozpůlil tyč, ale tlak Dynama měl paradoxně velmi neočekávané vyvrcholení. Tím byl zámek Hradce, na jehož konci dorážel Jan Eberle, jeho pokusu v cestě do branky zamezil v pádu Ondřej Vála.

Hokejové božstvo potvrdilo, že ve východočeském derby svého favorita nemá, takže zanedlouho Pardubicím štěstí v podobě tyče splatilo, když přes obránce švihl Aleš Jergl a do akce musela Willova spojnice. Z herního projevu obou celků bylo velmi patrné, že ani jeden z nich už do třetího prodloužení v sérii nechce, a tak hokejisté praktikovali totální hokej. Pro nezúčastněného fanouška to musela být pastva pro oči, pro zainteresované náběh na infarkt.

Dramatická podívaná nakonec k radosti většiny enteria areny přinesla také branku. Tomáš Vondráček předal od mantinelu na mezikruží Janu Mandátovi, který dokonale obstřelil Martina Pláňka a jeho pokus zapadl ke vzdálenější tyči – 3:2. Pardubicím se však na branku nepovedlo zareagovat příliš dobře a faulovaly. V početní převaze zívalo vyrovnání na Christopha Lalancetta, jenže Kanaďan neprostřelil skrumáž před sebou. V městě perníku tak mohly zavládnout bujaré oslavy, naopak svěřenci Tomáše Martince museli zkousnout extrémně bolestivé vyřazení od týmu, který nebyl lepší, pouze šťastnější.

Jérémie Blain 0 1 1 -1 2
Jan Eberle 0 0 0 -2 0
Giorgio Estephan 0 1 1 -2 2
Ralfs Freibergs 0 0 0 -1 0